استاندار خراسان جنوبی روز چهارشنبه با سفر به قاینات از چند روستا، طرح زیر بنایی، مراکز خدماتی و خیریه این شهرستان بازدید کرد.

محمد صادق معتمدیان در این سفر از مرکز شبانه‌روزی جامع خدمات سالمندان توانبخشی گوهر قاین که مراقبت از ۲۰ سالمند داخل و خارج استان را برعهده دارند بازدید کرد.

وی با حضور در این مرکز ضمن اطلاع از مجموعه نیازمندی‌های سالمندان حاضر، از مسائل و مشکلات کادر و روند اجرای خدمات مطلع شد و برای رفع بخشی از مسائل، دستورات لازم را صادر کرد.

بازدید از مرکز خیریه احسان آسمانی قاین و بازدید از موسسه خیریه توانبخشی نشاط قاینات از دیگر برنامه‌های استاندار خراسان جنوبی در سفر به شهرستان قاینات بود.

مرکز خیریه دانش‌آموزی احسان آسمانی قاین، سرپناه ۱۲ دانش‌آموز پسر ۶ تا ۱۲ ساله است که معتمدیان روند اجرای کار احداث ساختمان این مرکز را مورد بررسی قرار داد.

مؤسسه خیریه توانبخشی نشاط، مرکز نگهداری شبانه روزی معلولان ذهنی و زیر نظر بهزیستی استان است که از سال ۱۳۸۲ تاکنون در کنار فعالیت‌های حمایتی خود نگهداری شبانه روزی معلولان ذهنی بی‌سرپرست و نیازمند بالای ۱۴ سال را نیز برعهده گرفته است.

همچنین در این سفر استاندار خراسان جنوبی از مرکز آموزش علمی کاربردی جهاد کشاورزی قاینات بازدید کرد. این مرکز یکی از واحدهای آموزشی فعال سازمان ترویج، آموزش و تحقیقات وزارت جهاد کشاورزی است که با ۱۲۰ هکتار زمین و حدود هفت هزار متر مربع فضای سرپوشیده آموزشی، اداری، رفاهی، مسکونی و کارگاهی مشغول فعالیت است.

استاندار خراسان جنوبی در ادامه سفر از روستاهای بیهود، گزنو، کُرُه و سَفتوک قاینات بازدید کرد و در دیدار با دهیار، اعضای شورای اسلامی و اهالی این روستاها از مسایل و درخواست‌های مردم مطلع شد.

بیهود روستایی در دهستان پیشکوه بخش مرکزی شهرستان قاینات است که با بیش از ۵۰۰ خانوار و حدود ۲ هزار نفر جمعیت در ۵۰ کیلومتری جنوب غربی قاین قرار گرفته است.

روستای بیهود که زادگاه سردار شهید کاوه است، با نقاط متنوع گردشگری خود یکی از بهترین مناطق سرسبز و خوش آب و هوای شهرستان قاینات در بحث گردشگری است

گزنو از توابع بخش مرکزی قاینات است که با ۶۰ خانوار و حدود ۲۵۰ نفر جمعیت از شمال به روستاهای خونیک و تجن، از جنوب به روستای کره، از مغرب به روستای ییلاقی باراز و از مشرق به روستای اندریک متصل است.

کُرُه روستایی از توابع  بخش مرکزی قاینات است که با ۱۳۰ خانوار و حدود ۳۰۰ نفر جمعیت در ۱۳۰ کیلومتری مرکز استان واقع شده است و یکی از روستاهای هدف گردشگری این شهرستان است که  هر ساله در ایام بهار و تابستان و حتی در فصل پاییز به ویژه در ایام برداشت گل زعفران، میزبان مسافران و گردشگران زیادی است.

سَفْتوک روستایی در بخش مرکزی قاینات بوده که بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ حدود ۷۰ خانواده و ۱۸۷ نفر جمعیت دارد.

معتمدیان همچنین از روند اجرای کار در پروژه راهسازی قاین- کال شور بازدید کرد. تمام مسیر این محور ۲۲ کیلومتر است که ۹  کیلومتر آن زیر بار رفته است و عملیات اجرایی ۱۲ کیلومتر مانده از این مسیر هم اکنون در حال انجام است.

در ادامه این سفر استاندار خراسان جنوبی از پروژه محور بیرجند _قاین به صورت سرزده بازدید و روند پیشرفت پروژه را بررسی کرد. برای تسریع روند اجرای این پروژه از محل ماده ۵۶ قانون مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال اخذ شده که روز گذشته ۱۲۵ میلیارد ریال از این مبلغ به این پروژه تخصیص و واریز شد.

معتمدیان همچنین امروز از خانه فرزندان امام علی(ع) بیرجند بازدید کرد و سپس در خصوص رسیدگی‌های لازم در این مرکز و سایر مراکز ۲۵ گانه نگهداری فرزندان بی سرپرست استان دستوراتی صادر  کرد.
خانه فرزندان امام علی(ع) از مهرماه سال ۷۹ با ۲۰ فرزند راه‌اندازی شد و تعداد کودکان این مرکز در دوره‌های مختلف متغیر بوده و ساختمان آن در سال ۸۱ تأسیس شده است.