رییس اتاق اصناف خراسان جنوبی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون برای ۲۶۵ نفر در این استان پروانه کسب در صنف‌های مختلف صادر شده است.

رضا علیزاده بیرجندی  افزود: در حال حاضر ۳۵ هزار واحد صنفی زیر نظر ۸۰ اتحادیه در استان خراسان جنوبی فعال هستند که در شهر بیرجند ۱۴ هزار واحد صنفی فعالیت دارند.

وی گفت: شیوع کرونا بیشترین خسارت را به مجموعه اصناف استان وارد کرده و باعث شده است که برخی واحدهای صنفی به صورت دائمی تعطیل شوند.

رییس اتاق اصناف خراسان جنوبی بیان کرد: حدود ۱۱ هزار واحد صنفی در این استان بر اثر کرونا آسیب دیده‌اند که سه هزار واحد در مرکز استان قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه اصناف در اقتصاد جامعه بسیار تاثیرگذار هستند افزود: اصناف خراسان جنوبی در مدیریت کرونا بیشترین همراهی را در راستای سلامت مردم داشتند ولی بسته حمایتی دریافت نکردند.

علیزاده بیرجندی گفت: امیدواریم در دولت جدید گام‌های موثری درخصوص حل مشکلات اصناف برداشته و بخشی از مشکلات این قشر رفع شود.

وی افزود: اصناف خراسان جنوبی برای رفع مشکلات خود نیازمند دریافت تسهیلات ارزان‌قیمت با بازپرداخت بلندمدت هستند و در حال حاضر مهمترین مشکل اصناف استان، کمبود نقدینگی است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی روز گذشته در بازدید از اتاق اصناف استان که به مناسبت اول تیر روز اصناف برگزار شد، گفت: پنج میلیارد تومان تسهیلات کم‌بهره به اصناف آسیب‌دیده از کرونا پرداخت می‌شود و اتاق اصناف ضمن پیگیری‌های لازم به منظور جذب این اعتبار، برای بهره‌مندی اصناف واجد شرایط اطلاع‌رسانی کند.

مشیرالحق عابدی افزود: این تسهیلات با پیگیری استاندار از طریق صندوق کارآفرینی امید پرداخت می‌شود تا اصناف آسیب‌دیده از کرونا بتوانند با استفاده از آن، بخشی از نیازهای خود را پوشش دهند.

وی اظهار داشت: این تسهیلات به اصنافی پرداخت می‌شود که در راستای اجرای طرح محدودیت‌های اجتماعی ناشی از کرونا، در گروه‌های شغلی یک، دو و سه همراهی کاملی با دستورالعمل‌های ابلاغی داشته‌اند.