نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند گفت: ایمان و اراده مردم و نیروهای مسلح که الهام الهی دارند، مانع اجرای نقشه‌های دشمن و عامل پیروزی در جنگ تحمیلی بود.

 حجت‌الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی روز جمعه در مراسم رژه نیروهای مسلح که همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس در بیرجند برگزار شد اظهار کرد: تصور دشمنان در زمان شروع جنگ تحمیلی علیه ایران این بود که طی چند روز کار کشور تمام است اما به مانع اراده و ایمان مردم و نیروهای مسلح برخورد کردند لذا موفق نشدند نقشه‌های خود را عملی کنند.

وی افزود: توطئه‌ای که دشمنان علیه ایران، انقلاب و اسلام چیده بودند به گونه‌ای بود که برای آنها محو انقلاب و جمهوری اسلامی مسئله‌ای مسلم به نظر می‌رسید.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: از همین رو در همه محاسبات، داخل کشور را به سران لیبرال سپرده بودند و تروریست‌ها دست روی ماشه داشتند تا آرامش و آسایش مردم را بگیرند پس صدام را با ۱۲ لشکر مکانیزه مسلح کرده بودند تا جنگ علیه ایران را آغاز کند.

وی بیان کرد: جنگ تحمیلی به اسم صدام بود اما همه دنیای شرق و غرب آن روز از شوروی تا کشورهای اروپایی به سرکردگی آمریکا به گونه‌ای زمینه را فراهم کردند که میگ‌های شوروی، پول‌های مرتجعین منطقه، سلاح‌های شیمیایی اروپا و طرح‌های نظامی آمریکا را در دوران هشت سال جنگ تحمیلی ملاحظه کردید و آن روز صدام به پشتوانه آنها وقتی مصاحبه کرد، گفت دنباله مصاحبه در تهران باشد.

حجت‌الاسلام و المسلمین عبادی با اشاره به سرسپردگی پادشاهان ایران در دوران قاجار و پهلوی یادآور شد: پادشاهان بی کفایت قاجار و پهلوی‌های مزدور وابسته که ارتش شاهنشاهی را ساخته بودند برای کشتن مردم ما ید طولایی داشتند و جای جای این کشور به خون شهدا آغشته است از جوار مولا علی بن موسی الرضا (ع) و مسجد گوهرشاد که آن همه مردم را هدف رگبار مسلسل قرار دادند و فردایش کامیون‌ها آمدند و زنده و مرده آنان را زیر خاک کردند اما این پادشاهان بی‌کفایت‌ در عین حال با این همه طمطراق وقتی متفقین وارد ایران شدند یک گلوله شلیک نکردند.

وی گفت: سابقه این دشمنان را که نگاه می‌کنید بسیار خطرناک نشان می‌دادند به طوری که وقتی صدام حمله و بمباران کرد، رنگ از چهره‌ها پرید چون با یک صحنه به صورت غافلگیر مواجه شدند اما امام خمینی (ع) فرمود: «دزدی آمده و سنگی انداخته و گریخته است. به حول و قوه الهی ملت ما چنان سیلی به صدام خواهند زد که از جایش بلند نشود.»

امام جمعه بیرجند با بیان اینکه آن تشکیلات وابسته جهانی برای مبارزه با ثبات انقلاب اسلامی با مانع بزرگی مواجه شد افزود: سازمان ملل و شورای امنیت در حالی که صدام قرارداد الجزیره را در مقابل دوربین تلویزیون پاره کرد و دستور حمله داد برای اینکه به نیروهای متجاوز فرصت دهند تا بخت خود را آزمایش کنند، گفتند که برای مشخص شدن شروع‌کننده جنگ باید گروه تحقیق بررسی کند.

وی عنوان کرد: اما با این برنامه خود را آزمایش کردند و هشت سال جنگ تحمیلی را ادامه دادند، بعد از نابودی شهرها و روستاها و آن همه شهید، این سازمان‌های به اصطلاح بین‌المللی اعلام کردند شروع‌کننده جنگ صدام بوده؛ چون دیدند در مقابل غیرت و مردانگی ایمانی مردم ایران نمی‌توانند دوام بیاورند لذا طرح خود را از جنگ نظامی به همه گزینه‌های دیگر انتقال دادند.

حجت‌الاسلام و المسلمین عبادی گفت: امروز آثار شکست دشمن را به صورت رسوا بعد از چهل و چند سال مشاهده می‌کنیم و آنچه ملت ایران و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران رقم زدند را با قلم، بیان، اعداد و ارقام نمی‌توان ارائه کرد بلکه معجزه الهی است که به اذن الله به دست مقتدر شما انجام می‌شود.

وی افزود: امروز جهان آبستن قضایای جدید است و ما شرایط دنیا را تغییر می‌دهیم و این به قدرت بازوی نیروهای پرافتخار مسلح جمهوری اسلامی ایران تحت فرماندهی رهبر معظم انقلاب است.

فرمانده سپاه انصارالرضا (ع) خراسان‌ جنوبی هم در این مراسم گفت: دوران دفاع مقدس نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی است که با جانفشانی رزمندگان حتی یک وجب از خاک ایران به دست دشمن نیفتاد.

سردار محمدرضا مهدوی افزود: دفاع مقدس الگوی موفق و سرمشق همه ملت‌های آزاده است و دستاوردهای بسیار عظیم و بزرگی داشتیم که همه آزادگان جهان از آن الگو گرفته‌اند.

وی گفت: معتقدیم امروز اگر امنیت است و مدیریت موفقی وجود دارد نشات گرفته از تفکر جهادی و بسیجی در دوران مقدس است که اگر ادامه داشته باشد قطعا بسیاری از مشکلات کشور راحت‌تر حل می‌شود.

فرمانده سپاه انصارالرضا (ع) خراسان جنوبی گفت: امروز نیروهای مسلح دست در دست یکدیگر با همدلی و هم‌افزایی همچون هشت سال دفاع مقدس وظیفه سربازی و پاسداری از انقلاب اسلامی را دنبال می‌کنند و مقتدرتر، آماده‌تر و با صلابت‌تر از گذشته در همه عرصه‌ها حضور و فعالیت دارند.

وی تصریح کرد: با توجه به پیشرفت‌های خوبی که در نیروهای مسلح شکل گرفته آمادگی هرگونه مقابله در برابر دشمن وجود دارد.

امروز همزمان با ۳۱ شهریور سالروز آغاز جنگ تحمیلی در سال ۱۳۵۹، یگان‌های منتخب نیروهای مسلح مستقر در خراسان جنوبی رژه رفتند.

مراسم رژه یگان‌های منتخب نیروهای مسلح همزمان با سراسر کشور به مناسبت گرامیداشت چهل و سومین سالگرد دفاع مقدس با حضور نماینده ولی فقیه در استان، استاندار خراسان جنوبی، فرماندهان نظامی و انتظامی، جمعی از مدیران استان و عموم مردم در بلوار پیامبر اعظم (ص) بیرجند برگزار شد.

رژه خودرویی و موتوری نیز امروز در شهرستان‌های خراسان جنوبی برگزار شد و نیروهای مسلح مستقر در استان گوشه‌ای از توانمندی‌های خود را در حفظ و حراست از میهن اسلامی به نمایش گذاشتند.