معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه طی سال های اخیر، افزایش شیوع بیماری دیابت در جهان، این بیماری را به بزرگترین اپیدمی تاریخ تبدیل کرده است.گفت: در این راستا به منظور آگاهی عمومی مردم درباره دیابت و تاکید براینکه مراقبت دیابت چه نقش بسیار تاثیرگذاری بر عوارض این بیماری دارد، ۲۱ لغایت ۲۷ آبان ۱۴۰۱ به نام هفته ملی دیابت نامگذاراری شده است و ۲۳ آبان مصادف با ۱۴ نوامبر روز جهانی دیابت است که شعار این هفته در سال ۱۴۰۱ با عنوان “با آموزش دیابت از آینده خود محافظت کنیم” تعریف شده است.
ه، دکتر علی اکبر اسماعیلی با اظهار اینکه دیابت بیماری است که باید در بحث پیشگیری و کنترل آن، آموزش های عمومی به جامعه داده شود.افزود:دیابت می تواند عوارض شایعی از جمله چشمی، عصبی و حتی بر کلیه داشته باشد و عوارض بر کلیه می تواند به حدی برسد که فعالیت کلیه از بین برود و در نتیجه فرد مستعد ابتلا به دیالیز شود.
وی با اشاره به اهمیت رعایت رژیم غذایی، فعالیت ورزشی مناسب و کنترل دارویی در درمان دیابت خاطرنشان کرد:اگر در خانواده ای بیمار دیابتی وجود داشته باشد، اعضای خانواده به شدت مستعد ابتلا به بیماری دیابت هستند.
معاون درمان دانشگاه در خصوص فعالیت کلینیک های دیابت در بیمارستان های سطح استان گفت:از سال ۸۰ واحدی تحت عنوان واحد دیابت در بیمارستان شهید دکتر چمران راه اندازی شد که پزشک آموزش دیده دیابت در آن فعالیت داشت.
دکتر اسماعیلی افزود: برنامه کشوری پیشگیری وکنترل دیابت نوع ۲ مناطق در بیمارستان ولیعصر(عج) بیرجند به صورت کلینیک مراقبت های تخصصی و فوق تخصصی از سال ۱۳۹۱ اجرایی شد و در سال ۱۳۹۹ این کلینیک ها افزایش و در بیمارستان شهدای قائن، شهید سید مصطفی خمینی طبس، حضرت رسول فردوس نیز فعال شد و به تدریج کلیه بیمارستان های تابعه دانشگاه دارای کلینیک های دیابت گردیدند.
وی اظهار داشت: در این کلینیک ها، اطلاعات بیماران دیابتی که مصرف کننده قلم انسولین و حتی بیماران دیابت نوع ۲ که داروهای خوراکی مصرف می کنند، به صورت پرونده الکترونیک در سامانه مربوطه ثبت و بیماران کنترل و مورد ارزیابی قرار می گیرند
معاون درمان دانشگاه با اعلام اینکه در کلینیک دیابت بیمارستان ولیعصر(عج)، ۲ هزار و ۲۵۲ پرونده دیابتی ثبت شده است خاطرنشان کرد:در کل بیمارستان های تابعه دانشگاه نیز ۶ هزار و ۶۵۲ پرونده بیمار دیابتی نوع ۱ و ۲ و نوع ۲ که انسولین مصرف می کنند ثبت گردیده است.
دکتر اسماعیلی،با اظهار اینکه بیماران دیابتی با کد ملی در سامانه ثبت نام می شوند گفت: اگر بیماردیابتی به کلینیک دیابت شهرستان یا استان دیگری مراجعه کند، پزشک قابلیت دسترسی به پرونده بیمار دارد.
وی ادامه داد:در کلینیک دیابت بیمارستان ولیعصر(عج)، تخصص های داخلی، چشم، قلب و فوق تخصص غدد همکاری دارند که در صورت نیاز بیمار جهت پیگیری درمان به فوق تخصص نفرولوژی و سایر فوق تخصص ها نیز ارجاع داده می شود
معاون درمان دانشگاه همچنین به همکاری متخصصین داخلی، قلب و چشم با کلینیک های دیابت در بیمارستان های قائن، طبس و حضرت رسول (ص) فردوس اشاره و تصریح کرد: در کلینیک های دیابت بیمارستان های سایر شهرستان ها نیز متخصصین داخلی و پرستار دیابت فعالیت دارند
دکتر اسماعیلی با اظهار اینکه بیمار دیابتی با داشتن برگه ارجاع از مراکز بهداشتی در کلینیک تخصصی، پذیرش می شوند گفت: در اولین مرحله، بیمار توسط متخصص داخلی ویزیت می شود. و در این کلینیک ها پرستارانی فعالیت دارند که دوره آموزش پرستاری دیابت را گذرانده اند و به بیماران روش استفاده از انسولین و تزریق آن را آموزش می دهند.
وی تصریح کرد: این بیماران باید هر سه ماه یک نوبت به کلینیک تخصصی دیابت جهت پیگیری درمان مراجعه نمایند و مسئول کلینیک موظف است ارجاع بیمار به متخصص چشم یا ویزیت سایر پزشکان متخصص را هماهنگ کند.
معاون درمان دانشگاه با اظهار اینکه در این بیماران ویزیت چشم پزشکی به صورت یک تا دو نوبت در سال و ویزیت متخصص قلب به صورت روتین انجام می شود گفت: کارشناسان تغذیه نیز با مشاوره به بیماران کمک می کنند تا الگوی غذای سالم مناسب با شرایط بیمار آموزش داده شود تا به نوعی از عوارض ابتلا به سایر مشکلات ناشی از بیماری دیابت جلوگیری نمایند.
دکتر اسماعیلی یادآور شد: بیماران یا به صورت ارجاع از مراکز بهداشت و یا به صورت مستقیم به کلینیک تخصصی دیابت مراجعه می نمایند که در این صورت پرونده تشکیل و بعد از بررسی آزمایشات، توسط پزشک متخصص داخلی ویزیت می شوند
وی با بیان اینکه ویزیت چشم پزشکی در روزهای سه شنبه هر هفته با هماهنگی پرستار دیابت انجام می شود خاطرنشان کرد: مشاوره تغذیه با ارجاع از متخصص داخلی در روزهای دوشنبه و چهارشنبه صورت می پذیرد.
معاون درمان دانشگاه از فعال شدن خدمات دندانپزشکی در این کلینیک خبر داد و گفت: خدمات دندانپزشکی نیز طی روزهای دوشنبه و سه شنبه با ارجاع بیماران دیابت انجام می شود.
دکتر اسماعیلی در پایان اظهار داشت: کلینیک تخصصی دیابت بیمارستان ولیعصر(عج) درتمام روزهای غیرتعطیل هفته در دو نوبت صبح و عصر ( روزهای پنجشنبه فقط نوبت صبح فعال است) فعالیت دارد که در نوبت صبح بیماران از ساعت ۷:۳۰ الی ۱۴:۱۵ و در نوبت عصر از ساعت ۱۶ الی ۱۹ پذیرش می شوند.

نوشته و خبرنگار : دکتر  ا . زارعی دبیر سرویس پزشکی و سلامت و ا حسن پور