مسئول میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سرایان از احیای چکن‌دوزی به عنوان یکی از هنرهای اصیل صنایع‌دستی شهرستان سرایان خبر داد.

اظهار کرد: شهرستان سرایان که در دهه ۸۰ به هنر زنگوله‌سازی و آهنگری سنتی شناخته می‌شد، امروز با احیاء رشته‌های بومی و اصیل منطقه دارای تولیدات متنوعی در زمینه صنایع‌دستی است.

وی بیان کرد: حوله بافی، چادرشب بافی، سرمه دوزی، خراطی سنتی، میناکاری، سفالگری، تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی، افزایش کارگاه‌های آهنگری و زنگوله‌سازی و… از جمله رشته‌های رایج در شهرستان هستند که دارای کارگاه‌های تولیدی هستند.

وی با بیان اینکه  عده زیادی در این کارگاه‌ها مشغول فعالیت هستند، افزود: احیای هنرهای سنتی از اولویت‌های میراث فرهنگی بوده و به طور متوسط هر سال یک رشته بومی در شهرستان با کمک هنرمندان و دوستداران صنایع دستی احیا شده است که امسال هنر چکن‌دوزی که از هنرهای اصیل و با سابقه در منطقه سه قلعه است و در واقع نوعی سوزن‌دوزی بوده، احیاء شده است.

عرب اظهار کرد: چکن‌دوزی بیش از ۱۲۰ سال قدمت دارد و هنر دست بانوان است که برای تهیه مایحتاج به عنوان کیسه ادویه، پول و لوازم آرایش و همچنین کمک به اقتصاد خانوار تولید می‌شد.

وی افزود: پارچه مورد استفاده در این هنر پارچه والا یا قمیص با رنگ زرشکی یا بنفش است که دوخت‌ها بدون هیچ دستگاه یا کارگاهی روی پارچه با استفاده از سوزن و نخ  انجام می‌شود و این دوخت‌ها شامل پارچه والا یا قمیص، پارچه آستری، نخ بند که از نخ کجین، نوارهای دوخته شده با تزئینات خاص با تلفیق گره سرِشتی روی قسمت بند، تولیدات زیبایی پدید آورده است.

مسئول میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سرایان گفت: این کیسه‌های کوچک امروزه با کاربردهای مختلفی متناسب با نیاز روز در حال تهیه بوده و دوخت‌های روی پارچه شامل؛ زنجیره‌دوزی، تفرش‌دوزی، عدسه‌دوزی، حاشیه هفتی و هشتی، درخت هفت شاخه و چکن‌دوزی است که به صورت بست‌های کوچک دور کار زده می‌شود.

عرب تصریح کرد: برنامه‌ریزی لازم برای آموزش و ترویج این هنر صورت گرفته و پرونده ثبت در فهرست میراث معنوی کشور با کمک هنرمند این رشته و کارشناسان اداره‌کل انجام شده و به زودی برای ثبت در فهرست میراث معنوی کشور ارسال خواهد شد.

وی یادآور شد: پیش از این چهار رشته صنایع‌دستی شامل؛ زنگوله‌سازی، خراطی، کفش چرمی و چادرشب بافی و سه مورد از مراسم و آداب و رسوم منطقه (جشن سده، آب‌گیری آب انبارها، مراسم شمع روشن کردن روز برات) به نام سرایان در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسیده‌اند.

انتهای پیام