معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی گفت: وضعیت خدمات‌رسانی به معلولان در استان به لحاظ زیرساختی مطلوب نیست اما پیشرفت به سمتی است که عمده قوانین این حوزه اجرا شود.

 سید محمدرضا طالبی  در نشست کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده استان با موضوع بررسی مسائل و مشکلات معلولان اظهار کرد: اقدامات خوبی در حوزه معیشت، مسکن و اشتغال معلولان انجام شده است اما قانون سه درصدی اشتغال معلولان در دستگاه‌های اجرایی باید به شکل مطلوب اجرایی شود.

وی گفت: اگر فرد معلول در آزمون دستگاه اجرایی پذیرفته شود و شرایط برای حضورش فراهم نشود، جرم است و باید با آن مسوول برخورد قانونی صورت گیرد.

معاون استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر لزوم شناسایی خلأهای قانونی در ارتباط با مشکلات معلولان افزود: ازدواج و اشتغال معلولان از اهمیت زیادی برخوردار بوده و باید به نحوه مطلوب به آن توجه کرد، همه مسوولان با توجه به مشکلات معلولان باید به عنوان مجری قانون انجام وظیفه کنند و از قوانین موجود به نفع معلولان استفاده شود.

وی یادآور شد: باید در راستای احقاق حق معلولان قانون را به شکلی تفسیر کنیم تا ضمن حفظ احترام به حقوق طبیعی و شهروندی آنها به قانون عمل شود.

طالبی با اشاره به وجود مشکلات عدیده برای معلولان افزود: از این رو شاید تصور کنند که در جامعه نادیده گرفته می‌شوند و این احساس در برخی جاها تا جایی ادامه دارد که فرد بتواند بر مشکلات خود فائق آید.

وی بر موضوع توانمندسازی معلولان هم تاکید کرد و گفت: علیرغم وجود نارسایی‌ها در بدن معلولان اما خداوند استعدادهایی خاص به این افراد عطا می‌کند که لازمه عدالت خداوندی بوده و باید به شکل مطلوب این استعدادها شکوفا شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی اظهار کرد: برخی معلولان هم احساس سربار بودن در خانواده دارند که آزار دهنده است بر همین اساس با وضعیت فعلی، پرستاری از معلولان ضایعه نخاعی کار سختی است و ممکن است به مشکلات متعددی دچار شود.

وی افزود: اذیت شدن از طرف سایر افراد هم برای معلولان آزاردهنده است و احساس بدی به این اشخاص منتقل می‌کند لذا اصلاح رفتارهای متعارف از جامعه مورد انتظار است ضمن اینکه در برخی نقاط ضعف قانونی هم وجود دارد.

طالبی افزود: حل مشکلات بیمه‌ای برای بازگشت مجدد متخصص جراحی ارتوپدی اطفال به استان ضروری است و برای این موضوع جلسه مشترک بین دانشگاه علوم پزشکی ، حوزه درمان تامین اجتماعی و بهزیستی برگزار تا راه حل مناسب ارائه شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اخبار امیدبخش در حوزه مسکن معلولان گفت: امید است زمینه ساخت مسکن ویلایی در شهر بیرجند همچون دیگر نقاط استان برای معلولان فراهم شود.

وی با تاکید بر اینکه مشکل سند مسکن مهر معلولان هم باید پیگیری تا به نتیجه برسد افزود: با توجه به ضعف زیرساخت‌ها اما اقدامات خوبی در حوزه بهزیستی انجام گرفته که جای تقدیر دارد.

طالبی همچنین گفت: مناسبت سازی مدارس عادی برای معلولان الزامی است که در این زمینه آموزش و پرورش تکلیف داشته و باید گزارش لازم ارائه شود.

وی اظهار کرد: مناسب سازی در اماکن ورزشی هم ضروری بوده و باید چند سالن به طور اختصاصی مناسب سازی و معلولان بتوانند بهره‌برداری از آن داشته باشند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی گفت: ورزش برای معلولان می‌تواند اثرات مثبتی داشته باشد و در این خصوص باید تشکل‌های معلولان و ورزش و جوانان به توافق برسند.

وی اظهار کرد: در خصوص استفاده معلولان از بناهای تاریخی و اماکن گردشگری هم باید امکان سنجی انجام و طبق آنچه قانون مشخص کرده مناسب سازی شود.

طالبی با تاکید بر اجرای قانون مناسب سازی معابر گفت: گاهی لازم است مدیران روی ویلچر بنشینند و وضعیت مناسب سازی دستگاه های اجرایی را بررسی کنند که آیا مناسب تردد معلولان هست یا نه؟

وی افزود: کسب رتبه‌های خوب در حوزه‌های مختلف بهزیستی نشانه اهتمام مدیران اداره کل بهزیستی است.