رئیس ستاد انتخابات خراسان جنوبی از آمادگی ۱۰۰ درصدی خراسان جنوبی برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری خبر داد.

 سید محمد رضا طالبی در خصوص چگونگی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری گفت: بر اساس اصل ۱۳۱ قانون اساسی در صورت فوت، کناره‌گیری و یا بیماری بیش از دو ماه رئیس جمهور یا به دلایل دیگر، شورای موقت ریاست جمهوری ظرف ۵۰ روز باید انتخابات ریاست جمهوری را برگزار کند.

به گفته وی در این راستا برنامه‌ریزی لازم توسط وزارت کشور و شورای نگهبان انجام و با صدور ابلاغیه‌ها، فرایند انتخابات شروع شده است.

وی با اشاره به این که ابلاغ رئیس ستاد انتخابات توسط استاندار صادر شده است، خاطر نشان کرد: ابلاغ فرمانداران هم صادر و اولین جلسه ستاد انتخابات استان با هم با حضور فرمانداران پنجشنبه گذشته برگزار شد.

طالبی تصریح کرد: همه پیش نیازهای لازم پیش بینی شده و کلیات زمانبندی چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری هم توسط وزارت کشور ابلاغ شده است.

رئیس ستاد انتخابات استان در ادامه گفت: از ۱۰ تا ۱۴ خرداد به مدت پنج روز ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری به شکل متمرکز و حضوری در وزارت کشور انجام می‌شود و تشکیل هیئت‌های اجرایی مرکزی و شهرستانی هم از ۱۰ خرداد انجام خواهد شد.

طالبی خاطر نشان کرد: تفاوت هیئت‌های اجرایی انتخابات ریاست جمهوری با مجلس شورای اسلامی در این است که فرمانداران در هر شهرستان ۳۰ معتمد را انتخاب می‌کنند و آنها هشت نفر از بین خود را با برگزاری انتخاباتی به عنوان اعضای اصلی و ۵ نفر را هم به عنوان علی‌البدل مشخص می‌کنند.

به گفته وی در انتخابات ریاست جمهوری علاوه بر این افراد دادستان و نماینده شورای شهرستان یا بخش هم عضو هیئت اجرایی هستند و در صورتی که هر یک از داوطلبان درخواستی داشته باشند هر یک از آنها می‌توانند نماینده خود را برای حضور در جلسات هیئت اجرایی معرفی کنند.

طالبی با تاکید بر این نکته که آمادگی ۱۰۰ درصدی برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در خراسان جنوبی وجود دارد، افزود: اعضای شعب مشخص شده‌اند و پیش بینی‌های لازم هم برای آموزش اعضای شعب و کاربران انجام شده است.

طالبی تصریح کرد: از ۱۵ تا ۲۱ خرداد هم رسیدگی به صلاحیت داوطلبان انجام و ۲۲ خرداد اسامی نامزدها توسط وزارت کشور اعلام می‌شود.

وی متذکر شد: از ۲۳ خرداد تا ۶ تیر مهلت انجام تبلیغات است و در روز ۷ تیر هم تبلیغات ممنوع است و روز ۸ تیر با حضور گسترده مردم انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود.

رئیس ستاد انتخابات استان گفت: در این مرحله هر نامزدی که حد نصاب ۵۰ به علاوه یک درصد آرا را کسب کند، به عنوان رئیس جمهور برگزیده می‌شود و در صورتی که هیچ یک از افراد مورد نظر حد نصاب لازم را کسب نکنند، انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد.

طالبی با بیان این که در قانون انتخابات ریاست جمهوری بر خلاف انتخابات مجلس شورای اسلامی استفاده از امکانات دولتی دیده نشده، ادامه داد: در این انتخابات تنها از ظرفیت صدا و سیما استفاده خواهد شد.

به گفته وی سو استفاده از امکانات دولتی توسط ستادها یا نمایندگان آنها جرم محسوب می‌شود و برخورد لازم با افراد مجرم انجام خواهد شد و کسانی که در قانون مشخص شده با رعایت بی طرفی نباید برعلیه یا به طرفداری از کاندیدای اقدامی انجام دهند.

طالبی تاکید کرد: در انتخابات باید قانون مداری سرلوحه کار ما باشد و بر اساس قانون انتخابات ریاست جمهوری رأی دهندگان تنها با ارائه شناسنامه و کارت ملی می‌توانند رأی دهند.

وی متذکر شد: انتخابات شوراها هم خرداد ۱۴۰۴ برگزار خواهد شد اما دوره آن سه ساله خواهد بود تا برگزاری انتخابات بعدی آن با انتخابات آینده ریاست جمهوری همزمان باشد.

وی با اشاره به این که انتخابات مجلس خبرگان هم به شکل میان دوره‌ای در آینده برگزار خواهد شد، ادامه داد: همه زیرساخت‌های مورد نظر برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در استان فراهم شده است

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور