فرماندار درمیان از آبرسانی به ۱۰ روستای این شهرستان در دولت سیزدهم خبر داد و گفت: همچنین ۱۵.۵ کیلومتر خط لوله اصلاح و ۳۶ کیلومتر بازسازی شبکه انجام شده است.

مهدی فرجامی ‌فرد  اظهار کرد: در حال حاضر ۴۸ روستا آبرسانی سیار می‌شود که با افتتاح مجتمع آبرسانی خونیک چارتنگ ۱۳ روستا آبرسانی مطمئن خواهد شد.

وی افزود: تاکنون برای این مجتمع آبی ۳۸۰ میلیارد ریال هزینه شده و احداث آن توسط قرارگاه شهید ناصری در حال انجام است.

فرماندار درمیان گفت: شهرستان درمیان دارای ۲ اقامتگاه بوم‌گردی در روستاهای گسک و فورگ و ۲۰ خانه و ۳۰۰ اثر تاریخی است که از این تعداد ۱۰۱ اثر ثبت ملی شده‌است.

وی افزود: شهرستان در زمینه سوزن دوزی و حوله بافی، سکه دوزی، قالیبافی، جاجیم بافی و قالی بافی در سطح ملی دارای شهرت است و در نمایشگاه‌های بین المللی از محصولات شهرستان استقبال خوبی می‌شود.

فرجامی فرد با اشاره به ناحیه صنعتی شهرستان درمیان با وسعت ۳۰ هکتار، بیان کرد: تمامی زیرساخت‌ها در این ناحیه صنعتی آماده است لذا از تمامی سرمایه گذاران جهت حضور در این شهرستان استقبال می‌کنیم.

وی به ظرفیت‌های معدنی شهرستان اشاره و گفت: ۸۶ درصد مارن به عنوان ماده اولیه تولید سیمان، ۳۸ درصد آهک، ۴۰ درصد بازالت و ۴۵ درصد هیدرومنزیت ذخایر استانی در شهرستان درمیان وجود دارد.

فرماندار درمیان همچنین گفت: درمیان با سطح کشت ۲ هزار و ۷۰۰ هکتار و برداشت سه هزار و۲۰۰ تن زرشک خشک رتبه دوم استان را دارد، ۲۰۰ هکتار از اراضی شهرستان به کاشت پسته و ۱۰۰ هکتار نیز به زعفران اختصاص دارد.

فرجامی فرد افزود: درمیان با ۱۹۹ مرغداری فعال در تولید گوشت سفید استان رتبه دوم را دارد.

وی از ظرفیت بالقوه شهرستان در حوزه استفاده از انرژی‌های خورشیدی و باد گفت و افزود: در این حوزه از سرمایه‌گذاران حوزه انرژی‌های پاک دعوت می‌کنیم از ظرفیت‌های شهرستان بازدید کنند.

فرجامی فرد از خریداری ۲۵ هزار تن شکر قهوه‌ای برای کارخانه قند قهستان نیز خبر داد و گفت: کارخانه قند قهستان که در سال ۱۳۹۲ به طور کامل تعطیل شد، امسال با پیگیری‌های مسئولان، ورود هیات مدیره و مساعدت استاندار و رئیس جمهور دوباره راه افتاد.

وی ادامه داد: با توجه به اقلیم خشک استان، نمی‌توانستیم برای تامین مواد اولیه این کارخانه به چغندر قند تولیدی منطقه تکیه کنیم بنابراین پیگیری‌هایی در این مورد از طریق رئیس جمهوری انجام دادیم و بنا شد سهمیه‌ای از شکر قهوه‌ای یا همان شکر خام کشور اختصاص یابد تا در کارخانه قند قهستان به شکر سفید تبدیل شود.

فرماندار درمیان بیان کرد: با این اقدام کارخانه در تمام ماه‌های سال فعال خواهد بود و تاکنون ۲۵ هزار تن شکر بور خریداری شده و پنج هزار تن از آن وارد کارخانه شده است.

فرجامی فرد با بیان اینکه بخشی از چغندرقند مورد نیاز کارخانه از غرب کشور خریداری شده، اظهارکرد: با وزیر صنعت و کشاورزان افغانستانی نیز صحبت شده و اعلام آمادگی کردیم در صورت تامین چغندر قند مورد نیاز کارخانه، در مبادله کالا به کالا شکر سفید تحویل بگیرند.

وی با اشاره به اینکه که در حوزه عمرانی در دولت سیزدهم شاهد اتفاقات بی‌نظیری در شهرستان درمیان بودیم، تصریح کرد: گازرسانی به تمام روستاها با اعتبار هزار و ۱۸۰ میلیارد ریال، اجرای ۳۴.۵ کیلومتر روکش آسفالت و احداث و آسفالت ۱۹ کیلومتر راه روستایی با اعتبار ۶۲۵ میلیارد ریال از جمله این اقدامات است.

فرجامی ‌فرد به دستاوردهای دولت سیزدهم در حوزه بهداشت و درمان اشاره کرد و گفت: مجوز ارتقاء بیمارستان شهر اسدیه از ۳۲ به ۶۴ تختخوابی، تامین نیروی انسانی بیمارستان و شبکه بهداشت شهرستان، افزایش تعداد پزشکان متخصص از ۲ به ۹ نفر، ضریب نفوذ اشغال تخت از ۲۰ به ۷۰، احداث کلینیک آزمایشگاه و پانسیون پزشکان، افتتاح و کلنگ‌زنی چندین خانه بهداشت در سطح شهرستان، تجهیز آی سی یو و تهیه دستگاه‌های سی تی اسکن و سونوگرافی تنها بخشی این دستاورد هاست.

وی از هزینه ۵۸۵ میلیارد ریالی دولت در حوزه برق شهرستان خبر داد و افزود: با احداث پست فوق توزیع برق شهر اسدیه در سفر وزیر نیرو با اعتبار ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال موافقت شد و عملیات اجرایی آن نیز آغاز شده است.

فرماندار درمیان از مرمت ۹۳ قنات با اعتبار ۱۴۰ میلیارد ریال خبر داد و اظهارکرد: در مجتمع ۴۲ قطعه‌ای گلخانه‌ای شهرستان تاکنون پنج واحد به بهره‌برداری رسیده و ۹ واحد نیز تا پایان امسال با پرداخت ۲۷۰ میلیارد ریال تسهیلات بهره‌برداری می‌شود.

فرجامی فرد با اشاره به بهره‌برداری هشت زمین چمن مصنوعی تا پایان سال گفت: با افتتاح این پروژه‌ها، تعداد ۳۱ زمین چمن در شهرستان در طول ۲ سال احداث شده است.

وی گفت: نوسازی مدارس با مشارکت بنیاد علوی تاکنون ۴۵ کلاس درس را در این شهرستان احداث و ۹۵ کلاس درس نیز در روستاهای درمیان هوشمندسازی کرده است.

فرجامی فرد با بیان اینکه در حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری نیز ۱۱ سازه با اعتبار ۱۰۰میلیارد ریال در این دولت به بهره‌برداری رسیده است، یادآور شد: در بحث پوشش شبکه‌های دیجیتال صدا و سیما هشت گیرنده دیجیتال با اعتبار ۷۱۰ میلیارد ریال در شهرستان قابل بهره‌برداری است.

وی عنوان کرد: در حوزه نهضت ملی مسکن چهار هزار و ۷۲۷ ثبت نامی داشتیم که از این تعداد ۲ هزار و ۸۱۲ متقاضی برای تحویل زمین مراجعه کرده اند.

فرماندار درمیان با بیان اینکه راه و شهرسازی هزار و ۲۵۸ قطعه زمین تحویل بنیاد مسکن داده و از این تعداد هزار و ۲۱۵ قطعه تحویل متقاضیان شده و همچنین هزار و ۲۳۶ متقاضی به شهرداری‌ها معرفی شده اند، افزود: تاکنون هزار و ۹۹ پروانه ساخت به متقاضیان داده شده و در مجموع تاکنون ۲ هزار و ۳۱۴ قطعه زمین در شهرستان در طرح نهضت ملی مسکن تحویل داده شده است.

فرجامی فرد اظهار کرد: در طرح جوانی جمعیت نیز ۱۰۴ قطعه زمین که ۸۰ قطعه آن در اسدیه و ۲۴ قطعه آن در گزیک است تحویل متقاضیان شده و در حال ساخت است.

وی افزود: در حوزه مسکن ملی، ۲۰۱ هکتار زمین به شهرستان الحاق شده که ۱۶۷ هکتار در اسدیه، ۱۵.۵ هکتار در گزیک، ۲۲ هکتار در طبس مسینا و یک هکتار هم در قهستان بوده است.

فرماندار درمیان بیان کرد: هم اکنون ۲ هزار واحد مسکونی اعم از مسکن ملی، مسکن محرومان، مسکن کمیته امداد و مسکن روستایی در شهرستان در حال ساخت است.

فرجامی فرد با اشاره به اینکه جاده بیرجند – درمیان از دغدغه‌های مردم شهرستان است، گفت: مجوز کمیسیون ماده ۲۳ برای دوبانده سازی این محور اخذ شده و در جدول یک قانون بودجه ۱۴۰۲ مبلغ ۶۸۰ میلیارد ریال برای تکمیل سه کیلومتر این پروژه درنظر گرفته شده است. وی یادآور شد: در حوزه عشایری نیز برای آبرسانی هفت میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال هزینه شده، ۲ هزار کیلومتر ایل راه‌های عشایری شهرستان مرمت و تیغ زنی شده و ۱۴۰ پنل خورشیدی نیز در دولت سیزدهم تحویل این عزیزان شده است.

فرجامی‌فرد تاکید کرد: در حوزه توانمندسازی خانواده‌های بی بضاعت با کمک کمیته امداد امام خمینی (ره) ۴۸۳ سری جهیزیه به ارزش ۱۲۰ میلیارد ریال و ۷۸۰ سری جهیزیه نیز به ارزش ۸۰ میلیارد ریال توسط بنیاد مستضعفان و بنیاد علوی توزیع شده و بخشی از ۷۰ مسکن معلولین نیز تحویل متقاضیان شده و یا در حال احداث است.

وی بیان کرد: در چهار شهرداری شهرستان نیز ۲۳۴ هزار مترمربع آسفالت معابر شهری در ۲ سال صورت گرفته است.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور