مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی از مشارکت ۶۰۰ معلم پژوهنده استان در جشنواره اقدام‌پژوهی خبر داد و گفت: پس از داوری در شهرستان‌ها و مناطق، ۳۶ اثر مجوز حضور در مرحله استانی را دریافت کردند.

محمدعلی واقعی  در آیین تجلیل از ۱۳ معلم پژوهنده، کتاب برتر و جشنواره اقدام‌پژوهی که در سالن ایثارگران بیرجند برگزار شد افزود: از میان آثار راه‌یافته به مرحله استانی نیز ۲۴ اثر به عنوان برتر شهرستانی، پنج اثر منتخب استانی و یک اثر به عنوان منتخب کشوری معرفی شد.

وی از آغاز عملیات هفت طرح اقدام‌پژوهی توسط معلمان پژوهنده استان خبر داد و گفت: بررسی سیر تاریخی آموزش و پرورش خراسان جنوبی یکی از مهمترین این طرح‌هاست.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی اظهار داشت: معلمین پژوهنده تکیه‌گاه مدرسه‌محوری و اعتباربخش فرایند تعلیم و تربیت تمام‌ساحتی در مدارس هستند.

وی افزود: از آنجایی که پژوهش خشت زیربنای مجموعه آموزش و پرورش به شمار می‌رود، توسعه فعالیت‌های پژوهشی در مدارس زمینه‌ساز تربیت تمام‌ساحتی دانش‌آموزان می‌شود.

واقعی پژوهش‌محوری را لازمه برخورداری از جامعه پویا دانست و گفت: در این مسیر نخستین گام، افزایش نرخ مطالعه بین دانش‌آموزان بوده و آموزش نگاه متفکرانه به موضوعات متنوع لازمه تقویت فرهنگ پژوهش در مدارس است.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی هفته گذشته هم اعلام کرد: معلمان پژوهشگر این استان رتبه اول بخش طرح‌های پژوهشی آمیخته وزارت آموزش و پرورش را به خود اختصاص دادند.

وی افزود: طرح پژوهشی آمیخته با عنوان “تبیین و ارائه مدل عوامل تاثیرگذار بر مدیریت کلاس درس و راهکارهای بهبود آن براساس تجارب معلمان مدارس ابتدایی استان” توسط خانم بارانی به عنوان مجری، “مهدی حسنی” ناظر علمی و “محمد زمانی” ناظر اجرایی، رتبه اول را در بخش طرح‌های آمیخته وزارت آموزش پرورش در سال جاری کسب کرد.

۲۰ تا ۲۶ آذر هفته پژوهش و فناوری نام دارد و برنامه‌های این هفته در سال جاری با شعار “پژوهش و فناوری؛ پشتیبان تولید” برگزار شد.