#در_خانه_میمانیم

#شکست_کرونا_مردم_همدلی

#کرونا_را_شکست_میدهیم

#رعایت_بهداشت_فردی

 

🔹استاندار خراسان جنوبی گفت: در باب مدیریت بیماری کرونا، آن چه اهمیت دارد، همراهی و مداخله مردم است.
ملانوری با بیان این مطلب در برنامه زنده تلویزیونی گفتگوی ویژه خبری خاطرنشان کرد: ما اگر رعایت نکنیم، آمار بیماران و افراد بستری به سرعت افزایش می یابد و حتی تعداد فوتی ها هم بیشتر خواهد شد.
🔹وی با تأکید بر این که وضعیت فعلی استان با سیستان و بلوچستان قابل مقایسه نیست، گفت: چنانچه ضوابط بهداشتی را رعایت نکنیم، شرایط مشابهی را تجربه خواهیم کرد.
🔹استاندار با اشاره به این که ۱۷ ماه است بیماری در دنیا شایع شده، تصریح نمود: در پیک سوم بیماری در آبان ماه، شرایط بسیار بدی بر استان حاکم شد و به جهت مهار روند صعودی آمار ابتلا، ناچار به اعمال محدودیت های جدی شدیم.
🔹ملانوری ادامه داد: تجربه ما طی این ۱۷ ماه نشان داده بهترین روش برای مدیریت بیماری، رعایت فاصله اجتماعی، زدن ماسک و پرهیز از حضور در تجمعات است.
🔹وی با تأکید بر این که هر موقع سهل انگاری کردیم، با افزایش آمار مبتلایان مواجه شدیم، اظهار داشت: بر اساس گزارش های موجود، میزان رعایت ضوابط بهداشتی که تا چندی پیش ۹۰ درصد بود، در کل کشور به ۴۸ درصد و در استان ما به ۵۸ درصد رسیده است.
🔹به گفته وی؛ با وجود پهناور بودن استان، ۳۳۱ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان و پراکندگی جمعیت، تنها عواملی که باعث شد، وضعیت مطلوبی داشته باشیم، مدیریت بیماری و همراهی مردم است.
🔹استاندار با تأکید بر این که مدیریت شرایط کرونایی، عین تیغ دو لبه است، گفت: هر نوع محدودیتی در این حالت، زیان بار است و خسارت هایی را به همراه دارد.
🔹ملانوری ادامه داد: ما می توانیم در ستاد کرونا مصوب کنیم کلیه پارک ها، تالارها، واحدهای صنفی، آرامستان ها و… بسته شوند اما آیا بستن این فضاها به تنهایی همه مشکلات را حل می کند؟

🔹وی متذکر شد: درآمد و شغل واحد صنفی که تمام هزینه های خانواده، آب، برق و… را از فعالیت روزانه خود تأمین می کند، نباید دغدغه ما باشد؟
🔹به گفته وی؛ با توجه به این که بخشی از مردم واکسن زده اند و سطح آگاهی ها از تبعات بیماری افزایش یافته، پیشنهاد ما این است که گروه بندی مشاغل بازنگری شود و فعالیت واحدهایی که خیلی تجمع ندارند، محدود نشود.
🔹استاندار، ضمن تشریح اقدامات که برای مدیریت مرز صورت گرفت، گفت: زمانی که سیستان و بلوچستان قرمز شد، منع تردد اعلام کردیم و نیروها در ورودی های استان مستقر شدند تا ورود افراد ممانعت کنند.
🔹ملانوری متذکر شد: با توجه به این که در شرایط قرمز کرونایی، تردد از شهر قرمز و به شهر قرمز ممنوع است، نیروهای ما مانع ورود افراد به استان شدند.
🔹وی تأکید کرد: هیچ مسافری بدون مجوز وارد استان نشده یا از محورهای خراسان‌جنوبی تردد نداشته است.
🔹به گفته وی؛ اجرای طرح شهید سلیمانی در شهرستان های نهبندان و سربیشه نیز به منظور مهار بیماری و بیماریابی سریع انجام شد.
🔹استاندار در خصوص روند اجرای واکسیناسیون نیز گفت: تاکنون ۸۷ هزار دوز واکسن وارد استان شده، افراد بالای ۷۰ سال واکسینه شده اند و جاماندگان می توانند به مراکز بهداشتی مراجعه کرده و بدون نوبت واکسن بزنند.
🔹ملانوری ادامه داد: واکسیناسیون افراد بالای ۶۰ سال شروع شده و افراد بالای ۵۰ سال نیز طبق دستور وزیر می توانند، برای نام نویسی اقدام نمایند.
🔹وی تأکید کرد: با افزایش روند اجرای واکسیناسیون، می توان امیدوار بود که ایمنی بیشتر شده و ابتلا و مرگ و میز کاهش می یابند.

🔹استاندار به افزایش تجهیزات بهداشتی و درمانی استان به نسبت زمان شروع بیماری اشاره کرد و گفت: در زمینه امکانات و تجهیزات کمبودی نداریم اما معتقدیم نباید اجازه بدهیم که کسی بیمار شود تا ناچار به ارائه خدمات باشیم.
🔹ملانوری خاشعانه از مردم خواست؛ در رعایت دستورالعمل های بهداشتی جدی باشند، از رفتن به پارک و دورهمی خودداری کنند و حتماً ماسک بزنند.
🔹وی با تأکید بر این که تصمیمات ما در ستاد کرونا صرفاً برای حفظ سلامتی مردم است، گفت:برای عید قربان هم مصوب کرده ایم که ذبح گوسفند در معابر و اماکن عمومی ممنوع است و کشتارگاه ها نیز خدمات رایگان ارائه نمایند.
🔹به گفته وی؛ بهتر است مردم قربانی های خود را به سمت مؤسسات خیریه سوق دهند تا به نیازمندان واقعی برسد.