#در_خانه_میمانیم

#شکست_کرونا_مردم_همدلی

#کرونا_را_شکست_میدهیم

#رعایت_بهداشت_فردی

 

🔹استاندار خراسان جنوبی گفت: آفت بزرگ و سم مهلک مدیریت بیماری کرونا، عادی انگاری است.
ملانوری با بیان این مطلب در جلسه ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا خاطر نشان کرد: اگر فکر کنیم رنگ شهرهای استان تغییر کرده و شرایط بهتر شده است، باید منتظر خیز مجدد بیماری و شیوع گسترده آن باشیم.
🔹وی تأکید کرد: نقطه ضعف ما جایی است که خیال مان از این بیماری ناشناخته راحت شود، همین عامل باعث گسترش دوباره و افزایش آمار فوتی ها خواهد شد.
🔹استاندار با اشاره به نقش رسانه ها در آگاهی بخشی به جامعه، متذکر شد: همچنان رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک به عنوان بهترین وسیله جلوگیری از ابتلای به بیماری و خودداری از مسافرت به طور جدی، مهمترین راهکارها برای مهار بیماری است.
🔹ملانوری ادامه داد: عدم رعایت دستورالعمل های بهداشتی، باعث گرفتار شدن ما در پیک های بعدی بیماری، افزایش ابتلاها و در نتیجه اعمال دوباره محدویت ها و ضرر و زیان به مشاغل و اصناف خواهد شد.
🔹وی با تأکید بر آمار و اطلاعات ارائه شده خاطر نشان کرد: طبق این آمار، هنوز عامل اصلی ابتلای به کرونا، حضور در تجمعات است که در رأس همه، دورهمی های خانوادگی، آرامستان ها، بانک ها، دفاتر پیشخوان دولت، نانوایی ها و دفاتر پلیس+ ۱۰ قرار دارند.
🔹به گفته وی؛ طی این مدت به این تجربه رسیده ایم که هر کجا کنترل هایی صورت گرفت و در فعالیت اصناف، ترددها، حضور در مکان های شلوغ، محدودیت هایی اعمال شد، نتایج مطلوبی حاصل گشت.
🔹استاندار با تأکید بر مناسبت های پیش رو، خاطرنشان کرد: ایام قبل عید نوروز و خرید های شب عید، تعطیلات پایان بهمن و عید نوروز، ماه مبارک رمضان، انتخابات و ایام تبلیغات، مناسبت هایی هستند که باعث شکل گیری تجمعات می شوند لذا باید به گونه ای مدیریت شوند که خسارتی تحمیلی نگردد.
🔹ملانوری تأکید کرد: بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا، امسال و به جهت شرایط کرونایی، امکاناتی که هر ساله برای مسافران نوروزی تأمین می شده، در اختیار آنها قرار نمی گیرد.

🔹وی ادامه داد: مهمانسراهای ادارات، مدارس، کمپ های اسکان مسافر، مکان های نصب چادر در پارک ها و… هیچ کدام برای پذیرایی از مسافران آماده نمی شوند و انتظار هم این است که مردم، مسافرت ها را لغو کنند تا زنجیره بیماری قطع شود.
🔹به گفته وی؛ محدودیت ترددهای شبانه از ساعت ۲۲(۱۰ شب) تا ۴ صبح، در مناطق زرد همچنان ادامه دارد و حضور کارکنان ادارات نیز تا پایان هفته به روال گذشته خواهد بود اما برای ادامه کار، هفته آینده تصمیم گیری می کنیم.
🔹استاندار با تأکید بر اقدامات صورت گرفته در کشور برای کنترل بیماری، گفت: علیرغم پیش بینی های صورت گرفته توسط سازمان های جهانی درخصوص افزایش مرگ و میرها، ایران، تنها کشوری بود که توانست به خوبی شرایط را کنترل کند و آمار ابتلا و فوتی ها را کاهش دهد.
🔹ملانوری، لطف خدا را عامل مؤثر در این توفیق برشمرد و گفت: اجرای طرح شهید سلیمانی، کنترل ترددهای شبانه و بین شهری، تلاش های ایثارگرانه و بی وقفه کادر درمان و عملکرد دولت در تأمین امکانات و زیر ساخت‌های لازم، از جمله اقداماتی بود که‌ به مهار بیماری کمک کرد.
🔹وی متذکر شد: اقدامات دولت سبب شد ما در استان خراسان جنوبی، نگران تأمین اکسیژن به عنوان مهمترین نیاز در درمان بیماران نباشیم و در تولید ماسک و مواد ضد عفونی کننده به سمتی برویم که بتوانیم برای صادرات مازاد تولید خود، برنامه ریزی کنیم.
🔹استاندار تأکید کرد: همه باید بدانند که کشور جمهوری اسلامی ایران، بهترین مدیریت ها را برای کنترل بیماری در سطح جهانی داشته و همین جدیت در تهیه و تولید واکسن نیز وجود دارد.
🔹ملانوری افزود: دولت برای تأمین واکسن مورد قبول، مطمئن و ایمن تلاش می کند و امیدواریم تا پایان سال، واکسیناسیون به اقشار در معرض خطر صورت گیرد.
🔹وی به شرایط استان اشاره کرد و اظهار داشت: خراسان جنوبی از جمله استان هایی بود که آمار ابتلای ۲۰۰- ۳۰۰ نفری و فوتی های روزانه ۲۰ نفر را تجربه کرد اما با مدیریت خوبی که صورت گرفت، این آمار با کاهش چشمگیری مواجه شد.
🔹به گفته وی؛ از رنج آورترین موضوعات طی یک سال گذشته، از دست دادن کارکنان حوزه بهداشت و درمان بود که برای حفظ سلامتی مردم از جان خود گذشتند.

🔹شایان ذکر است: تقدیر نهاد ریاست‌جمهوری از تلاش های استان و همراهی مردم در مدیریت بیماری کرونا از مواردی بود که در این جلسه عنوان شد.