🔹استاندار خراسان جنوبی گفت: از محل اعتبار دور نخست سفر رئیس جمهور به خراسان جنوبی ۵۰ میلیارد تومان به صورت کامل برای تکمیل باند دوم محور سربیشه – ماهیرود تخصیص یافته و این اعتبار هزینه شده است.
؛ دکتر قناعت با بیان این مطلب در آیین افتتاح پروژه ذخیره‌سازی هیدروکربن و ترانشیپ سوخت در سایت مرزی ماهیرود، از در دست اجرا بودن پروژه دوبانده‌سازی محور سربیشه – ماهیرود به طول ۱۲۵ کیلومتر گفت و اظهار داشت: تاکنون ۳۴ کیلومتر این محور آسفالت و احداث شده که از این مقدار ۲۳ کیلومتر به همت دولت سیزدهم ساخته شده است.
🔹وی عنوان کرد: از محل اعتبار دور نخست سفر رئیس جمهور به خراسان جنوبی ۵۰ میلیارد تومان به صورت کامل برای تکمیل باند دوم محور سربیشه – ماهیرود تخصیص یافته و این اعتبار هزینه شده است.
🔹استاندار ادامه داد: در حال حاضر هم سه کارگاه در این محور فعال است و تا هفته دولت سال آینده شاهد افتتاح ۱۰ کیلومتر باند دوم دیگر در این محور خواهیم بود.
🔹قناعت با اشاره به تعهدات جمهوری اسلامی ایران برای تکمیل راه فرا سرزمینی بازارچه ماهیرود به استان فراه افغانستان به طول ۱۲۰ کیلومتر، اظهار داشت: تاکنون ۶۰ کیلومتر از این محور احداث شده اما به دلیل تحولات حکومتی در افغانستان مدت کوتاهی اجرای این طرح متوقف شد.
🔹به گفته وی؛ با فعالیت دولت سیزدهم عملیات اجرایی این جاده آغاز شده و دولت هم اعتبار خوبی برای اجرای آن گذاشته و پیمانکاران برای تکمیل این طرح مشغول فعالیت هستند.
🔹وی با اشاره به اینکه که هر دفعه که از منطقه مرزی ماهیرود شهرستان سربیشه بازدید داریم شاهد پیشرفت، تحول، حرکت‌ ها و کارهای نو و جدیدی هستیم، بیان کرد: دولت سیزدهم نگاه ویژه‌ای به همه مناطق به خصوص استان‌های کم برخودار دارد.
🔹استاندار با بیان اینکه توجه ویژه و خاص دولت سیزدهم به موضوع مرز با توجه به ظرفیت غنی مرز برای کشور، اظهار داشت: امیدواریم دوستان ما در کشور دوست افغانستان همکاری بیشتری در راستای توسعه مبادلات مرزی داشته باشند.
🔹قناعت با اشاره به نشست‌های مستمر با مسئولان متولی کشور افغانستان در مرز ماهیرد، بیرجند و تهران، گفت: ما در این نشست آمادگی خودمان را برای توسعه مبادلات مرزی اعلام کردیم و هر روز شاهد تحول در مرز هستیم و امروز شاهد افتتاح طرح ذخیره‌سازی هیدرو کربن و ترانشیپ سوخت در مرز ماهیرود بودیم.
🔹به گفته وی؛ در آینده نزدیک ایکس‌ری کانتینری در مرز ماهیرود با حضور فرمان رئیس جمهور به صورت متمرکز به بهره‌برداری خواهد رسید.
🔹وی با بیان اینکه به صورت مستمر کارها و پروژه‌های جدیدی را در مرز خودمان انجام می‌دهیم، اضافه کرد: انتظار ما این است که برادران ما در کشور افغانستان هم پای کار بیایند و کمک کنیم که این مراودات تجاری دوباره پر رونق صورت بگیرد.
🔹استاندار با طرح این سؤال که با این همه اقدامات انجام شده در حوزه مرز چگونه باید برادری خودمان را به برادران افغان ثابت کنیم؟ عنوان کرد: برای افغانستانی‌ ها، هیچ کشوری به اندازه خودشان و جمهوری اسلامی ایران دل نمی‌سوزاند.
🔹قناعت با اشاره به تعامل بسیار خوب مجموعه استان با سرمایه گذاران به ویژه دوستان منطقه ویژه اقتصادی، گفت: اینکه ما با سرمایه گذاران تعامل می‌کنیم و هر روز طرح‌های جدیدی را در مرز اجرایی می‌کنیم نشان از این است که ما در توسعه مبادلات مرزی و تجارت خودمان جدی هستیم.
🔹وی افزود: بزرگوارانی که به شکل مردمی با کشور افغانستان ارتباط دارند، به شکل غیررسمی پیگیری کنند تا کشور همسایه که هم زبان، دارای آیین مشترک و هم دین هستیم، پای کار بیایند و از این ظرفیت‌ها بیشتر استفاده شود چرا که داد و ستد بین دو طرف منفعتی بُرد بُرد و دوطرفه است.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور