🔹استاندار خراسان جنوبی تأکید کرد: آموزش ها باید در راستای فعال کردن منابع و ظرفیت های استان و در جهت دست یافتن به توسعه پایدار و متوازن صورت پذیرد.
حمید ملانوری با بیان این مطلب در شورای مهارت استان خاطرنشان کرد: همه ما به ارتقاء سطح دانش و مهارت آحاد مردم معتقدیم و برای اداره امور توسعه ای کشور به نیروهای آگاه، باسواد، متخصص،کارورزیده ، آماده به کار و با انگیزه نیاز داریم.
🔹وی ادامه داد:هر چه نیروهای ما از آگاهی بیشتری نسبت به حوزه کاری خود برخوردار باشند، در مسئولیتی که می پذیرند، کارها با بهره وری بیشتری همراه می باشند.
🔹استاندار به توفیقات نظام جمهوری اسلامی بعد از پیروزی انقلاب،از بعد آموزش و آموزش عالی اشاره کرد و گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، آموزش و پرورش و دانشگاه ها، توانسته اند توفیقات بسیار خوبی در زمینه پرورش نیروی انسانی کاربلد به دست آورند که این مهم در سایه توسعه چشمگیر نظام آموزشی و آموزش عالی با تغییر مداوم شیوه های آموزشی محقق گردیده است.
🔹وی تأکید کرد:در حال حاضر ۳ هزار واحد آموزش عالی در اقصی نقاط میهن اسلامی، زمینه آموزش را برای ۳ میلیون دانشجو در محل زندگیشان فراهم کرده اند .
🔹استاندار ادامه داد: در ادامه برنامه های آموزشی نظام، جهاد دانشگاهی نیز ایجاد شد تا دروازه و پل ارتباطی بین دانشگاه و مهارت باشد و دانشجویان بتوانند درکنار فعالیت های آموزشی در حوزه سیاسی، اجتماعی ، فرهنگی و… نیز ورود پیدا کنند و مهارت های لازم را در زمینه های مختلف فراگیرند.
🔹ملانوری با اشاره به راه اندازی دانشگاه فنی و حرفه ای، تصریح نمود: این دانشگاه که زیر نظر آموزش عالی فعالیت می کند، زمینه بزرگی برای مهارت آموزی ایجاد کرده است.

🔹وی اظهار داشت: در کنار مجموعه های آموزشی، فعالیت دانشگاه هنر، مجموعه های مرتبط با اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری و فرهنگ و ارشاد اسلامی در قالب هنرستان ها و آموزشگاه های آزاد و… نشان دهنده آن است که ما به لحاظ ساختاری و سازمانی تشکیلات کمی در حوزه آموزش نداریم اما در بازخورد عملکرد، به نتیجه دلخواهی نرسیده ایم .
🔹استاندار خاطر نشان کرد: باید پژوهشی مبنی بر میزان موفقیت آموزش های صورت گرفته در سال های اخیر در آمار اشتغال، ارتقاء سطح مهارت، رونق فضای کسب و کار ، رونق تولید و فعال شدن منابع استان تهیه شده، در جلسات بعدی شورای مهارت فنی و حرفه ای استان ارائه گردد .
🔹ملانوری به امکانات خوب نرم افزاری و سخت افزاری فنی و حرفه ای استان اشاره کرد و گفت: آموزش ها باید در راستای فعال کردن منابع و ظرفیت های استان در جهت دست یافتن به توسعه پایدار و متوازن صورت پذیرفته و تبدیل به مهارت آموزی گردد.
🔹وی یاد آور شد :ستاد توسعه خاوران برای این شکل گرفته که مهارت، آموزش ، امکانات و نیروی انسانی، تجهیزات و نیروی فنی و آموزش دیده را با منابع استان همراه نماید.
🔹استاندار افزود: باید در مرحله اول مهارت، ریسک پذیری و جرأت ورود به عرصه کار و تلاش را ایجاد کنیم، زیرا خیلی ها تخصص و سرمایه دارند و زمینه فعالیت شان هم مهیاست اما جرأت ،جسارت و ریسک ورود به کار را ندارند.
🔹ملانوری در پایان گفت: استان خراسان جنوبی از همه منابع لازم برای توسعه و ثروتمندی برخوردار است و اگر محرومیت دارد، به دلیل عدم توجه به این ظرفیت های کم نظیر است .