🔹معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی گفت: رشد فزاینده مبادلات مرزی، طی ۷ ماهه اول امسال، نقش بسزایی در توسعه صادرات استان داشته است.
عابدی با بیان این مطلب در شورای ساماندهی مبادلات مرزی و کارگروه توسعه صادرات استان خاطرنشان کرد: افزایش ۵۲ درصدی حجم کالاهای صادراتی و رشد ۸۲ درصدی ارزش ریالی این محموله ها از توفیقات استان در ۷ ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بوده است.
🔹وی تصریح نمود: طی این مدت بیش از ۲ میلیون تن کالا به ارزش ۳۶۵ میلیون و ۴۴۰ هزار و ۲۴۵ دلار از مرزهای استان صادر شده است.
🔹معاون استاندار از رشد کالاهای ترانزیتی استان هم گفت و اظهار داشت: در ۷ ماهه نخست امسال ۴ هزار و ۹ دستگاه کامیون به وزن ۱۲۹ هزار و ۳۸۹ تن از طریق گمرک ماهیرود به افغانستان ترانزیت شده است.
🔹عابدی از رشد ۱۹ برابری تعداد کامیون ها و افزایش ۲۳ برابری وزن محموله های ترانزیت شده طی این مدت هم خبر داد.
🔹وی افزود: این کالاها از کشورهای اندونزی، چین، ترکمنستان، هندوستان، امارات، روسیه و ترکیه از طریق گمرک ماهیرود به کشور افغانستان ترانزیت شده اند.
🔹به گفته وی؛ عوامل متعددی همچون تأمین زیرساخت های لازم در مرز ماهیرود توسط استان در رشد ترانزیت کالا و خدمات از این بازارچه مرزی مؤثر بوده است.

🔹معاون استاندار با تأکید بر این که پروژه تأمین زیرساخت های مرز ماهیرود با تلاش، جدیت و پیگیری های مداوم شخص استاندار به نتیجه رسیده، متذکر شد: مهمترین هدف شخص معتمدیان از تأمین زیرساخت های لازم در این بازارچه، رفاه حال تجار بود و بدون تردید رفع مشکلات پیله وران در مبادلات مرزی از طریق بازارچه های مرزی خراسان جنوبی، همواره در دستور کار قرار دارد.
🔹عابدی یادآور شد: آن چه می تواند این توفیقات در افزایش صادرات کالا و خدمات را مستمر سازد، این است که در اقلام صادراتی نیاز کشور همسایه مورد نظر باشد.
🔹وی تأکید کرد: توجه دادن تولید کنندگان خُرد و کلان استان به بازار افغانستان می تواند رونق واحدهای تولیدی را به همراه داشته باشد.
🔹به گفته وی؛ افغانستان، بازاری بکر است که به جهت سهولت دسترسی برای ما اهمیت بسزایی دارد.
🔹شایان ذکر است: در این جلسه که با حضور کلیه اعضا برگزار شد با احداث سایت دائمی نمایشگاهی در طبس گلشن موافقت گشت.
🔹این سایت نمایشگاهی که با سرمایه گذاری ۵۰ میلیارد ریالی شرکت پدیده گستر طبس به عنوان بخش خصوصی احداث می شود، نقش مؤثری در توسعه صادرات استان و رونق اقتصادی شهرستان طبس خواهد داشت.