🔹طرح آبرسانی به محلات عشایری چاه زرد و خواجه منجیکو با حضور استاندار خراسان‌جنوبی به بهره برداری رسید.
همزمان با پنجمین روز از هفته دولت، پروژه آبرسانی به ۱۴ محله عشایری وارد فاز اجرا شد.
🔹هدف از اجرای این طرح، تأمین آب شرب انسان و دام با توجه به کمبود بسیار شدید آب، ایجاد اشتغال پایدار و افزایش تولید محصولات دامی و امنیت مرزهاست.
۱۰۴۵ نفر در قالب ۲۸۰ خانوار و همچنین ۱۴ هزار و ۵۰۰ رأس دام سبک در این ۱۴ محله عشایری از مواهب این طرح برخوردار می شوند.
🔹اداره کل امور عشایری، طرح آبرسانی به محلات عشایری خواجه منجیکو را در سه فاز عملیاتی نموده و در قالب این طرح برای اجرای ۸۱ کیلومتر لوله گذاری ۳۲ میلیارد تومان هزینه خواهد کرد.
🔹برای عملیاتی شدن فاز اول این طرح که امروز به بهره برداری رسید، ۲۱.۵ کیلومتر لوله گذاری و ۸ میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است.
🔹برای تکمیل فاز دوم طرح که در حال حاضر ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، اجرای ۳۲ کیلومتر لوله گذاری و ۹ میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده که تأمین اعتبار هم شده است.
🔹حجم ۲۶.۵ کیلومتر لوله گذاری و ۱۵ میلیارد تومان اعتبار نیز از پیش بینی های انجام شده برای فاز سوم این طرح است که در حال تأمین اعتبار می باشد.
🔹شایان ذکر است؛ اجرای دیوار ساحلی، بازگشایی چند مسیر ایل راه، افتتاح ۵ منبع و آغاز عملیات اجرایی ۵ منبع دفنی ذخیره آب، مرمت و بازسازی قنوات و چاه های مالداری عشایری از جمله طرح های اداره کل امور عشایری برای هفته دولت امسال بوده است. نکته قابل توجه در پروژه های این حوزه، احداث مخازن بتونی ذخیره آب است که به صورت دفنی و زیرزمینی اجرا می شود، طول عمر بالاتر، خنک نگهداشتن آب و زنگ نزدن در اثر تغییرات جوی از مزایای این مخازن به نسبت مخازن های ذخیره آب هوایی است.
sapp.ir/sko_2ir