معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی گفت: تاکنون ۹۰ درصد پروژه‌های ایجاد مرکز منطقه‌ای (هاب) شتر در راستای تکمیل زنجیره پرورش شتر در خراسان جنوبی عملیاتی شده و در فرآیند تولید قرار گرفته است.

جواد اشرفی در نشست بررسی آخرین وضعیت پیشرفت پروژه‌های ایجاد مرکز منطقه‌ای (هاب) شتر در خراسان جنوبی افزود: مطابق با شعار سال “مهار تورم و رشد تولید” تکمیل پروژه‌های مربوط به حوزه دام سبک و سنگین که با محوریت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) از حدود ۲ سال قبل عملیاتی شده، پیگیری می‌شود و در دستور کار است.

وی گفت: در راستای اجرای پروژه‌های هاب شتر، در شهرستان زیرکوه طرح احداث میدان عرضه دام و کشتارگاه دام سبک و سنگین اجرا شده است.

معاون استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: همچنین در شهرستان نهبندان، میدان و کشتارگاه دام و ایجاد بزرگترین مرکز قرنطینه در منطقه حیدرآباد عملیاتی شده و در شهرستان بیرجند نیز مرکز “به نژادی شتر” به عنوان بخش پیشران طرح هاب شتر در دشت بجد بیرجند واقع شده و اصلاح مراتع بیش از ۱۱۷ هکتار از اراضی مطرح است.

وی گفت: در شهرستان طبس هم میدان دام و کشتارگاه دام سبک و سنگین در حال اجراست.

اشرفی تصریح کرد: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در این راستا با پرداخت ۲۵۰ میلیارد تومان تسهیلات به متقاضیان طی ۲ سال گذشته، بیش از هزار نفر شتر و ۴۰ هزار راس دام سبک وارد استان کرده است که توانسته به ارزش افزوده و تکمیل این زنجیره کمک کند.

وی افزود: متناسب با شعار امسال، رشد تولید در بخش کشاورزی و تولیدات دامی استان در برنامه کاری قرار دارد تا رشد مناسبی را داشته باشیم از طرفی به تکمیل رنجیره پرورش شتر هم کمک کنیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی با اشاره به مشکلاتی که در اجرای پروژه‌های هاب شتر در استان مطرح شده است گفت: مقرر شد زیرساخت‌های لازم در شهرستان‌های مربوطه اعم از گاز، برق و آب و راه دسترسی از اعتبارات سال جاری تامین شود.

اجرای طرح ایجاد مرکز منطقه‌ای پرورش شتر (هاب) سال ۱۳۹۸ با هدف افزایش ارزش افزوده و اشتغالزایی براساس انعقاد تفاهم‌نامه‌ای بین استانداری خراسان جنوبی و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) آغاز شد.

خراسان جنوبی با دارا بودن ۳۰ هزار نفر شتر، دومین استان دارای جمعیت شتر است که براساس آخرین آمار رسمی سالانه هزار و ۲۰۰ تن گوشت و هزار و ۵۰۰ تن شیر خام شتر در این استان تولید می‌شود.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور