رئیس حوزه هنری خراسان‌ جنوبی گفت: ۸۶ اثر حوزه هنری خراسان جنوبی طی سال گذشته تولید شده که ۴۶ اثر مرتبط با سرود و موسیقی‌های انقلابی است.

مجید کریمیان روز یکشنبه در نشست خبری افزود: از مجموع آثار هنری تولید شده در این مدت هشت اثر در حوزه مکتوب، پژوهش و تاریخ شفاهی انقلاب و مابقی در حوزه‌های دیگر از جمله تئاتر، مساجد، نماهنگ، شعر و ادبیات، موشن‌گرافی و داستان‌نویسی بوده که قسمتی از این آثار در هفته هنر انقلاب اسلامی رونمایی می‌شود.

وی با اشاره به تقارن هفته هنر انقلاب اسلامی با ماه رمضان و شب‌های قدر گفت: توفیق حوزه هنری، خادمی جریان هنری متعهد و انقلابی است.

رئیس حوزه هنری خراسان‌ جنوبی تصریح کرد: فعالیت حوزه هنری به عنوان رزمایش جبهه هنرمندان متعهد در کشور است که به طور عمده توسط گروه‌های خودجوش مردمی، هیات‌های مذهبی، برپایی سرود و مسائل منسب به انقلاب اسلامی است.

وی با اشاره به اینکه هفته هنر انقلاب اسلامی از ۲۰ فروردین سالروز شهادت سید “مرتضی آوینی” آغاز می‌شود افزود: وظیفه حوزه هنری را پاسداری از حریم مفهومی و اندیشه‌ای انقلاب اسلامی با ابزار هنر می‌دانیم که بار اصلی آن بر دوش هنرمندان است.

کریمیان با بیان اینکه در هفته هنر انقلاب اسلامی به جریان روایت پیشرفت توجه ویژه‌ای می‌شود یادآور شد: توجه به پیشرفت در بدنه انقلاب، حوزه تولید و روستا از جمله این روایت است.

وی با اشاره به برنامه‌های هفته هنر انقلاب اسلامی در خراسان جنوبی گفت: برگزاری سلسله شب‌های خاطره و بیان رشادت‌های هنرمندانی که علاوه بر خلق آثار در دهه ۶۰ از رزمندگان دوران دفاع مقدس بوده‌اند از جمله این برنامه‌ها است.

رئیس حوزه هنری خراسان جنوبی افزود: همچنین بزرگداشت هنرمند شهید شاخص خراسان جنوبی، شهید “مسعود تواضع” را در دستور کار داریم و کتاب خاطرات عالم فرزانه و مُبلغ انقلاب در خراسان جنوبی، حجت‌الاسلام دیانی با عنوان شیخ اسماعیل نیز رونمایی می‌شود.

وی گفت: سه اثر دیگر از حوزه هنری استان در صف انتشار آثار ملی قرار دارد که شامل اولین خاطرات یکی از بانوان ایثارگر استان، برشی از خاطرات سردار شهید رحیمی، خاطرات سرهنگ احمدی به نام غروب ابوغریب است.

کریمیان با بیان اینکه ۹ اثر دیگر در حوزه تاریخ شفاهی انقلاب در مرحله پژوهش است گفت: در مجموع در هفته هنر انقلاب اسلامی بیش از ۱۰۰ برنامه در شهرستان‌های مختلف خراسان‌جنوبی برگزار می‌شود.

وی اضافه کرد: هفته هنر انقلاب اسلامی در استان خراسان جنوبی امروز با نواخته شدن زنگ هفته هنر انقلاب و با مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در هنرستان دخترانه هنرهای زیبا بیرجند آغاز شد و دیدار با خانواده شهدای هنرمندان و پخش آثار هنری هنرمندان حوزه هنری از طریق شبکه خاوران نیز در برنامه قرار دارد.

رئیس حوزه هنری خراسان جنوبی گفت: مراسم یادبود شاعر پیشکسوت و انقلابی مرحوم “غلامحسین یوسفی” مشهور به ناقوس هم در هفته هنر انقلاب اسلامی برگزار می‌شود.

وی افزود: از آنجایی که آثار سینمایی مرتبط با هنر انقلاب مخاطبان بسیاری دارند، حمایت و پخش فیلم‌های مختلف در سینما یا به صورت نمایش سیار مورد توجه است.