فرماندار خوسف گفت: ۲۲۱ طرح از محل تسهیلات اشتغال پایدار در این شهرستان تصویب و ۷۲۵ میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی پرداخت شد که این تسهیلات برای ۹۰۶ نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرده است.

محمدعلی آخوندی  در نشست تکریم و معارفه روسای پیشین و جدید اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان خوسف افزود: این شهرستان به عنوان یکی از قطب‌های اشغال استان خراسان جنوبی مطرح شده که نه تنها درخصوص کاهش نرخ بیکاری شهرستان موفق بوده بلکه قسمتی از نیروی کار مرکز استان و شهرستان‌ها را هم به‌کارگیری کرده است.

وی با اشاره به پیش‌بینی ایجاد یک هزار شغل جدید در سال جاری، بر لزوم حمایت از واحدهای کارگری تاکید کرد و گفت: حمایت از کارگران و واحدهای کارگری در راستای تثبیت اشتغال پایدار بسیار مهم است.

فرماندار خوسف از پرداخت تسهیلات به هفت طرح مشاغل خانگی و یک شرکت تعاونی به میزان یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال با اشتغال ۲۳ نفر در سال گذشته خبر داد و افزود: حمایت از مشاغل خانگی در راستای افزایش درآمد خانوار در دستور کار است و میزان اشتغال این طرح‌ها ۵۹ نفر است.

وی اظهار داشت: همچنین براثر شیوع کرونا خسارت‌های زیادی به بخش‌های گردشگری و صنوف شهرستان وارد شده که با پرداخت تسهیلات بخشی از این خسارت‌ها جبران شده است.

آخوندی گفت: بیش از ۴۰۰ واحد صنفی، ۱۹ واحد پیمانکاری و ۴۸ شرکت تعاونی در شهرستان خوسف فعالیت دارند و این واحدها کار اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی را بسیار سنگین می‌کند.

وی افزود: در دهستان قلعه‌زری بخش جلگه ماژان چند معدن فعال وجود دارد از طرفی بخش زیادی از کارگران این واحدها زیر پوشش تامین اجتماعی هستند که خواستار ارایه خدمات بیشتر پزشکی از سوی این نهاد هستیم.

فرماندار خوسف گفت: معدن قلعه‌زری با فاصله بیش از ۲۰۰ کیلومتر از مراکز درمانی، معادن طلای شادان، کودکان و ماهرآباد نیاز به وجود مرکز درمانی تامین اجتماعی در نقطه مرکزی این معادن دارند.

وی اظهار داشت: با توجه به وظایف اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان لازم است با رعایت انصاف هم جامعه کارگری و هم کارفرمایی و کارآفرینان  واحدهای تولیدی متضرر نشوند.

وی گفت: با توجه به افتتاح چند طرح تولیدی و کارخانه در سال جاری جهشی در تعداد نیروی کار شهرستان رخ خواهد داد و لزوم ارتقای جایگاه و تشکیلات اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیش از گذشته وجود دارد.

آخوندی با اشاره به جلسات ستاد توسعه خاوران که با تدبیر استاندار تشکیل شده است افزود: نقش اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این ستاد پررنگ است.

وی گفت: این دستگاه اجرایی در راستای حمایت از تولید در سالی که «تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» نامگذاری شده است و به منظور ایجاد کسب و کارهای جدید ضمن فراهم کردن زمینه مناسب برای سرمایه‌گذاری از همه اقدامات قانونی و راهکارهای انعطافی برای حمایت از سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان استفاده کند.

فرماندار خوسف بر لزوم پیگیری مصوبات سفر معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به شهرستان خوسف تاکید کرد و افزود: مشکلات طرح‌های اولویت‌دار مطرح شده در بازدیدها و مصوبات جلسات به جد پیگیری شود.

در این نشست مجتبی آخوندی به سمت رییس نمایندگی تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان خوسف معرفی و از خدمات ابوالفضل مظاهری رییس پیشین تقدیر شد.

مرکز شهرستان خوسف در فاصله ۳۶ کیلومتری بیرجند است.