۶۲۰ کارگاه اشتغالزایی خرد و خانگی روز چهارشنبه با حضور رییس سازمان بسیج سازندگی کشور در خراسان جنوبی افتتاح شد.

مسوول بسیج سازندگی خراسان جنوبی در آیین افتتاح این طرح‌ها که با تجلیل از صندوق‌های قرض‌الحسنه و کارآفرینان برتر همراه بود، گفت: از ابتدای امسال ۶۲۰ شغل خرد و خانگی با همراهی صندوق‌های قرض‌الحسنه به بهره برداری رسیده و با ظرفیت قانونی که در بودجه قرار گرفته بود تا الان ۳۶۰ میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی به صندوق‌های استان تخصیص پیدا کرده است.

مهدی هنری افزود: از سال گذشته در بحث کیفی‌سازی صندوق‌های قرض‌الحسنه صندوق‌ها را به سمت اشتغالزایی راهنمایی کردیم که نتیجه آن تاکنون پنج هزار و ۳۰۰ اشتغال خرد خانگی بوده که عدد قابل توجهی است و ۱۹۰ میلیارد ریال از منابع داخلی صندوق‌ها به این مشاغل پرداخت شد.

وی گفت: درخصوص صندوق‌های قرض‌الحسنه که از سال ۹۷ ورود جدی به این حوزه شده با محوریت مساجد و فعالیت ۲۰ تسهیل‌گر ۴۵۶ صندوق قرض‌الحسنه مردمی در استان تشکیل شد که ۲۹ هزار و ۳۸۰ نفر عضو این صندوق‌ها هستند.

مسوول سازمان بسیج سازندگی خراسان جنوبی با بیان اینکه با همراهی مردم و افزایش روحیه همراهی و همدلی می‌توان اشتغالزایی کرد افزود: با برنامه‌ریزی صورت گرفته برای مداخله موثر در بحث اشتغال‌های خرد باعث شد که کمترین انحراف را در این حوزه داشته باشیم.

وی تاکید کرد: با ادامه این روند هرجا که نیاز به مداخله در آموزش و بازاریابی بوده ورود کردیم و ‌نگاهمان این است که با پرداخت تسهیلات فقط اشتغال ایجاد نمی‌شود بلکه اگر ظرفیت‌ها به درستی شناسایی شود می‌توان اثربخشی بهتر و بیشتری داشته باشیم.

هنری گفت: در بحث تامین علوفه با کار کاملا مردمی که در سطح استان شکل گرفت هزار و ۵۰۰ تن علوفه با پول خود مردم خریداری و با کمک گروه‌های جهادی وارد استان شد که با این حرکت جهادی ۲۰ میلیارد ریال صرفه جویی را شاهد بودیم.

وی افزود: طرح‌های معیشت محور خانه‌های روستایی را از ۲ سال گذشته آغاز کردیم و ۲۰۰ هزار قطعه جوجه یک روزه به مردم اهدا شد که برای این طرح از هیچ بودجه دولتی استفاده نشد.

مسوول بسیج سازندگی خراسان جنوبی بیان کرد: در این طرح هفت هزار خانوار نیازمند استان در زمینه گوشت و تخم مرغ خودکفا شده بودند که گرانی نهاده‌های دامی به این طرح ضربه زد.

وی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون سند اشتغالزایی ۱۵۰ روستای استان را با همکاری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تدوین و در قالب سامانه بارگزاری کردیم که امیدواریم بر اساس این سند بتوان بخش مهمی از مشکل اشتغال استان را برطرف کرد.

در ادامه این آیین از تسهیل‌گران و مسوولان صندوق‌های قرض‌الحسنه برتر خراسان جنوبی تجلیل شد.