شهردار بیرجند گفت: ۶۰ درصد بودجه این شهرداری به سمت مناطق کم‌برخوردار سوق داده شده که هدف اصلی کاهش فاصله اجتماعی و ایجاد روحیه نشاط است.

 مهدی بهترین در نشست شورای اجتماعی خراسان جنوبی افزود: شهر بیرجند سه هزار و ۷۰۰ هکتار وسعت دارد که ۲۳۰ هکتار آن بافت نابسامان میانی، ۲۲۵ هکتار سکونت‌گاه غیر رسمی و ۱۵۵ هکتار روستای ادغام شده است.

وی با بیان اینکه ۴۵ هکتار بافت تاریخی در شهر بیرجند وجود دارد که در درجه‌های یک، ۲ و سه، حریم داشته و در آن با محدودیت شهرسازی مواجه هستیم ادامه داد: بالاترین میزان سکونت غیررسمی استان در شهر بیرجند است.

شهردار بیرجند گفت: در موضوع بازآفرینی شهری نیز توانستیم بوستان ناصح، بوستان خطی مهر شهر و خانه محله‌های الهیه و شعبانیه را احداث کنیم که کمک‌های زیادی در بحث کنترل آسیب اجتماعی داشته است.

وی یادآور شد: رسالت اصلی خانه محله برای اقدامات فرهنگی بوده که در اختیار شهرداری است و ۹۰ درصد آن اکنون توسط گروه‌های جهادی و مردمی مدیریت می‌شود.

بهترین بیان کرد: در محله چهاردرخت و اکبریه هم چهار هزار متر مربع کف‌سازی انجام شده است که جزو محلات باز آفرینی شهری هستند.

وی با اشاره مرکز بیرجند شناسی در استان گفت: ۳۰۰ هزار متر مربع آسفالت و پنج هزار متر مربع پیاده‌رو سازی در محلات هدف بازآفرینی شهری انجام که منجر به عدالت اجتماعی شده است.

شهردار بیرجند با بیان اینکه ۸۰۰ هکتار به بافت بیرجند از سال ۹۲ تا ۱۴۰۰ اضافه شده است افزود: ولی در این سال‌ها راه و شهرسازی هیچ سهمی به شهرداری پرداخت نکرده این در حالی که خدمات زیادی ارائه شده است.

وی با بیان اینکه در ۲ سال گذشته میلیاردها تومان هزینه در بحث ایمن سازی شهر انجام شده است عنوان کرد: با این اقدامات ضریب ایمنی شهر افزایش یافته است.

بهترین تاکید کرد: به‌زودی جشن پایان آسفالت در مهرشهر را اعلام می‌کنیم که از خدمات ماندگار دولت سیزدهم است.

شهردار بیرجند با بیان اینکه ۲۶۴ نفر سال گذشته در مجتمع خدمات اجتماعی شهرداری پذیرش شدند ادامه داد: ۱۱۰ نفر از این افراد، معتاد به مواد صنعتی بودند.

وی با اشاره به شناسایی ۱۹۶ کارتن خواب در مرکز استان اضافه کرد:مکان‌های متروکه هم در شهر شناسایی و نوسازی شد تا بتوانیم چرخه اصلی کنترل آسیب‌های اجتماعی را تکمیل کنیم لذا معتادان بعد از جمع آوری به این مراکز ارجاع شده تا صاحب شغل شوند و مکانی برای فروش محصولات داشته باشند.

بهترین یادآور شد: در حالی که این خانه‌ها را می‌توانیم از طریق مزایده به فروش برسانیم و درآمد کسب کنیم اما در راستای چرخه بازتوانی آسیب دیدگان اجتماعی مورد استفاده قرار گرفت.

وی با تاکید بر اینکه رها کردن فرد معتاد در جامعه مشکلی را حل نخواهد کرد افزود: در حوزه اجتماعی توجه ویژه‌ای هم به بانوان داشته‌ایم و به‌زودی مرکز نگهداری زنان آسیب دیده را افتتاح خواهیم کرد.

شهردار بیرجند همچنین از شناسایی ۵۲۰ زباله گرد در شهر بیرجند خبر داد و گفت: این در حالی است که اکثریت افراد محتاج نیستند.

وی با اشاره به اینکه تفکیک زباله در مبدا می‌تواند یکی از راه‌های مقابله با زباله‌گردی باشد ادامه داد: اما اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا در بیرجند متقاضی ندارد از همین رو توافقی با انجمن حمایت از زندانیان انجام شده که اگر این طرح به مراحل نهایی برسد می تواند به حل معضل زباله‌گردی امیدوار بود.

بهترین یادآور شد: اکنون میلیاردها تومان ثروت این شهر جلو چشم ما خارج می‌شود لذا باید با استفاده از ظرفیت دادستانی از این معضل پیشگیری کنیم و افراد نیازمند هم در طرح تفکیک از زباله به‌کارگیری خواهند شد.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور