#خبر_و_هنر

#خراسان_جنوبی

#khabar_va_honar

#southern_Khorasan

#Birjand

#khabarvahonar

#خبر_و_هنر #خبروهنر

#خبر_هنر #خبر #اخبار #هنر #فرهنگ

#بیرجند #قاین #طبس #فردوس #سرایان #نهبندان #خوسف #بشرویه #زیرکوه #درمیان #سربیشه

استاندار خراسان جنوبی گفت: در سفر رییس جمهور به خراسان جنوبی ۱۰۰ نوع مصوبه داشتیم که ۳۸ مورد آن اجرایی شده و جز سه یا چهار مورد از مصوبات که در مسیر کار با موانعی مواجه شده است بقیه تا پایان امسال به نتیجه می‌رسد.

 جواد قناعت روز یکشنبه در دیدار با حجت الاسلام و المسلمین سیدعلیرضا عبادی، نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند با اشاره به سقف زمانی تعیین شده برای اجرای مصوبات، اظهار داشت: سعی ما بر این است که تمام مصوبات تا قبل از بازه زمانی سه ساله تعیین شده به اتمام برسند.

وی بیان کرد: بنا به اخبار نهاد ریاست جمهوری، دور دوم سفرهای آیت الله رییسی در همین تابستان، تیر یا مردادماه آغاز می‌شود و در همین فصل تابستان، میزبان سفر دوم رییس جمهور خواهیم بود.

استاندار خراسان جنوبی تصریح کرد: سعی ما بر این است که خراسان جنوبی، استان اول یا دومی باشد که این دور سفرها را میزبانی کند چرا که تجربه ثابت کرده هر استانی که زودتر میزبان سفرها باشد، زودتر هم از اعتبارات مصوبات برخوردار می‌شود و از طرفی تزریق سریع‌تر اعتبارات، تحقق مصوبات را سرعت می‌بخشد.

قناعت با اشاره به اینکه به اینکه دور اول سفرها که در شهریور سال ۱۴۰۰ رقم خورد، مصوبات خوبی برای استان به همراه داشت، متذکر شد: سفر مرتضوی، معاون اجرایی رییس جمهور برای پیگیری مصوبات و بررسی میزان پیشرفت آنها هم رقم خورد، در این سفر با عنایت به اینکه نیازهای استان به طور کامل در مصوبات سفر رییس جمهور لحاظ نشده بود، پیوست یک متمم به مصوبات را پیشنهاد دادیم.

وی گفت: رقم پیشنهادی ما به معاون اول رییس جمهور بین هزار تا ۲ هزار میلیارد تومان بود که خوشبختانه توانستیم با پیگیری‌هایی که صورت گرفت، مبلغ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان به ۶ هزار میلیارد تومان اعتبارات ابتدای سفر اضافه شد و مبلغ اعتبار مصوبات سفر با لحاظ این متمم به هفت هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان رسید.

قناعت افزود: حدود هزار میلیارد تومان، معادل یک ششم اعتبارات تاکنون اختصاص یافته و به استان تزریق شده است.

وی خاطرنشان کرد: موضوعات مصوبات متنوع است اما به جهت ضعفی که در زیرساخت‌ها داریم، تمرکز بر روی تامین و توسعه بخش‌های زیرساختی است.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه یک سوم اعتبارات مصوبات به حوزه راه اختصاص دارد، تصریح کرد: از این محل ۱۰۰ کیلومتر باند دوم در ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۰ اجرا شده، ۱۰۰ کیلومتر باند دوم تا پایان سال جاری اجرا می‌شود و ۴۵۰ کیلومتر هم برای سال‌های ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ برنامه‌ریزی شده است.

قناعت اظهار داشت: با عنایت به پیشرفت‌های خوبی که در مصوبات داریم، آمادگی خود را برای میزبانی سفر دوم هم اعلام کرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه در بین مصوبات سفر اول ۲ تا سه مصوبه قوی و اساسی داریم، گفت: یکی از این مصوبه‌ها، راه آهن بیرجند – قاین – یونسی است که ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار دارد.

استاندار خراسان جنوبی با ذکر این نکته که اعتبار راه آهن در اعتبارات مصوبات سفر دیده نشده، متذکر شد: منابع مالی راه آهن که از پروژه‌های اساسی استان است از محل اعتبارات کنسرسیوم بانکی متشکل از ۶ بانک تامین خواهد شد.

وی با اشاره به پیگیری‌هایی که برای تحقق سهم بانک‌ها در این پروژه انجام گرفته است، افزود: به جهت تسریع در روند تزریق منابع و شتاب گرفتن پروژه راه آهن، روز دوشنبه (۶ تیرماه جاری) با حضور معاون اجرایی رییس جمهور، جلسه‌ای با مدیران عامل بانک‌های عضو این کنسرسیوم داریم.

استاندار خراسان جنوبی گفت: راه آهن چابهار – سرخس از پروژه‌های کلیدی استان و کشور است که تحولات بزرگی را در انتقال کالا و مسافر در منطقه رقم خواهد زد.

وی با تاکید براینکه موضوع آب از چالش‌های استان است که در این راستای پیگیری‌های زیادی صورت گرفته، تصریح کرد: ۲ موضوع انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به طور ویژه در حال پیگیری است.

وی ادامه داد: انتقال آب از خلیج فارس در حال انجام است و انتقال آب از دریای عمان که تا سیستان و بلوچستان مصوبه هیات دولت را دارد برای رسیدن به خراسان جنوبی هم نیازمند یک مصوبه ویژه است.

قناعت در ادامه با اشاره به سفرهای شهرستانی خود، اظهار داشت: از ابتدا تاکنون در قالب هفت سفر رسمی و ۹ سفر موردی به مناطق مختلف استان رفته‌ایم و با حضور در جمع مردم از نزدیک پای صحبت‌هایشان نشسته‌ایم و برای رفع مشکلات‌شان چاره‌اندیشی کرده‌ایم.

وی ادامه داد: حضور سرزده در برخی مساجد هم از جمله برنامه‌هاست که به فراخور شرایط انجام می‌شود.

استاندار خراسان جنوبی به برگزاری نشست استانداران، نمایندگان ولی فقیه و برخی مدیران کل در دفتر آیت الله علم الهدی اشاره کرد و گفت: با عنایت به اینکه مقرر شده استان‌های خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، اصفهان، فارس و قم متولی امر ساخت صحن امام محمدباقر(ع) در حرمین امامین جوادین(ع) شوند، دبیرخانه این طرح در خراسان جنوبی مستقر می‌گردد.
قناعت به دیگر برنامه‌های دولت به ایجاد قرارگاه جمعیت و عفاف و حجاب اشاره کرد و گفت: خراسان جنوبی جزو استان‌های برتری است که جلسات مرتبط را به طور منظم برگزار می‌کند و مصوبات خوبی هم در این زمینه داشته است.

وی با اشاره به طرح تحول اقتصادی دولت، اظهار داشت: خراسان جنوبی، جزو معدود استان‌هایی است که در جریان اجرای این طرح و تامین کالاهای اساسی با مشکل خاصی مواجه نشد.

قناعت تصریح کرد: موضوع معوقات کارگری در شرکت‌ها و کارخانجات هم از جمله مسایلی است که به طور ویژه دنبال شده و براساس پیگیری‌هایی که صورت گرفت حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد شاهد کاهش مشکلات در این زمینه بوده‌ایم.