معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: ۱۲۳ مادر باردار سال گذشته با مشاوره ماماها و کادر بهداشتی در خراسان جنوبی از سقط جنین منصرف شدند.

 مجید شایسته در مراسم روز جهانی ماما با شعار «هر ماما یک سفیر جوانی جمعیت» اظهار کرد: ۲۵۰ ماما در سطح پایگاه‌ها و مراکز بهداشت استان به مادران باردار و بانوان خدمات ارائه می‌کنند.

وی تولد نوزاد سالم را از مهمترین اهداف اجرای برنامه‌های آموزشی ویژه ماماها برشمرد و ادامه داد: از آنجایی که ماماها با ۲ نفر سر و کار دارند، استرس زیادی برای تامین سلامت افراد به آنها وارد می‌شود زیرا مراقبت‌های مادر و جنین پیش از بارداری، دوران حاملگی و بعد از تولد ادامه دارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: کمیته‌های بهداشتی متعاقب هر مورد مرگ مادر باردار در استان برگزار و پرونده الکترونیکی سلامت مادر بررسی می‌شود.

وی با اشاره به برگزاری وبینارهای آموزشی متعدد با موضوع سقط جنین و عوارض آن در بهداشت روان گفت: همکاری با سامانه ۴۰۳۰ یکی از اقدامات حوزه مامایی است که اکنون سه کارشناس مامایی پاسخگوی این سامانه کشوری در استان هستند.

شایسته با بیان اینکه کلاس‌های آمادگی زایمان در استان دو برابر شده است اضافه کرد: ماماها از دورترین نقاط استان تا مراکز بهداشتی و درمانی شهری مشغول خدمت به مادران بارادار هستند و از سفیدابه نهبندان تا تپه طاق طبس را پوشش می‌دهند.

وی با تاکید بر اینکه کاهش مرگ و میر مادران باردار از مهمترین رویکردهای حوزه مامایی است یادآور شد: سال گذشته یک مورد مرگ داشتیم که مربوط به بیماری مادر و جنینی نبوده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: خراسان جنوبی جزو ۱۰ استانی است که بعد از اجرای قانون جوانی جمعیت موالید آن افزایشی بوده که تاکنون این آمار به ۳۹۵ مورد تولد رسیده است.

وی ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در بین ۶۳ دانشگاه کشور رتبه سوم از لحاظ شاخص مراقبت بارداری، رتبه ۱۲ در شاخص مراقبت پیش از بارداری و جزو ۱۰ دانشگاه برتر اجرای قانون جوانی جمعیت است.

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان جنوبی هم گفت: ماما همیشه یادآور زیباترین حس‌ها، اشک‌ها و ماندگارترین لبخندهاست که در خط مقدم جبهه جوانی جمعیت قرار دارد.

فهیمه زنگویی اظهار کرد: ماماها در طول تاریخ به خاطر مسئولیتی که بر عهده داشتند برای آرامش جان مادر و فرزند تلاش کرده اند و امروز یک مسوولیت عقیدتی و ایدئولوژیک هم به عهده آنها قرار گرفته است.

وی افزود: امروز تلاش برای جوانی جمعیت بیش از هر برهه ای جزو فرائض و وظایف واجب مسوولان و انسان‌های تاثیرگذار است و هیچ کس جز ماما بر زنان برای فرزندار شدن تاثیرگذار نیست.

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان جنوبی گفت: ماماها به عنوان افسران خط مقدم در این جبهه باید حضور داشته باشند و با گفتار علمی به بانوان کمک کرده تا فرزندآوری سالم و به موقع را تجربه کنند.

۱۲۳ مادر باردار در خراسان جنوبی از سقط جنین منصرف شدند

وی بر تبیین درست فلسفه فرزندآوری از سوی ماماها تاکید کرد و افزود: ماماها با توجه به عرف ایرانی و علایق خانوادگی در فرزندآوری می‌توانند مشارکت داشته باشند و این رسالت مبارک و وظیفه بزرگ بر عهده آنهاست که با چشمان بیدار مراقب سلامتی، جوان ماندن و کیفیت فرزندآوری در جامعه باشند.

زنگویی یادآور شد: ماماها در اصلاح الگوی جمعیتی در ایران نقش مهمی دارند و باید جامعه را از خطراتی پیری جمعیت آگاه کنند.

مدیر امور بیماری‌ها و مراکز تشخیصی درمانی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز در این مراسم گفت: هزینه‌های درمان ناباروری مراکز دولتی استان خراسان جنوبی ۶ ماه دوم سال گذشته ۳۷ درصد کاهش یافت.

محمدصادق محمد نیا افزود: در حال حاضر یک مرکز درمان ناباروری دولتی سطح سه و ۲ مرکز سطح دو در استان فعال است و ۲ موافقت اصولی برای راه اندازی مرکز سطح دو شهرستان‌های نهبندان و قاینات اخذ شده است.

وی عنوان کرد: در مرکز ناباروری سطح سه استان تاکنون ۶ هزار و ۹۵۰ نفر برای درمان مراجعه کرده اند که ۳۸۷ سیکل ICSI (میکرو اینجکشن) و IVF ارایه شده است.

مدیر امور بیماری‌ها و مراکز تشخیصی درمانی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه ۴۸ سیکل IUI نیز در مراکز سطح دو تاکنون انجام شده گفت: میزان موفقیت روش‌های کمک باروری میکرو اینجکشن و آی وی اف ۱۲.۶ درصد و IUI در مراکز سطح دو استان ۱۷ درصد است.

وی عنوان کرد: پنج مورد هم اهدای تخمک، اهدای جنین و رحم جایگزین در استان داشتیم و تعداد موالید پس از درمان ناباروری در مراکز سطح دو استان ۳۶ مورد و در مراکز سطح سه، ۷۰ مورد بوده است.

محمد نیا گفت: سال گذشته ۱۵ هزار و ۵۴۷ موالید زنده در بیمارستان‌های استان به ثبت رسید که نشان از ۲.۱ درصد افزایش ولادت دارد.

وی همچنین به انجام بیش از هشت هزار و ۵۰۰ زایمان طبیعی رایگان در سال گذشته اشاره کرد و گفت: پنج هزار زایمان طبیعی فیزیولوژیک برای مادران باردار خراسان جنوبی انجام شده است.

مدیر امور بیماری‌ها و مراکز تشخیصی درمانی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بر استانداردسازی نیروی انسانی ماما برای حمایت و تکریم مادران باردار تاکید کرد و افزود: مطابق استاندارد قانون جوانی جمعیت یک ماما بر ازای هر ۲ مادر نیاز است که سال ۱۴۰۱ تعداد ماماهای بیمارستان‌های دانشگاهی ۱۶۵ نفر بودند و اکنون این آمار با برگزاری آزمون استخدامی به ۲۰۹ نفر رسیده است.

وی با بیان اینکه روند مرگ و میر مادران باردار در سال گذشته کاهشی بوده، عنوان کرد: این شاخص از ۲۰.۲ در سال ۱۴۰۱ به ۶.۵ در سال گذشته رسیده که از میانگین کشوری بسیار کمتر است.

در این مراسم با حضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند و جمعی از مسئولان ۴۷ مامای نمونه استانی در حوزه‌های بهداشتی، درمانی و آموزش تجلیل شدند.