سرپرست جهادکشاورزی خراسان جنوبی گفت: هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان خسارت به واسطه سیلاب های بهاری به بخش کشاورزی خراسان جنوبی وارد شد.

، محمد حسین اکبری  در دیدار با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی اظهار کرد: از نظر منابع آبی ما در خراسان جنوبی هفت هزار رشته قنات و همچنین دو هزار و ۶۸ حلقه چاه کشاورزی داریم.

سرپرست جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: ۷۸۰ میلیون مترمکعب آب در اختیار بخش کشاورزی خراسان جنوبی است.

اکبری با بیان اینکه ۸۲ هزار و ۸۴۵ نفر بهره بردار بخش کشاورزی در خراسان جنوبی داریم، گفت: تولید محصولات زراعی و باغی ما حدود یک میلیون و ۲۰ هزار تن و محصولات دامی ۲۲۵ هزار تن است و در مجموع یک میلیون و ۲۴۵ هزار تن محصولات کشاورزی، زراعی و باغی و دامی تولید می‌کنیم که ارزش ریالی آنها ۳۳ هزار میلیارد تومان است.

وی گفت: سهم اشتغال بخش کشاورزی در خراسان جنوبی ۲۱.۶ درصد است که درصد قابل توجهی محسوب می‌شود.

سرپرست جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اظهار کرد: در حوزه تنظیم بازار نیز مشکل خاصی وجود ندارد و به اندازه نیاز مردم کالاهای اساسی در بازار موجود است.

اکبری با اشاره به اینکه در خراسان جنوبی سه میلیون جوجه‌ریزی داریم، ادامه داد: در حال حاضر بیش از پنج هزار تن گندم خریداری شده است که پیگیر پرداخت وجه گندم به کشاورزان نیز هستیم.

وی ادامه داد: هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان خسارت به واسطه سیلاب‌های بهاری به بخش کشاورزی خراسان جنوبی اعم از قنوات و کانال‌ها و جاده‌های دسترسی به مزارع و باغات کشاورزی وارد شد که پیگیر جبران آن هستیم.

سرپرست جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه ۳۵۳ رشته قنات دچار سیل گرفتگی شدند، گفت: ۱۳۰ رشته قنوات ما نیز مسدود شدند که برخی از آنها در روستاهایی بود که آب شرب انسان و دام از آن تأمین می‌شد.

اکبری اظهار کرد: سرپرست سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: در هفته جهاد کشاورزی سال جاری ۱۲۰ پروژه با اعتبار ۲۳۶ میلیارد تومان افتتاح می‌شود.

اکبری بیان کرد: از این میزان اعتبار، ۹۱ میلیارد تومان تسهیلات بانکی، ۹۶ میلیارد تومان سهم خودیاری و ۴۹ میلیارد تومان نیز سهم اعتبارات بخش دولتی است.

نوشته و خبر نگار :حامد عارفی نیا و ا.حسن پور