استاندار خراسان جنوبی گفت: در سال جاری ۱۰ هزار میلیارد ریال از اعتبارات عمرانی موضوع مصوبات سفر رئیس جمهور به استان تخصیص یافته است.

جواد قناعت در نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان افزود: در واقع ۹۰ درصد اعتبارات از این محل که در تعهد سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان بوده، محقق شده است.

وی عنوان کرد: در راستای تامین کسری اعتبارات هزینه‌ای استان تاکنون تلاش‌های خوبی صورت گرفته و قول مساعدی مبنی بر اختصاص ۱۹۰ میلیارد ریال به استان داده شده است که طی روزهای آینده حداقل با افزایش ۲ برابری این اعتبار ابلاغ خواهد شد.

استاندار خراسان جنوبی گفت: هرچند این اعتبارات مطلوب نیست ولی با پیگیری‌های انجام شده فاصله ما با نقطه مطلوب را بسیار کاهش می‌دهد.

وی اضافه کرد: سند توسعه دانش‌بنیان استان پس از تصویب کارگروه اقتصادی، سال آینده در شورای برنامه‌ریزی و توسعه بررسی و برای تصویب به رأی گذاشته خواهد شد.

قناعت با تاکید بر اینکه دستگاه‌های اجرایی استان باید نهایت اهتمام و تلاش را برای جذب به موقع و سریعتر اعتبارات ابلاغی داشته باشند گفت: اعتبارات مصوب سفرهای شهرستانی استاندار به منزله مصوبه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان تلقی می‌شود.

وی تاکید کرد: دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان در اولین جلسه سال آینده گزارشی از میزان حضور اعضای شورا را ارائه دهد.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به برگزاری کنگره ملی ۲ هزار شهید استان در سال ۱۴۰۴ افزود: برنامه‌ریزی از چند ماه قبل آغاز شده و با توجه به اینکه برگزاری این کنگره در استان نیاز به ردیف بودجه‌ای دارد جزو اولین دستور کارهای جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان در سال آینده است.

وی همچنین گفت: پیگیری‌های خوبی درخصوص تسهیلات نهضت ملی مسکن از سمت استان انجام شده و سود آن از ۲۳ درصد به ۱۸ درصد کاهش یافت.

مدیریت سوخت در استان مطلوب نیست

قناعت، موضوع سوخت را از دغدغه‌های مردم استان عنوان کرد و افزود: متاسفانه مدیریت سوخت در استان مطلوب نیست و جای تامل و بررسی دارد، چند بار تذکر گرفتند و امیدواریم در سال آینده با این تذکرات شاهد مدیریت درست و مطلوب سوخت باشیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه پنج شهر خراسان جنوبی از جمله آرین شهر، طبس، قاین، نهبندان و بیرجند در وضعیت تنش آبی قرار دارند گفت: مهمترین مشکل کم آبی و تنش آبی را در شهر طبس داریم به گونه ای که وضعیت این شهر در حالت اضطراری است.

استاندار خراسان جنوبی تصریح کرد: البته با توجه چندین سال خشکسالی متوالی در اکثر شهرها و روستاهای استان دچار مشکل کم آبی هستیم.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور