مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان جنوبی گفت: گردشگری مزرعه از برنامه‌های جانبی دومین جشنواره ملی زرشک است که در فصل گردشگری این استان انجام می‌شود.

 هادی شاهوردی روز پنجشنبه اظهار کرد: جشنواره زرشک امسال از ۲۹ مهر تا سوم آبان در استان همراه با اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری و برپایی نمایشگاه جانبی برگزار می‌شود.

وی افزود: همزمان با فصل گردشگری خراسان جنوبی – پاییز – با حضور جمعی از مسئولان استانی و کشوری پوستر جشنواره ملی زرشک در محل ارگ کلاه فرنگی بیرجند رونمایی شد.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان جنوبی گفت: سال گذشته افتتاحیه جشنواره زرشک در شهرستان زیرکوه برگزار شد اما امسال افتتاحیه این جشنواره در شهرستان قاینات و اختتامیه آن سوم آبان‌ در فرهنگسرای بیرجند برگزار می‌شود.

وی اضافه کرد: برگزاری گردشگری مزرعه از برنامه‌های جانبی این جشنواره است و مهمانان از باغ‌ها، کارگاه بسته‌بندی، خطوط فرآوری زرشک و بارگاه‌های منتخب زرشک دیدن می‌کنند.

رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی قاینات هم از برپایی نمایشگاه جانبی جشنواره زرشک و زعفران در این شهرستان خبر داد.

حمید عباس‌زاده افزود: شهرستان قاینات به عنوان قطب تولید زعفران و زرشک در دنیا شناخته می‌شود و این اداره مسئول کمیته برگزاری نمایشگاه جانبی است.

وی با اشاره به اینکه زعفران و زرشک به نام‌های طلا و یاقوت سرخ نیز شناخته می‌شوند گفت: با توجه به تاریخ تعیین شده برای افتتاح جشنواره در قاین که ۳۰ مهر خواهد بود، برنامه‌ریزی لازم برای برپایی نمایشگاه جانبی جشنواره زرشک و زعفران انجام شده است.

دومین جشنواره ملی زرشک با شعار «زرشک خراسان جنوبی برای همه جهانیان» و با هدف کمک به رونق بازار این محصول برگزار می‌شود.

سطح زیر کشت زرشک در استان خراسان جنوبی امسال به ۲۴ هزار هکتار رسیده و برداشت محصول از پاییز شروع می‌شود که فصل گردشگری خراسان جنوبی تعیین شده است.

۹۸ درصد سطح زیر کشت زرشک کشور مربوط به خراسان جنوبی است و ۳۸ هزار بهره‌بردار در این زمینه فعالیت دارند.

جشنواره ملی زرشک سال گذشته با شعار «زرشک خراسان جنوبی، برای همه مردم ایران» ۲۱ تا ۲۷ مهر در پنج شهرستان استان خراسان جنوبی شامل زیرکوه، قاینات، درمیان، سربیشه و بیرجند برگزار شد.