رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسان جنوبی گفت: کیفیت ساخت و ساز و خدمات نظام مهندسی همچنین حفظ ارزش‌های معماری اسلامی را محور اصلی فعالیت این سازمان قرار داده‌ایم.

“عباس عامری” در دیدار اعضای جدید هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان جنوبی با حجت الاسلام و المسلمین سید “علیرضا عبادی” نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بیرجند افزود: هر آنچه در معماری سنتی باعث افتخار ما بوده، معماری اسلامی است.

وی شمار اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان جنوبی را بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ عضو ذکر کرد و گفت: این افراد در رشته‌های مرتبط با ساختمان شامل طراحی، نظارت و اجرای ساختمان‌ فعالیت می‌کنند.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسان جنوبی ادامه داد: خوشبختانه قانون به سمتی حرکت می‌کند که همه مسائل ساخت و سازها توسط افراد متخصص و صاحب پروانه انجام شود چون در گذشته هرکسی که تمکن مالی داشت بشخصه این کار را انجام می‌داد و شاید خیلی از مسائل مهندسی در ساخت و سازها رعایت نمی‌شد.

وی گفت: مسکن در جامعه ما بخش زیادی از اقتصاد خانواده را به خود اختصاص می‌دهد و این سهم برای کسانی که با گرفتن وام و تسهیلات طولانی‌مدت در بخش مسکن سرمایه‌گذاری می‌کنند بیش از ۱۰۰ درصد است.

عامری افزود: بنابراین اهمیت دارد، آنچه تولید می‌شود نهایت کیفیت و استاندارد در آن رعایت شده باشد تا سرمایه افراد کم‌بضاعت، بی‌بضاعت و دارای تمکن مالی که سرمایه ملی محسوب می‌شود به‌راحتی از بین نرود.

وی گفت: همچنین با بلایای طبیعی در کشور مواجه هستیم که باید ساختمان‌ها در برابر آنها مقاوم‌سازی شود و از استحکام لازم برخوردار باشند.

معاون سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان جنوبی هم در این نشست با بیان اینکه گازگرفتگی بر اثر گاز طبیعی باید مورد توجه قرار گیرد گفت: با وجود اینکه قبلا جزو استان‌های سبز در زمینه فوت ناشی از گازگرفتگی بودیم متاسفانه خراسان جنوبی در حال حاضر جزو استان‌های قرمز کشور است.

محسن نصرآبادی با اشاره به اینکه گازرسانی در خراسان جنوبی از سال ۱۳۸۷ شروع شد افزود: امروز بخش قابل توجهی از شهرها و روستاها گازرسانی شده‌ و از آنجا که یکی از مهمترین وظایف مسوولان حفظ جان مردم است اطلاع‌رسانی کافی در زمینه کنترل دودکش‌ها و سایر نکات ایمنی باید مورد توجه قرار گیرد.

وی از نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی درخواست کرد با توجه به فصل سرما از ظرفیت تریبون‌ها و ائمه جمعه و جماعات برای آگاهی‌بخشی به مردم در ایمنی‌سازی استفاده از گاز طبیعی بهره گرفته شود.

اعضای هیات مدیره نهمین دوره سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان جنوبی که در انتخابات اخیر این سازمان انتخاب شدند، پس از دریافت اعتبارنامه خود در هفته گذشته آغاز به‌کار کردند.