رییس دانشگاه بیرجند گفت: کلاس‌های درس این دانشگاه تا اطلاع ثانوی به صورت غیرحضوری و مجازی آغاز شد و سامانه آموزش الکترونیکی دانشگاه بیرجند مانند سال تحصیلی قبل در دسترس دانشجویان و اساتید است.

احمد خامسان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: کلاس‌های درس این دانشگاه از دیروز به شکل مجازی شروع شد و بنا داریم این کلاس‌ها را تا تبدیل شدن وضعیت خراسان جنوبی به سفید، به شکل غیرحضوری برگزار کنیم.

وی گفت: فقط برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی که پروژه‌های آنها نیازمند حضور فیزیکی است و تعدادی از دروس عملی مثل درس عملیات صحرایی گروه زمین شناسی در صورت انتخاب از طرف دانشجویان به شکل حضوری و با رعایت تمامی دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

رییس دانشگاه بیرجند اظهار داشت: برای این دروس اگر به عنوان مثال تعداد دانشجویان به ۳۰ نفر برسد برای جابه‌جایی آنها از چهار دستگاه اتوبوس استفاده می‌شود تا پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی به درستی رعایت شود.

وی بیان کرد: در صورت نیاز در مورد دانشجویان تحصیلات تکمیلی حتی اگر تعدادشان به ۳۰۰ نفر هم برسد امکان استقرار آنها در خوابگاه‌های دانشگاه وجود دارد چون ۸۰۰ اتاق خوابگاهی در خوابگاه‌های دانشگاه داریم و هر دانشجو می‌تواند از یک اتاق استفاده کند.

خامسان افزود: در حال حاضر منتظر دریافت تقاضاهای دانشجویان هستیم اما پیش بینی ما این  است که تعداد این دانشجویان به ۲۰ نفر هم نرسد.

وی گفت: امسال کلاس‌های همه مقاطع تحصیلی دانشگاه بیرجند در بخش دروس نظری به شکل مجازی در حال برگزاری است و تلاش داریم بخش‌هایی از دروس عملی را مثل ترم گذشته فیلمبرداری کرده و به شکل مجازی آموزش دهیم.

رییس دانشگاه بیرجند افزود: ترم گذشته فقط درس عملیات صحرایی به شکل حضوری برگزار شد و پیش بینی می‌کنیم در ترم جاری هم به همین شکل باشد.

وی اظهار داشت: ترم قبل تعداد ۲۵ دانشجو تحصیلات تکمیلی دروس آنها به شکل حضوری برگزار شد و این ترم پیش بینی ما این است که همین تعداد دانشجو نیازمند شرکت در کلاس حضوری هستند.

دانشگاه بیرجند با بیش از ۴۰ سال سابقه علمی و آموزشی ۱۲ هزار دانشجو دارد.

اغلب کلاس‌ها و فعالیت‌های آموزشی این دانشگاه از اسفند پارسال و در پی شیوع ویروس کرونا به صورت مجازی و با سامانه آموزشی الکترونیکی LMS.birjand.ac.ir انجام شده است.

براساس آخرین اعلام رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزشی پزشکی، خراسان جنوبی جزو استان‌های در وضعیت هشدار از نظر خطر شیوع کرونا است.