🔹استاندار خراسان جنوبی از کشف ۳۱ میلیارد تومان کالای قاچاق در ۹ ماهه نخست امسال خبر داد.
ملانوری با اعلام این خبر در جلسه کمیسیون برنامه ریزی ، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان گفت: خراسان جنوبی با برخورداری از مرز طولانی با کشور افغانستان و وجود ۴ شهرستان مرزی، در زمینه مبارزه با قاچاق کالا و ارز فعال عمل کرده است.
🔹به گفته وی؛ کشف ۳۱ میلیارد تومان کالای قاچاق در طول ۹ ماه، نتیجه فعالیت مداوم و شبانه روزی دستگاه های کاشف، امنیتی ، اطلاعاتی و نظارتی می باشد.
🔹وی به تنوع کالاهای کشف شده در این مدت اشاره کرد و تصریح نمود: در بین کالاهای قاچاق کشف شده، اقلامی نظیر پوشاک، دارو ،فرآورده های نفتی، دام و سیگار و … افزایش داشته و لوازم خانگی به نسبت گذشته کمتر بوده است که این نشان دهنده تأثیر شرایط عرضه و تقاضا و نیاز بازار و جامعه بر این پدیده می باشد.
🔹استاندار با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری (مدظله العالی ) در بحث برخورد و مقابله با قاچاق کالا و ارز خاطرنشان کرد: از آنجایی که قاچاق کالا و ارز می تواند تأثیرات بسیار مخربی در جامعه و اقتصاد داشته باشد و بازار داخلی و تولیدات آن را مورد هدف قرار دهد، لذا خلاصه سیاست های اقتصاد مقاومتی بر درون زا بودن ، برون نگری،تکیه بر سرمایه های مردم، مردمی کردن اقتصاد ، دانش محور بودن و تکیه بر تولیدات داخلی و همین طور توجه به مبحث مهم مبارزه با قاچاق کالا و ارز تأکید دارد.
🔹ملانوری از قاچاق کالا و ارز به کشور به عنوان یک تهدید فرهنگی در جبهه جنگ نرم نام برد و گفت: قاچاق کالای ساخت خارج، الگوی مصرف را تغییر داده و به طور همزمان به مردم و تولید کننده از لحاظ فرهنگی ضربه می زند، لذا قاچاق کالا در کنار مسئله اقتصادی از ابعاد فرهنگی و امنیتی نیز برخوردار است.
🔹وی با تأکید بر لزوم ریشه یابی دلایل ورود کالا و ارز قاچاق به کشور، اظهار داشت: با ایجاد اشتغال پایدار و مکفی برای خانواده ها، باید از جذب آن ها به این حوزه جلوگیری نماییم.

🔹استاندار با تقدیر از اقدامات صدا و سیما و دیگر رسانه های استان در زمینه مبارزه با قاچاق گفت: وظیفه اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در این حوزه محدود به صدا و سیما و رسانه های مکتوب استان نیست و باید از همه ظرفیت های موجود استفاده کرد.
🔹ملانوری استفاده از بستر آموزشی شاد را نیز فرصتی مغتنم برشمرد و گفت: معلمان می توانند در هر کلاس درس، دقایقی را به مباحث مهمی نظیر؛ مبارزه با مواد مخدر، کارآفرینی، الگوهای مصرف و… اختصاص دهند.
🔹وی برخورد جدی با قاچاق کالا و ارز را مورد تأکید قرار داد و گفت: برخی با سوء استفاده از نیاز مردم از ماسک، اقدام به عرضه ماسک های بی کیفیت به بازار نمودند که سلامت مردم را تهدید می کند لذا با هم افزایی مثبت بین دستگاهی در استان ۵ هزار ماسک تقلبی جمع آوری شد.
🔹استاندار از لزوم تسریع در امر رسیدگی به پرونده های مرتبط با قاچاق کالا و ارز در استان گفت و متذکر شد: دستگاه قضایی در نشستی با کمیسیون قاچاق مبارزه با کالا و ارز، راه های تسریع در رسیدگی به این پرونده ها را بررسی نمایند.
🔹ملانوری به نشست خود با دبیر کل ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در تهران اشاره کرد وگفت: موضوع جذب اعتبارات مورد نیاز جهت تکمیل بنای در دست ساخت کمیسیون استان، تقویت ایستگاه های بازرسی و کمک به دستگاه های کاشف، در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت.
🔹وی ادامه داد: اگر چه دام های زنده جهت جابه جایی در استان باید پلاک کوبی شوند، اما با ارائه گواهی از طرف دامپزشکی شهرستان بلا مانع می باشد.
🔹به گفته وی؛ دام هایی که پلاک کوبی نشده و گواهی جابجایی نیز برای آنان صادر نشده باشد در حکم قاچاق محسوب می گردد ، لذا باید با اخذ مجوز از دادستان، غیر مولد ها را کشتار و مولد ها را در اسرع وقت تعیین تکلیف نمود.