مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: مدارس از روزهای شنبه تا سه‌شنبه آماده حضور دانش‌آموزان هستند و سه کلاس ۳۵ دقیقه‌ای و ۲ زنگ تفریح ۱۰ دقیقه‌ای برنامه‌ریزی شده است.

محمدعلی واقعی  افزود: مدارس زیر ۵۰ نفر به صورت کاملا حضوری برپا خواهند بود و مدارس بالای ۵۰ نفر که پرجمعیت محسوب می‌شوند نیز با نصف جمعیت و گروه‌بندی دانش‌آموزان فعالیت خواهند داشت.

وی اظهار داشت: مدارسی که دانش‌آموزان را به گروه‌های الف و ب تقسیم کرده‌اند، طبق نظر شورای مدرسه می‌توانند روز چهارشنبه را هم به صورت چرخشی بین گروه الف و ب برنامه‌ریزی کنند.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: گروه‌های الف روزهای شنبه و دوشنبه و گروه‌های ب روزهای یکشنبه و سه‌شنبه به صورت حضوری در مدارس حضور می‌یابند و مدارس در روزهای پنجشنبه طبق روال قبلی تعطیل است.

وی افزود: با توجه به اهمیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی و احترام به سلامت همنوع، خانواده‌های درگیر با کرونا دانش‌آموزان را به مدارس نفرستند.

واقعی گفت: هیچ گونه خلا آموزشی وجود ندارد و دانش‌آموزان به غیر از حضور در مدارس به مدرسه تلویزیونی ایران، آموزش در فضای مجازی و شبکه شاد هم دسترسی دارند.

وی تصریح کرد: مراقبت بهداشتی در اولویت کادر آموزشی قرار دارد و تاکنون یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان برای تهیه لوازم بهداشتی به مدارس استان خراسان جنوبی اختصاص داده شده است و ۳۰۰ میلیون دیگر تا هفته آینده محقق خواهد شد.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی افزود: دانش‌آموزان حتما با ماسک وارد مدارس شوند و ضمن رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ردیف‌هایی که براساس گروه‌ها با رنگ‌های مختلف تعیین شده است، بنشینند.

وی اظهار داشت: شبکه شاد به روز رسانی شده و در اختیار دانش‌آموزان قرار گرفته است و برای مناطقی که امکان استفاده از اینترنت وجود ندارد محتواهای آموزشی تدوین شده و در اختیار دانش آموزان قرار خواهد گرفت.

۱۶۵ هزار دانش‌آموز سه دوره ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم از امروز (۱۵ شهریور) سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ را در ۲ هزار و ۷۳۲ مدرسه استان خراسان جنوبی آغاز کردند و این آمار بدون احتساب نوآموزان پیش دبستانی است.

آیین بازگشایی مدارس با حضور استاندار خراسان جنوبی و جمعی از مسوولان استان در هنرستان دخترانه شاهد سهام خیام بیرجند برگزار شد.

استاندار خراسان جنوبی هم گفت: تدابیر لازم برای بهره‌مندی دانش‌آموزان از محتواهای درسی در هر شرایطی اتخاذ شده است.

محمد صادق معتمدیان شامگاه جمعه در برنامه زنده تلویزیونی گفتمان از شبکه خاوران افزود: بنا به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، حضور در کلاس، استفاده از فضای مجازی، به روز رسانی شبکه شاد، ارائه دروس از طریق سه شبکه تلویزیونی، توزیع جزوات آموزشی راهکارهای متعددی است که تعیین شده تا همه دانش‌آموزان در هر موقعیتی بتوانند به راحتی به محتواهای درسی دسترسی داشته باشند.

وی اظهار داشت: در جریان بازگشایی مدارس، اصل بر حضور دانش‌آموزان است اما الزامی به این حضور فیزیکی نیست و در شرایطی که خانواده‌ها نگران سلامت فرزندان خود هستند، می‌توانند از شیوه‌های دیگری که تعیین شده از کلاس‌ها بهره‌برداری کنند.

استاندار خراسان جنوبی زمان تعیین شده برای حضور دانش‌آموزان در کلاس را ۳۵ دقیقه عنوان کرد و گفت: دانش‌آموزان تا ساعت ۱۰:۳۰ در مدرسه می‌مانند ولی مدیران و معلمان به روال سال‌های گذشته تا پایان وقت در مدرسه حضور خواهند داشت.

وی با تاکید بر اینکه اولیای مدرسه مکلف به رعایت کامل ضوابط بهداشتی هستند خاطرنشان کرد: مدارس به طور کامل قبل و بعد از حضور دانش‌آموزان گندزدایی می‌شوند.

معتمدیان گفت: تصمیمات اتخاد شده برای نحوه برگزاری کلاس‌ها و حضور دانش‌آموزان در مدارس ملی است و ما نیز تابع سیاست‌ها هستیم.