کتاب خاطرات سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی به زبان انگلیسی روز پنجشنبه با حضور نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی رونمایی شد.

این کتاب توسط تیم چهار نفره دفتر تحقیقات کاربردی فرماندهی انتظامی خراسان جنوبی در مدت پنج ماه تهیه و تدوین شده است.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند در این مراسم با تقدیر از تهیه کنندگان این کتاب گفت: اگرچه چاپ و تدوین کتاب خاطرات شهید حاج قاسم سلیمانی به زبان انگلیسی، جاذبه خاصی ایجاد می‌کند اما باید متن فارسی این کتاب را در داخل و برای فارسی زبان‌ها تهیه و بسیار تبلیغ کنید تا افکار عمومی داخلی نسبت به آنچه که صادر می‌کنید توجه داشته باشند و این اقدام شما دارای پشتوانه باشد.

حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت امیرمومنان علی (ع) اظهار داشت: از زحماتی که در تبیین حقایقی همچون شناخت چهره معنوی سردار سرافراز سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی به منظور تنویر افکار در جوامع خارج از ایران انجام داده‌اید، تشکر و قدردانی می‌کنم.

وی افزود: زحماتی که شما کشیده‌اید و آنها که به قلم و بیان برای احقاق حق و ابطال باطل و حمایت از عقل و مبارزه با ظلم تلاش می‌کنند، بسیار قابل تقدیر است.

امام جمعه بیرجند گفت: انسان یک موجود نامتناهی است و لایه‌های پنهان انسان هم در جهت خوبی‌ها و هم در جهت بدی‌ها آن قدر گسترده است که قلم‌ها و بیان‌ها نمی‌تواند از عهده آن برآیند.

وی ادامه داد: آنچه نسبت به مقام ولایت امیرالمومنین علی (ع) در همه اسناد حال می‌خواهد در اسناد وحی باشد که به گفته‌های ذات پروردگار بر می‌گردد و یا می‌خواهد قبل از بعثت پیامبر اسلام و یا بعد از بعثت و یا در قول انبیا و فرستادگان الهی و آنچه به عنوان صاحبنظران در بخش‌های مختلف علمی، هنری، فقه، کلامی، عرفانی، کار و تلاش، تدبیر، فرماندهی و فرمانبری آمده است، هنگامی که به شخصیت امام علی(ع) می‌رسند، همه یک حرف می‌زنند.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی گفت: متاسفانه برخی‌ها به خاطر نفس، شیطنت و دنیای پست بر شخصیتی چون علی حمله و هجوم می‌آورند در حالی که این حضرت حق صریح است.

وی عنوان کرد: امام شافعی که پیشوای یک چهارم از برادران اهل سنت است درخصوص شخصیت حضرت علی (ع) می‌فرماید «اگر فرض کنیم که مردم عالم حقیقت حضرت علی (ع) را درک کنند، همه انسان‌ها در مقابل امام علی (ع) به سجده می‌افتند و در ادامه نیز می‌گوید «من نمی‌دانم که رب النوع من علی (ع) است و یا من مخلوق خدا هستم».

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با اشاره به این بیت از اشعار مولوی که «تو به تاریکی علی را دیده‌ای، زین سبب غیری بر او بگزیده‌ای» گفت: مولوی در بحث اخلاص امیرالمومنین علی (ع) می‌فرماید او خدو افکند بر روی علی (ع) افتخار هر نبی و هر ولی، یعنی همه پیغمبران، اولیا و اوصیای الهی باید به وجود حضرت علی (ع) افتخار کنند.

وی با بیان اینکه رازها و رمزها در ذات حضرت علی (ع) نهفته است ادامه داد: مولوی در جایی دیگر به شخصیت حضرت علی (ع) می‌پردازد و می‌گوید «راز بگشا ای علی مرتضی، ای پس از سوءالقضاء حسن القضاء» یعنی اسلام در دست دیگران سوء القضا و در دست امام علی (ع)، حسن القضاء است.

وی با بیان اینکه بسیاری از افراد و حتی کسانی که مسلمان نیستند درخصوص شخصیت حضرت علی (ع) کتاب‌ها نوشته‌اند تصریح کرد: حکیم سنایی یک چهره شاخص، حکیم، هنرمند و هم صاحب نظر است که به مدح و سنای حضرت علی (ع) می‌پردازد.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی گفت: او به خود خطاب می‌کند «ای سنایی به قوت ایمان، مدح حیدر بگو پس از عثمان، با مدیحش مدایح مطلق، زهق الباطل است و جاء الحق» یعنی حضرت علی (ع) با هیچ کس قابل قیاس نیست و اگر هم مقایسه‌ای باشد زهق الباطل است و جاء الحق و به این نیز اکتفا نمی‌کند و می‌گوید «اسد الله در وجود آمد در پس پرده هرچه بود آمد» یعنی در پشت این پرده غیب، قدرت نامتناهی خداست و خدا هنری بالاتر از خلقت علی (ع)، نکرده است.

وی افزود: شیعه حضرت علی (ع) کسی است که در بحث‌های نظری، عملی، اخلاقی، نظامی و سبک زندگی، از آن حضرت پیروی کند.

امام جمعه بیرجند بیان کرد: شما به خاطر داشتن حب حضرت علی (ع) باید به خود افتخار و در حق پدر، مادر و اجدادتان دعا کنید که این وراثت به شما رسیده است.

وی گفت: اگر امروز یک پرده برداری از چهره عمار زمان خود یعنی سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی می‌کنید باید گفت که دستتان درد نکند و خداوند به شما خیر دهد.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی یادآور شد: سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی بیش از چهل سال در راه خدا جهاد کرد اما شهادتش بیش از چهل سال جهاد او به اسلام و جامعه بشری ارزش داد.

وی بیان کرد: ما نمی‌دانیم که سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی دارای چه لایه‌های معنوی پنهانی بود که به چنین توفیقی نائل شد.

وی گفت: کاری که شما امروز انجام داده‌اید یک جنس صادراتی است اما آن متن فارسی را به هر کیفیت و نحوی که می‌شود برای آشنایی بیشتر جوانان و نوجوانان نشر دهید.