مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی سطح زیر کشت خرمای استان را حدود یک هزار و ۵۳۱ هکتار اعلام کرد و می گوید: پیش بینی می‌شود امسال بیش از چهار هزار و ۷۲۵تُن خرما از نخلستان‌های استان برداشت شود.

«عبدالرضا رضایی» با اشاره به اینکه در خراسان جنوبی هزار و ۶۰۰ بهره‌بردار خرما فعالیت دارند، می افزاید: بیشترین سطح زیرکاشت خرما در استان با هزار و ۱۶۶ هکتار به شهرستان طبس و سپس به نهبندان با ۳۶۵هکتار اختصاص دارد.

وی با بیان اینکه رقم‌های زیادی از خرما در خراسان جنوبی برداشت می‌شود، ادامه می دهد: ارقام خرماهای برداشتی خراسان جنوبی بیشتر شامل خاره خوش، پرکوه، زاهدی، پیارم، مجول، کبکاب و مضافتی است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره کاهش سطح زیر کشت خرما در استان، تصریح می کند: برخی نخل های کم بازده حذف شدند اما هنوز طرح جایگزینی انجام نشده است چرا که تسهیلات در بحث توسعه باغات محصول خرما با توجه به اینکه باردهی آنان چندسال طول می کشند برای آنان اقتصادی نیست که بتوانند اقساط خود را پرداخت کنند.

وی ادامه می دهد: یکی دیگر از مشکلات نخل داران استان خراسان جنوبی نبود صنایع بسته بندی و سردخانه یا کم بودن ظرفیت آن برای نگهداری خرما است.

رضایی با اشاره به اینکه برداشت خرما از اوایل شهریورماه شروع شده و تا اواسط مهر ادامه دارد، می افزاید: بیشتر خرمای تولید شهرستان در داخل استان به مصرف می رسد.