پوستر دومین جشنواره ملی زرشک خراسان‌ جنوبی  با حضور جمعی از مسئولان در ارگ کلاه فرنگی بیرجند رونمایی شد.

 رئیس اتاق تعاون خراسان جنوبی در مراسم رونمایی از پوستر جشنواره ملی زرشک که با حضور دستیار مردمی‌سازی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور، مدیر صندوق نوآوری منطقه‌ای موسس دانشمند بنیاد مستضعفان، معاون استاندار و جمعی از مسئولان استانی برگزار شد گفت: جشنواره امسال با رویکرد مردمی‌سازی دولت،‌ واگذاری کار تولید به بخش خصوصی و میدان دادن به بخش خصوصی، به اتاق تعاون سپرده شده است.

غلامحسین حسینی از برگزاری نمایشگاه بزرگ مواد غذایی در چین از ششم تا دهم آذر ماه خبر داد و افزود: اتاق تعاون غرفه‌ای را به صورت رایگان در این نمایشگاه برای ارائه محصولات مزیت‌دار خراسان جنوبی با محوریت زرشک در اختیار استان قرار داده است.

وی اظهار کرد: این تصمیم اولین دستاورد اعتماد به بخش خصوصی در راستای برگزاری جشنواره زرشک است که اقدامات مورد نیاز برای این حضور انجام خواهد شد.

دبیر جشنواره ملی زرشک با بیان اینکه برگزاری این جشنواره با برنامه‌های متنوع در چند شهرستان‌ استان از ۲۹ مهر تا سوم آبان امسال برنامه‌ریزی شده است گفت: جشنواره زرشک امسال با شعار «زرشک خراسان جنوبی برای همه جهانیان» و با هدف کمک به رونق بازار این محصول برگزار می‌شود.

وی از حضور چهره‌های اقتصادی و سیاسی کشوری و استانی در جشنواره زرشک خبر داد و افزود: این جشنواره در شهرستان قاینات افتتاح خواهد شد و تا سوم آبان همراه با اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری و برپایی نمایشگاه جانبی ادامه دارد.

حسینی اضافه کرد: دعوت از صنایع بزرگ غذایی کشور، مقاماتی از نهاد ریاست جمهوری، وزارت جهاد کشاورزی و سایر دستگاه‌های مربوطه انجام شده و امید است که برای سال‌های آینده نیز استمرار داشته باشد.

سطح زیر کشت زرشک در استان خراسان جنوبی که از آن به عنوان “یاقوت سرخ کویر” نیز یاد می‌شود ۲۴ هزار هکتار است و برداشت محصول از پاییز شروع می‌شود که فصل گردشگری خراسان جنوبی نیز تعیین شده است.

۹۸ درصد سطح زیر کشت زرشک کشور مربوط به خراسان جنوبی است و ۳۸ هزار بهره‌بردار در این زمینه فعالیت دارند.

جشنواره ملی زرشک سال گذشته با شعار «زرشک خراسان جنوبی، برای همه مردم ایران» ۲۱ تا ۲۷ مهر در پنج شهرستان استان خراسان جنوبی شامل زیرکوه، قاینات، درمیان، سربیشه و بیرجند برگزار شد.

نوشته و خبر نگار : مهدیه حسن پور دبیر سرویس فرهنگی و هنری و ا.حسن پور