معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی گفت: بیش از پنج هزار و ۳۶۰ میلیارد ریال تسهیلات تبصره ۱۸ قانون بودجه در استان پرداخت و تاکنون ۴۷ درصد این منابع تسهیلاتی جذب شده است.

 جواد اشرفی  در نشست کارگروه تبصره ۱۸ قانون بودجه گفت: با توجه به اینکه فرآیند منابع تسهیلات تبصره ۱۸ با تاخیر یک ساله آغاز می‌شود، سال گذشته از اواخر آذر ماه عملیات پرداخت این تسهیلات شروع شد.

وی تصریح کرد: تا چند ماه آینده به جذب ۱۰۰ درصدی خواهیم رسید و دغدغه‌ای برای پرداخت تسهیلات تبصره ۱۸ قانون بودجه نخواهیم داشت.

معاون استاندار خراسان جنوبی افزود: در زمینه پرداخت تسهیلات طرح‌های حوزه پارک علم و فناوری با توجه به اینکه بانک عامل اختیارات کامل در استان نداشت، نیازمند این بود که در سطح ملی پیگیری‌های صورت گیرد.

وی اظهار کرد: در مجموع ۱۱ هزار و ۳۶۰ میلیارد ریال از محل تسهیلات تبصره ۱۸ قانون بودجه ۱۴۰۱ به استان اختصاص یافته است.

اشرفی گفت: براساس قانون ۱.۵ برابر این منابع تسهیلاتی، دستگاه‌های اجرایی باید طرح اقتصادی معرفی کنند تا در چرخه بانکی برای پرداخت قرار گیرد و تاکنون بالغ بر ۲۱ هزار میلیارد ریال در کمیته استانی مصوب و به بانک‌های عامل معرفی شده است.

وی با اشاره به اینکه مهلت پرداخت تسهیلات تبصره ۱۸ از زمان تخصیص یک ساله است اما بازه زمانی شناور دارد افزود: در این بازه زمانی شناور، چنانچه هر استان یا دستگاه اجرایی اهمال‌ کاری داشته باشد سایر استان‌ها می‌توانند این اعتبار تسهیلاتی را جذب کنند که تاکید ما بر معرفی بیشتر طرح‌ها به بانک‌ها برای جذب بالاتر این منابع در سطح ملی است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی هم در این نشست گفت: سال ۱۴۰۳ با رنگ و بو و قوام اقتصادی از سوی رهبر معظم انقلاب نامگذاری شد و مهمترین تفاوت شعار امسال مردم پایه بودن آن است.

مجتبی ذاکریان عنوان کرد: کلیدی‌ترین واژه شعار سال جهش است که باید در یک زمان کوتاه مدت به آن برسیم، اگر می‌خواهیم به توسعه پایدار برسیم باید زمان برای آن مشخص کنیم.

وی با تاکید بر اینکه شعار سال نباید صرفا به حوزه تولید کالا و خدمات محدود شود افزود: باید همه ما برای ایران قوی‌تر از گذشته در حوزه بین المللی و ملی تلاش کنیم.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی گفت: ۲۷ کمیته کارشناسی تاکنون برای بررسی طرح‌های متقاضی بهره‌مندی از تسهیلات بند الف تبصره ۱۸ در استان برگزار شده است.

وی با بیان اینکه در آخرین کمیته کارشناسی ۲۰ طرح مرتبط با حوزه فناوری اطلاعات، پارک علم و فناوری، صمت و میراث فرهنگی بررسی شد عنوان کرد: در این جلسه ۱۹ طرح به مبلغ هزار و ۳۰۱ میلیارد ریال به تصویب رسید که امروز در کمیته استانی نیز بررسی می‌شود.

ذاکریان اعتبار نقدی تخصیص یافته به استان را هفت هزار و ۲۶۰ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: از محل اسناد خزانه نیز چهار هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار به استان اختصاص یافته‌ است.

وی با بیان اینکه تاکنون ۲۱ هزار و ۶۰ میلیارد ریال طرح در کمیته استانی مصوب شده است افزود: پنج هزار و ۳۶۰ میلیارد ریال تسهیلات به متقاضیان پرداخت شده که از این مقدار ۶۱ درصد از محل اعتبار نقدی و ۲۲ درصد از محل اعتبار اسناد خزانه بوده است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی اظهار کرد: در مجموع ۴۷ درصد تسهیلات تخصیصی به استان توسط بانک‌های عامل به متقاضیان طرح‌ها پرداخت شده است.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور