رییس پلیس راهنمایی و رانندگی استان خراسان جنوبی گفت: ورود به آرامستان‌های استان در روز چهاردهم شعبان به منظور برگزاری مراسم چراغ برات ممنوع است.

سرهنگ علیرضا عباسی روز شنبه در جمع خبرنگاران گفت: هر سال براساس رسوم دیرینه چهاردهم شعبان مراسم “چراغ برات” در سراسر خراسان بزرگ برگزار می‌شود و مردم قدرشناس برای زیارت اهل قبور به آرامستان‌ها مراجعه می‌کنند اما امسال با توجه به شرایط موجود و این که ویروس کرونا جان عزیزان ما را می‌گیرد، برابر تدابیر اتخاذ شده توسط ستاد کرونا ورود به آرامستان‌ها ممنوع است.

وی افزود: پلیس راهور برحسب وظیفه ذاتی خود بنا به مصوبات ستاد کرونا تمامی مسیرهای منتهی به آرامستان‌ها را مسدود خواهد کرد و رانندگانی که این ممنوعیت را رعایت نکنند، مبلغ ۵۰۰ هزار تومان جریمه خواهند شد.

رییس پلیس راهور خراسان جنوبی اظهار داشت: از همه هم‌استانی‌ها درخواست داریم برای حفظ سلامت عمومی و جلوگیری از انتشار ویروس کرونا از مراجعه به آرامستان‌ها خودداری کنند و با خدمتگزاران خود در نیروی انتظامی همکاری لازم را داشته باشند.

چراغ برات آیین دیرینه‌ای است که در استان خراسان جنوبی مرسوم بوده و برای اجرای این آیین مردم شهرها و روستاها روز چهاردهم ماه شعبان در محل آرامستان‌ها گرد هم آمده و با توزیع نذورات یاد و خاطره رفتگان خود را گرامی می‌دارند.