عملیات واکسیناسیون آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان با توجه به بروز این بیماری در خراسان جنوبی، به طور گسترده در مرغداری‌های تخمگذار استان آغاز شد.

رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور، زنبور عسل و آبزیان اداره کل دامپزشکی خراسان جنوبی روز دوشنبه گفت: با توجه به بروز آنفلوآنزای فوق حاد در استان، واکسن این بیماری به تعداد کافی تامین شده است و به متقاضیان اختصاص داده می‌شود.

قاسم عجم از تامین یک میلیون و ۵۰۰ هزار دُز واکسن آنفلوآنزای فوق حاد برای استان خراسان جنوبی خبر داد و افزود: علاوه بر پولت‌های تخمگذار، مرغان تخمگذار تا سن ۷۶ هفته هم می‌توانند واکسینه شوند.

وی اظهار داشت: خراسان جنوبی با توجه به بروز سه کانون بیماری در هفته‌های اخیر، سیزدهمین استان مشمول برنامه واکسیناسیون آنفلوآنزای فوق حاد تشخیص داده شد که باید تمامی پولت‌های تولیدی استان به اجبار واکسینه شوند.

وی گفت: این واکسن باید در ۲ نوبت به فاصله سه تا چهار هفته تزریق شود تا ایمنی کافی تا ۷۰ هفتگی را ایجاد کند.

رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور، زنبور عسل و آبزیان اداره کل دامپزشکی خراسان جنوبی افزود: مرغداران واحدهای تخمگذار بخصوص در شهرستان‌های بیرجند و خوسف برای پیشگیری از تلفات می‌توانند متقاضی واکسن شوند و برای این کار باید با شبکه دامپزشکی شهرستان تماس بگیرند.

وی چهارشنبه هفته گذشته از پایان عملیات معدوم‌سازی و مهار سه کانون مثبت آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان خراسان جنوبی خبر داد.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی هم گفت: ابتدا ۲ واحد درگیر این بیماری در شهرستان بیرجند شناسایی و ۴۰۰ هزار قطعه مرغ و تخم مرغ موجود در این واحدها معدوم شدند، واحد مرغداری سوم هم در ۲۰ کیلومتری واحدهای درگیر شده اولیه است.

محمد اصغرزاده افزود: آنفلوآنزای تایید شده در واحد مرغداری استان، سویه‌ای است که تاکنون موردی از انتقال آن به انسان در کشور گزارش نشده است.

وی با بیان اینکه تمامی محصولات مرغ و تخم مرغ زیر نظر دامپزشکی استان، منعی برای مصرف ندارند گفت: خروج محصولات مرغ و تخم مرغ از استان نیز هیچ گونه منعی ندارد.

خراسان جنوبی به مرکزیت بیرجند ۱۱ شهرستان دارد و بیش از ۸۰۰ مرغداری در این استان فعالیت می‌کنند که در هر دوره بیش از ۴۰۰ مرغداری فعال است.