سرپرست ستاد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد خراسان جنوبی از اجرای طرح «مسجد، مدرسه، منزل» در هفت مسجد شهرستان بیرجند و با همکاری کانون‌های فرهنگی هنری این مساجد و با حمایت و تامین اعتبار اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی خبر داد.
 حجت الاسلام علی محقی گفت: طرح «مسجد، مدرسه، منزل» در هفت مسجد بیرجند با همکاری اداره آموزش و پرورش شهرستان، حوزه علمیه،مرکز رسیدگی به امور مساجد، بسیج محلات و سازمان تبلیغات اجرا می شود.
سرپرست ستاد کانون‌های مساجد خراسان جنوبی با بیان اینکه سه عنصر رشد و تکامل انسان «مدرسه، مسجد و خانواده» هستند، افزود: این عناصر در رشد استعدادها و تربیت نوجوان و جوان امروزی بسیار مؤثر بوده و نقش به سزایی در کاهش آسیب‌های اجتماعی در جامعه دارد.
وی با اشاره به اینکه همگرایی نهادهای تربیتی به شکل مناسب و شایسته می تواند در اثربخشی فعالیت‌ها بر مخاطبان مؤثر باشد، گفت: کانون‌های فرهنگی هنری مسجد با محوریت امام جماعت و همراهی و همکاری مراکز آموزش و تربیتی محله به ویژه مدارس همجوار و پیرامون مساجد می توانند با شبکه سازی و جریان سازی و استفاده از ظرفیت‌های مردمی و فعالان فرهنگی، اجتماعی محله گامی مؤثر برای کاهش آسیب‌های اجتماعی و جذب جوانان و نوجوانان به مساجد بردارند.
محقی ادامه داد: آز آنجایی که در یک جامعه اسلامی باید نوجوانان و جوانان از نگرشی مثبت و خوشایند نسبت به اماکن مقدس همچون مساجد برخوردار باشند، مساجد باید احساسات، خاطره‌های زیبا و به یاد ماندنی را برای جوانان با اجرای برنامه‌های جذاب تداعی کنند.
وی خاطرنشان کرد: طرح مسجد، مدرسه، منزل بستری را فراهم می کند تا دانش آموزان و والدین با فضای معنوی مسجد بیشتر ارتباط داشته و از ظرفیت‌های فرهنگی و هنری کانون مسجد و فضای آموزشی مسجد در جهت تحقق اهداف آموزشی بهره برداری مفید صورت پذیرد.
سرپرست ستاد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد خراسان جنوبی درخصوص اسامی مساجد و مدارس مجری طرح در گام نخست گفت: مسجد محمد رسول الله(ص) مدرسه الهام خاکشور، مسجد باقرالعلوم(ع) مدرسه مرحوم خطایی، مسجد آل رسول(ص) مدرسه شاه پری ناصح، مسجد خاتم النبین(ص) مهرشهر مدارس شهیدین قاسمی و ایران، مسجد امام رضا(ع) حاجی آباد مدرسه شهید حاجی آبادی و شقایق گل محمدی، مسجد امام هادی(ع) بلوار شعبانیه مدرسه ثامن الائمه(ع)، مسجد جامع صاحب الزمان عج مهر شهر مدارس دکتر غفرانی و دانش مجری این طرح در مرحله اول هستند.
وی در خصوص اهداف اجرای این طرح بیان کرد: ایمن سازی جوانان و نوجوانان در برابر آلودگی های اخلاقی- عقیدتی جامعه، مقابله با تبلیغات دشمن در عرصه‌های جهانی برای فاسد کردن نسل جوان، تامین نیاز نسل جوان به پناهگاهی امن و مطمئن که در تنگناها و تصادمات روانی، عاطفی و حتی اجتماعی بدان تمسک جوید، تلاش در راستای توسعه آگاهی های دینی و وظایف مکلفین، مسجد به عنوان اصلی ترین پایگاه اسلامی در تربیت، آموزش و انتقال مفاهیم بلند دینی، مهم‌ترین عوامل رشد و ترقی هر پدیده‌ای، شناسایی آسیب‌های آن و رفع آن‌ها برای تداوم حیات آن پدیده است، صیانت از خانواده و مورد هجوم قرار گرفته شدن بنیان خانواده، پیشگیری از آسیب های اجتماعی با جذب حداکثری به مسجد به عنوان یک نهاد دینی، پیوند نهاد مسجد، مدرسه و خانواده، جذب حداکثری نوجوانان و جوانان به مساجد و ایجاد نشاط و ارتقای سطح مهارت های اجتماعی از مهمترین اهدف اجرای این طرح است.
محقی با بیان اینکه بر اساس این طرح دانش آموزان مقطع دوم ابتدایی ساعات آموزشی یک روز از روزهای هفته را در مسجد نزدیک مدرسه خود حضور می یابند، خاطرنشان کرد: در ساعات حضور دانش آموزان در مساجد برنامه‌های مختلف فرهنگی و هنری، ورزشی، آموزشی متناسب با سن دانش آموزان برگزار می‌شود و برای دانش آموزان یک روز با خاطرات خوب برجا می‌ماند.
گفتنی است اجرای این طرح با حمایت و تامین اعتبار اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی برگزار می شود.

نوشته و خبر نگار : مهدیه حسن پور دبیر سرویس فرهنگی و هنری و ا.حسن پور