فرماندار نهبندان از گازرسانی به تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار این شهرستان تا سال ۱۴۰۰ خبر داد.

مجید بیکی روز سه‌شنبه در نشست شورای اداری شهرستان نهبندان با اشاره به مناقصه ۵۰ میلیارد تومانی شرکت گاز برای گازرسانی به روستاهای محور بندان و نوار مرزی گفت: با اجرای این پروژه تقریبا تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار شهرستان از گاز برخوردار خواهند شد.

وی از شهروندان نهبندان خواست نسبت به گازکشی منازل خود اقدام کنند چرا که با گازرسانی تخصیص سوخت مایع انجام نخواهد شد.

وی با اشاره به اعتبارات سال جاری شهرستان از محل منابع مختلف اعتباری گفت: اعتبارات عمرانی شهرستان نهبندان در سال جاری ۳۱ میلیارد تومان است که برای تکمیل ۱۱۳ پروژه عمرانی و زیرساختی هزینه می‌شود.

فرماندار نهبندان ادامه داد: نهبندان به دلیل وسعت و پراکندگی از جمله شهرستان‌هایی است که در تخصیص اعتبارات متضرر می‌شود چرا که وسعت زیاد باعث افزایش هزینه‌های خدمات‌رسانی می‌شود.

وی گفت: وسعت و پراکندگی جمعیت برای خدمات‌رسانی نیاز به اعتبارات بیشتری دارد و با اعتبارات محدود نمی‌توان همه خواسته‌ها و مشکلات در بخش‌های بهداشت و درمان، راه، آب و دیگر زیرساخت‌ها را حل کرد.

بیکی نظارت بر هزینه‌کرد اعتبارات توسط دستگاه اجرایی و ناظرین طرح‌ها را ضروری دانست و افزود: با توجه به مشکلات متعدد در نهبندان، اولویت اول ما حل مشکلات کم‌آبی در روستاهای شهرستان است.

وی گفت: مشکلات کم‌آبی به حدی گسترده است که با کل اعتبارات شهرستان می‌توان یک سوم چالش کم‌آبی و تنش‌های آبی را حل کرد.

فرماندار نهبندان با اشاره به اینکه طرح آبرسانی به محله عشایری خواجه منجیکو ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد اضافه کرد: فاز نخست این طرح با اعتبار هشت میلیارد تومان به طول ۲۱.۵ کیلومتر در هفته دولت به بهره‌برداری می‌رسد و سه محله عشایری از آب سالم و بهداشتی برخوردار می‌شوند.

وی گفت: تزریق ۱۰ میلیارد تومان برای اجرای فاز دوم طرح آبرسانی به محلات عشایری خواجه منجیکو انجام شده و در مجموع اجرای کامل این طرح ۱۴ محله عشایری با جمعیت ۲۸۰ خانوار و یک هزار و ۴۵ نفر، همچنین ۱۴ هزار و ۵۰۰ راس دام را پوشش خواهد داد.

وی اظهار داشت: در حوزه راه‌ها شاهد افزایش ۱۲ برابری اعتبارات در شهرستان مرزی نهبندان هستیم و در احداث باند دوم، تمامی قطعات مسیر نهبندان تا سربیشه و سربیشه تا بیرجند تعیین تکلیف و پیمانکار مشخص شده است.

فرماندار نهبندان همچنین با اشاره به پرداخت تسهیلات به مشاغل آسیب‌دیده از کرونا گفت: این موضوع باید از طریق رسانه‌ها به واحدهای صنفی اطلاع داده شود تا بتوانند از این تسهیلات بهره‌مند شوند.

بیکی تصریح کرد: احیای مصوبه و تعهد قبلی احداث نیروگاه ۲۵ مگاواتی بادی یکی از تفاهم‌نامه‌هایی است که در سفر مدیرعامل شستا به استان انجام شد که با اجرای این طرح‌ مشکلات زیرساختی بخش صنعت از جمله تامین برق رفع خواهد شد.

وی گفت: همچنین برای تکمیل زیرساخت‌های شهرک صنعتی نهبندان بیش از ۶ میلیارد تومان اعتبار ملی، استانی و شهرستانی پیش‌بینی شده است.

وی یکی از دغدغه‌های جدی دولت را پیشگیری و کاهش آسیب‌های اجتماعی ذکر و اضافه کرد: از نیمه دوم سال ۹۸ تاکنون، قریب به یک میلیارد تومان اعتبار برای کاهش آسیب‌های اجتماعی به شهرستان تخصیص داده شده است.

بیکی گفت: بازسازی راه‌های روستایی یکی از دغدغه‌های جدی در شهرستان نهبندان است و اختصاص قیر رایگان کمکی زیادی می‌کند تا روکش راه‌های اصلی و روستایی نوسازی شود.

وی بیان کرد: با پیگیری نماینده مردم در مجلس برای تکمیل خوابگاه بحرالعلوم نهبندان یک میلیارد تومان توسط سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس پیش‌بینی شده و همچنین یک خیر هم پرداخت همین مبلغ را تعهد کرده است.

فرماندار نهبندان ادامه داد: هیچ مشکلی در تامین زمین برای اجرای هرچه بهتر طرح اقدام ملی مسکن در شهرستان نداریم و در این طرح جدید افرادی که دارای زمین بوده و قبل از این شرایط احداث مسکن را نداشته‌اند هم می‌توانند اقدام کنند.

وی با بیان اینکه در مسکن شهری هم تفاهم‌نامه احداث پنج هزار واحد مسکونی در استان وارد فاز اجرایی شده است اظهار داشت: متقاضیان می‌توانند در طرح جدید مسکن شهری با دریافت ۵۰ میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه و ۳۰ میلیون تومان کمک بلاعوض و با داشتن شرایط لازم اقدام کنند.

بیکی گفت: سال گذشته از مجموع ساخت ۱۰ هزار مسکن محرومان در استان، سهم شهرستان نهبندان احداث یک هزار و ۶۰۰ واحد بود که تعداد زیادی به بهره‌برداری رسید و بقیه واحدها با پیشرفت فیزیکی بالا در دست اجرا است.

خراسان جنوبی ۱۱ شهرستان دارد و مرکز شهرستان نهبندان در ۲۰۰ کیلومتری جنوب بیرجند است.