فرماندار بیرجند گفت: همزمان با جشنواره ملی زرشک کارخانه فرآوری زرشک و دیگر محصولات کشاورزی در گازار بهره برداری می‌شود.

علی فاضلی فرد، علام کرد: کرد: جشنواره زرشک شهرستان بیرجند در محدوده روستای گازار و مهموئی برگزار می‌شود و در کنار برگزاری جشنواره، غرفه‌هایی از تولیدات کشاورزان و عشایر با هدف معرفی محصولات شهرستان برپا شده و شرکت کنندگان می‌توانند از این محصولات خرید کنند.

فرماندار بیرجند بهره برداری از کارخانه فرآوری محصولات کشاورزی در روستای گازار در حاشیه جشنواره زرشک را از برنامه‌های پیش رو عنوان کرد و گفت: این کارخانه همه مجوزهای لازم شامل سیب سلامت و سایر موارد را دریافت کرده و در زمینه فرآوری دیگر محصولات منطقه شامل زرشک، عناب، زعفران و توت فعالیت خواهد داشت.

وی با اشاره به این مهم که زرشک جز میوه تره بار است اما به عنوان خشکبار معرفی شده است، تصریح کرد: تاکنون اقدام خاصی در معرفی این محصول مزیت دار و قرار گرفتن آن در سبد خانوار انجام نشده و امید است با برگزاری این جشنواره شاهد بازگشایی پنجره‌های جهانی و تحول مهمی در این زمینه باشیم.

وی معرفی زرشک به عنوان تره بار، فراهم شدن زمینه بهداشتی برداشت، بسته بندی، نگهداری و خشک کردن محصول در شرایط استاندارد را مهم دانسته و ابراز امیدواری کرد: با اجرای این مهم و معرفی این محصول مزیت دار شاهد رونق اقتصادی منطقه بیش از پیش باشیم.

وی سطح زیر کشت باغات زرشک شهرستان بیرجند را ۳۵۵۶ هکتار اعلام کرد و افزود: در این شهرستان حدود ۶ هزار و ۷۰۰ خانوار زرشک کار هستند.

تلاش برای حل مشکلات بازاریابی 

وی با اشاره به اینکه در فصل برداشت و ورود این محصول به صورت همزمان، بازار اشباع شده و قیمت زرشک افت می‌کند، یادآور شد: با توجه به هزینه‌های جانبی زرشک با اشباع بازار، کشاورزان متضرر شده و با ورود واسطه‌ها و برای جبران هزینه‌ها مجبور به فروش محصول خود با پایین‌ترین قیمت می‌شوند.

فرماندار بیرجند از زرشک به عنوان محصولی لوکس یاد کرده و گفت: برای جلوگیری از ضرر و زیان کشاورز باید دولت در زمینه آموزش، تأمین سموم برای دفع آفات، اختصاص جایگاه مناسب استاندارد برای خشک کردن زرشک در مناطق روستایی ورود کند.

فاضلی فرد از مشکلات کشاورزان زرشک کار به وجود آفات نباتی زرشک اشاره کرد و گفت: متأسفانه در برخی مناطق زرشک به صورت غیر بهداشتی و روی زمین خشک شده که باعث آلودگی این محصول می‌شود.

وی وجود بارگاه‌های بهداشتی زرشک با شرایط مناسب را از نیازهای کشاورزان اعلام کرده و از دیگر مشکلات زرشک کاران به نبود بازار مصرف، عدم معرفی این محصول و نبود آن در سبد خانوار و عدم قیمت گذاری مناسب اشاره کرد و خواستار حمایت دولت و ورود مرکز تحقیقات کشاورزی برای دفع آفات شد.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور