#در_خانه_میمانیم

#شکست_کرونا_مردم_همدلی

#کرونا_را_شکست_میدهیم

#رعایت_بهداشت_فردی

 

رییس اتاق اصناف خراسان جنوبی گفت: ۹۵ درصد اصناف استان محدودیت تعطیلی ساعت ۱۸ را در روزهای اخیر رعایت کردند که نشان از همراهی و همکاری با ستاد مدیریت کرونا است.

رضا علیزاده بیرجندی  افزود: قبل از اعمال محدودیت‌های جدید که از امروز آغاز شد، تمامی واحدهای صنفی و غیرصنفی مربوط به گروه‌های شغلی ۲، ۳ و ۴ تا ساعت ۱۸ اجازه فعالیت داشتند و همکاری اصناف در این زمینه جای قدردانی دارد.

وی گفت: براساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا فعالیت گروه‌های شغلی ۲، ۳ و ۴ از امروز شنبه (یکم آذر)، در شهرستان‌های قرمز استان به مدت ۲ هفته ممنوع است و در این زمینه هم همراهی اصناف و بازاریان را می‌طلبد.

رییس اتاق اصناف خراسان جنوبی اظهار داشت: براساس اعلام ستاد ملی و استانی مدیریت بیماری کرونا در شهرستان‌های با وضعیت نارنجی گروه‌های شغلی ۳ و ۴ مجاز به فعالیت نیستند و در همه شرایط گروه شغلی یک برای خدمات‌رسانی به مردم فعال است.

وی بیان کرد:  در این بازه زمانی با همکاری دستگاه‌های مربوطه از قبیل سازمان صمت، پلیس نظارت بر اماکن عمومی، اتاق اصناف و شبکه بهداشت و درمان گشت‌های مشترک انجام می‌شود و برای مدیریت محدودیت‌های ساعت کار و نکات بهداشتی به منظور قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا، ۴۰ بازرس در قالب ۲۰ تیم دو نفره از اتحادیه‌های مختلف همکاری دارند.

علیزاده گفت: اصناف استان علیرغم داشتن مشکلات فراوان اما در رعایت محدودیت‌های کاری و پروتکل‌های بهداشتی در قطع زنجیره کرونا تاکنون سربلند بوده‌اند لذا حداقل مشکلات را در این زمینه داریم و اصناف مانند همیشه همراهی لازم را دارند.

وی با اشاره به فعالیت ۳۳ هزار واحد صنفی در استان خراسان جنوبی افزود: اطلاع رسانی لازم درخصوص رعایت محدودیت ساعت کاری با روش‌های مختلف از جمله پیامک یا به صورت کتبی و شفاهی به اعضای اتحادیه‌های صنفی انجام شده است.

طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت‌ها متناسب با وضعیت و روند بیماری کووید ۱۹ در شهرهای کشور از امروز شنبه (اول آذر ماه) اجرا شد و در این طرح، وضعیت شهرهای کل کشور به سه دسته زرد، نارنجی و قرمز و حوزه‌ها و فعالیت‌ها در همه این شهرها در پنج بخش ادارات، تجاری، خدماتی و بازرگانی، آموزشی، فرهنگی و اجتماعی، ترددها تقسیم شده است.

براساس نخستین اطلاعیه کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، وضعیت سه گانه و نوع محدودیت‌های مرتبط، متناسب با «روند بیماری در هر شهر» تعیین و اعمال می‌شود.

براساس این طرح همه مشاغل به جز مشاغل خیلی ضروری (گروه یک) که به تامین روزانه مایحتاج و مسائل امنیت و سلامت مردم مربوط می‌شود، در شهرهای قرمز به مدت ۲ هفته تعطیل خواهند بود که گروه‌های شغلی ۲، ۳ و ۴ را شامل می‌شود.

همچنین مشاغل سطح ۳ و ۴ در شهرهای سطح نارنجی تعطیل هستند و در شهرهای دارای وضعیت زرد در سطح شغلی ۴ محدودیت ایجاد خواهد شد.

محدودیت‌های اعلام شده فقط مربوط به مشاغل نیست بلکه آموزش، مدارس، دانشگاه‌ها و مراسم فرهنگی و مذهبی را هم شامل می‌شود به طوری که در تمامی سطوح هشدار، محدودیت‌ها از جمله آموزش‌های غیرحضوری مدارس و دانشگاه‌ها، مراسم مذهبی و فرهنگی به مدت دو هفته اعمال خواهد شد.

براساس این محدودیت‌ها یک سوم کارکنان در مناطق سطح هشدار ۳ (قرمز)، یک دوم کارکنان در مناطق سطح هشدار ۲ (نارنجی) و دوسوم کارکنان در مناطق سطح هشدار یک (زرد) باید در محل کار حاضر شوند.

محدودیت تردد نیز در نظر گرفته شده است که در مناطق قرمز و نارنجی خودروها با پلاک بومی این شهرستان‌ها نمی‌توانند از شهر خود خارج یا وارد یک شهر دیگر شوند، همچنین پلاک‌های غیربومی نمی‌توانند وارد این مناطق شوند. ورود و تردد خودروها در شهرهای قرمز یک میلیون تومان و در شهرهای نارنجی ۵۰۰ هزار تومان جریمه دارد.

همچنین تردد درون شهری از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح از اول آذر ممنوع است اما افراد شاغل در مشاغل ضروری در ساعت ۲۱ مجاز به تردد هستند و بقیه افراد برای کاهش این بیماری خطرناک باید در خانه بمانند و از رفتن به تجمعات و مهمانی‌های خانوادگی پرهیز کنند.

براساس آخرین وضعیت استان خراسان جنوبی از نظر رنگ‌بندی شهرستان‌ها که ۳۰ آبان اعلام شد، هفت شهرستان این در وضعیت قرمز و چهار شهرستان در وضعیت نارنجی هستند.

شهرستان‌های بیرجند، بشرویه، سرایان، طبس، فردوس، قاینات و نهبندان در وضعیت قرمز (خیلی پرخطر) هستند، شهرستان‌های خوسف، درمیان، زیرکوه و سربیشه در وضعیت نارنجی (پرخطر) قرار دارند و هیچ یک از ۱۱ شهرستان این استان در وضعیت زرد (خطر متوسط) نیستند.