مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی گفت: با توجه به پیش‌بینی وقوع وزش باد شدید و بارش‌های رگباری و تگرگ از امروز تا اوایل هفته آینده در استان، مردم آمادگی لازم را داشته باشند.

سید ابوالحسن میرجلیلی   افزود: براساس پیش‌بینی هواشناسی از امروز تا روز یکشنبه هفته آینده وزش باد شدید و توفان گرد و خاک همراه با بارش‌های رگباری و وقوع تگرگ در استان به ویژه شهرستان‌های شمالی و مرکزی به شدت محتمل است.

وی بیان کرد: وقوع این  پدیده در استان قطعا کاهش دید افقی و اختلال در تردد جاده‌ای را به همراه دارد و مردم در این مدت از رفتن به سفرهای غیرضروری خودداری کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی گفت: همچنین دامداران، مرغداران، کشاورزان و عشایر استان نسبت به ایمن‌سازی مستحدثات کشاورزی و دامی خود اقدام کنند.

وی با تاکید بر آماده‌باش کامل نیروهای امدادی و عملیاتی و اینکه تدابیر لازم در شهرستان‌ها اندیشیده شود افزود: با شدت گرفتن وزش باد در استان احتمال اختلال در رفت و آمد و کاهش کیفیت هوا، شکسته شدن درختان آسیب‌پذیر و نهال‌های تازه غرس شده، خسارت به سقف‌های گلخانه، تابلوهای تبلیغاتی و سقف‌های موقت و احتمال سقوط اجسام از کارگاه‌های ساختمانی وجود دارد.

میرجلیلی اظهار داشت: با توجه به ماهیت رگباری بارش‌ها و نفوذناپذیری خاک بر اثر خشکسالی متوالی احتمال وقوع روان‌آب و آبگرفتگی معابر عمومی به ویژه در مناطق کوهپایه‌ای استان وجود دارد و وقوع خسارت نیز محتمل است.

وی از مردم، رانندگان و کشاورزان خواست با وجود هشدارهای هواشناسی جوانب احتیاط را رعایت کنند و در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها حضور نداشته باشند.

اداره کل هواشناسی خراسان جنوبی نیز درخصوص ورود سامانه ناپایدار جوی به استان اطلاعیه هشدار سطح زرد (آگاهی) صادر کرد.

بنابر هشدار هواشناسی از اواخر وقت چهارشنبه تا صبح یکشنبه استان تحت تاثیر سامانه ناپایدار جوی قرار می‌گیرد که پیامد آن افزایش ابر، وقوع بارش‌های رگباری توام با رعد و برق و در نواحی مستعد احتمال بارش تگرگ همچنین وزش باد شدید لحظه‌ای خواهد بود.

این سامانه مخاطراتی از جمله وقوع بارش‌های رگباری توام با رعد و برق در نواحی مستعد احتمال بارش تگرگ و احتمال آبگرفتگی و سیلاب به خصوص شمال غرب استان، وزش باد شدید موقتی توام با گرد و خاک، با احتمال بروز خسارت از جمله در مناطق بادخیز استان را به همراه خواهد داشت.

هواشناسی از مردم خواسته تمهیدات لازم برای جلوگیری از بروز خسارات ناشی از وزش باد شدید از جمله افزایش استحکام سازه‌های موقت، تابلوهای تبلیغاتی، انجام ندادن عملیات کوهنوردی و صعود به ارتفاعات، احتیاط در تردد جاده‌های کوهستانی، خودداری از توقف و تردد در حاشیه رودخانه‌ها به ویژه رودخانه‌های فصلی را مدنظر قرار دهند.