#در_خانه_میمانیم

#شکست_کرونا_مردم_همدلی

#کرونا_را_شکست_میدهیم

#رعایت_بهداشت_فردی

 

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند از تکمیل ظرفیت ۵۰ درصد تخت‌های بیمارستانی اختصاص داده شده به کرونا در استان خراسان جنوبی خبر داد.

محمد دهقانی شامگاه چهارشنبه درباره وضعیت مخاطره جدید شهرستان‌های استان خراسان جنوبی گفت: سه شهرستان بیرجند، قاینات و فردوس از امروز (۱۸ فروردین) وضعیت خیلی پرخطر یا قرمز رنگ را پیدا کردند.

وی افزود: سایر شهرستان‌های استان وضعیت نارنجی (پرخطر) دارند و فقط شهرستان خوسف وضعیت زرد (متوسط خطر) دارد که نشان دهنده این است ما به سرعت در حال افزایش موارد مثبت مبتلا به کرونا همچنین موارد بستری ناشی از کرونا در بیمارستان‌های استان هستیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار داشت: حدود ۵۰ درصد تخت‌هایی که برای کرونا در خراسان جنوبی آماده شده طی یک تا ۲ هفته به طور کامل پر شد و روند صعودی بسیار سریع را در استان شاهدیم که در صورت تداوم، تخت‌های ما در فاصله زمانی بسیار کوتاهی پر خواهد شد و مشکلات زیادی را برای حوزه درمان در ارائه خدمات ایجاد خواهد کرد.

وی افزود: لذا براساس رنگ‌بندی و وضعیت مخاطره جدید شهرستان‌ها، الزامی است که همه دستگاه‌های اجرایی از جمله سازمان صمت و نیروی انتظامی نسبت به اجرای مفاد دستورالعمل محدودیت هوشمند مصوبه ستاد ملی اقدام کنند.

دهقانی گفت: بر همان اساس باید محدودیت‌های لازم اعمال شود تا با همراهی مردم و رعایت پروتکل‌های بهداشتی، بتوانیم از اوج‌گیری بیشتر این خیز چهارم در سطح استان پیشگیری کنیم و هرچه سریع‌تر این خیز را بشکنیم تا آسیب بیشتری به مردم وارد نشود.

بنابر اعلام دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در شبانه‌روز گذشته ۲۶۱ آزمایش مولکولی (PCR) در استان خراسان جنوبی انجام و ۹۵ آزمایش مثبت قطعی اعلام شد.

۱۹ نفر از مبتلایان جدید در بیمارستان‌ها بستری هستند و ۷۶ نفر نیز از طریق نمونه‌گیری سرپایی شناسایی شدند.

همچنین در ۲۴ ساعت گذشته ۸۵۳ آزمایش سریع (RT) در استان برای افراد مشکوک به کرونا انجام شد که ۱۲۵ مورد مثبت هم از این طریق شناسایی شدند.

در حال حاضر ۲۱۱ بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های استان خراسان جنوبی بستری هستند که از این تعداد آزمایش ۸۷ نفر مثبت شده است.

۱۷ نفر از بیماران کرونایی در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال عمومی یک نفر وخیم است.

روند صعودی شناسایی بیماران مبتلا به کرونا در خراسان جنوبی از اوایل هفته دوم فروردین امسال آغاز شد و شهرستان بیرجند بیشترین موارد مثبت جدید را در این مدت به خود اختصاص داده است به طوری که هفته گذشته مرکز استان بعد از مدت‌ها در وضعیت نارنجی و از امروز در وضعیت قرمز قرار گرفت.

روز گذشته (سه‌شنبه) اولین بار پس از پاییز سال گذشته و پشت سر گذاشتن پیک سوم کرونا در خراسان جنوبی، آمار مبتلایان روزانه در این استان سه رقمی شد. خراسان جنوبی که آذر ۹۹ پیک سوم کرونا را پشت سر گذاشت و با کاهش موارد ابتلا، بستری و فوتی کرونا تا اسفند ماه مواجه بود، اکنون سه شهرستان قرمز و هفت شهرستان نارنجی دارد و هیچ شهرستانی در این استان آبی (کم‌خطر) نیست.