مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: نیمه نخست امسال در بخش معدن استان سه هزار و ۳۲۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از هفت برابر رشد داشته است.

احمد آریافر افزود: از ابتدای سال جاری ۱۶ فقره پروانه بهره‌برداری معدنی با سرمایه‌گذاری سه هزار و ۳۲۰ میلیارد ریال در استان صادر شده‌ که از نظر تعداد پروانه ۱۹ درصد و از نظر حجم سرمایه‌گذاری بیش از هفت برابر افزایش یافت.

وی بیان کرد: در این مدت ۱۶ معدن جدید در استان به بهره‌برداری رسیده و با صدور این تعداد پروانه بهره‌برداری معدنی برای ۲۲۹ نفر شغل ایجاد شده‌ که از نظر اشتغال رشد سه برابری دارد.

دبیر شورای معادن استان خراسان جنوبی گفت: بیشترین تعداد معادن به بهره‌برداری رسیده در این مدت به ترتیب در شهرستان‌های طبس هفت مورد و نهبندان چهار مورد بوده و در شهرستان‌های قاینات، درمیان، سرایان، سربیشه و خوسف نیز هر کدام یک معدن بهره‌برداری شده است.

وی با اشاره به وجود ۷۴۱ معدن با ذخیره قطعی ۶ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تن در استان گفت: سالانه از این معادن ۲۵ میلیون تن ماده معدنی استخراج می‌شود و ۱۳ هزار نفر در بخش معدن مشغول فعالیت هستند.

آریافر همچنین از افتتاح ۱۵ واحد صنعتی در نیمه نخست امسال خبر داد و گفت: این تعداد پروانه بهره‌برداری با هفت هزار و ۴۲۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در شهرستان‌های بیرجند، قاینات، طبس، زیرکوه، فردوس، سربیشه و خوسف صادر شده است.

وی ظرفیت تولید سالیانه واحدهای صنعتی جدید را بیش از ۸۰۰ هزار تن اعلام کرد و افزود: با ایجاد این واحدها زمینه اشتغال برای ۳۸۵ نفر در بخش صنعت استان فراهم شده است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی بیان کرد: در حال حاضر ۵۲۳ واحد صنعتی با سرمایه‌گذاری ۹۸ هزار و ۴۵۸ میلیارد ریال و اشتغال ۱۳ هزار و ۲۰۰ نفر در استان خراسان جنوبی وجود دارد.