استاندار خراسان جنوبی با اشاره به ابر پروژه‌هایی که در دولت سیزدهم عملیاتی شد، گفت: نگاه ویژه آیت الله رئیسی، زمینه ساز تحول در شرق کشور شده است.

، جواد قناعت  به تشریح اقدامات و خدمات دولت سیزدهم در این استان پرداخت و افزود: آیت الله رئیسی به خراسان جنوبی تعلق داشت و مردم استان هم به ایشان علاقه و ارادت خاصی دارند.

وی گفت: آیت الله رئیسی ۲ دوره نماینده مردم خراسان جنوبی در مجلس خبرگان رهبری بود و در انتخابات ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ هم با رأی قاطع برای سومین بار منتخب مردم استان در مجلس خبرگان رهبری شدند.

استاندار خراسان جنوبی اظهار کرد: اینکه تعداد آرای مردم استان در این دوره پنج درصد به نسبت دوره گذشته و سال ۱۳۹۴ بیشتر است، نشان دهنده ارادت و علاقه‌مندی مردم خراسان جنوبی به شهید جمهور است.

وی به سفرهای استانی رئیس دولت سیزدهم به خراسان جنوبی اشاره کرد و گفت: این سفرها، مصوبات خوبی برای استان به همراه داشت که تحقق آنها می تواند شرق کشور را متحول می‌سازد.

قناعت اضافه کرد: خراسان جنوبی که در گذشته جزئی از استان وسیع خراسان بود، در سالیان گذشته کمتر مورد توجه قرار گرفته و با توجه به اینکه مهمترین مشکل ما کمبود زیرساخت‌هاست لذا در مصوبات سفر، این موضوع به طور ویژه مورد تاکید قرار گرفت.

وی گفت: تمرکز دولت سیزدهم در استان خراسان جنوبی بر تامین زیرساخت‌ها در حوزه راه، آبرسانی، بهداشت و درمان و از این قبیل است.

استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه مطالبه دیرینه مردم این استان، اجرای خط ریلی است که بیش از سه دهه معطل مانده افزود: ۴۳۲ کیلومتر از راه آهن زاهدان – مشهد در شرق کشور در محدوده استان خراسان جنوبی واقع شده و این پروژه که به دلیل نبود اعتبار روی زمین مانده بود، در این دولت با اجازه رهبری برای تامین اعتبار از محل تهاتر نفتی جان گرفت.

وی گفت: در حال حاضر ۱۵ پیمانکار برای اجرای این ابر پروژه در استان فعال هستند و به زودی عملیات احداث ایستگاه‌های مسافری قاین و بیرجند هم آغاز می‌شود.

قناعت از طرح انتقال آب دریای عمان به عنوان دومین ابر پروژه در خراسان جنوبی یاد کرد و افزود: خراسان جنوبی ۲۵ سال است که با مشکل خشکسالی مواجه شده و لازم است برای برون رفت از این معضل علاوه بر اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان داری، کارهای کلیدی‌تری انجام شود.

وی با بیان اینکه ۳۸۰ کیلومتر از خط اصلی جنوب به شمال طرح انتقال آب دریای عمان در استان خراسان جنوبی واقع شده، عنوان کرد: اجرای این پروژه چهار مرحله مسیریابی، تهیه نقشه، مسیرسازی و لوله گذاری دارد که ما در خراسان جنوبی در مرحله مسیرسازی هستیم و نیمه دوم امسال وارد مرحله چهارم و لوله گذاری می‌شویم.

استاندار خراسان جنوبی گفت: آب شرب مصرفی استان در یک سال ۵۳ میلیون متر مکعب است در حالی که تا پایان سال ۱۴۰۴ حجم آب ۶۰ میلیون متر مکعب از طریق اولین لوله به استان می‌رسد که این حجم تا سه برابر قابل افزایش است.

وی متذکر شد: این آب در صنعت، شرب (با نصب آب شیرین کن) و کشاورزی کاربرد دارد و تغییر شرایط اقلیمی را به همراه خواهد داشت.

قناعت بیان کرد: برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن در استان نیز در همین ۲ سال پنج هزار هکتار از اراضی حریم شهرها وارد محدوده شده است.

وی همچنین با اشاره به آمادگی استان برای مراسم تشییع پیکر مطهر آیت الله شهید رئیسی گفت: از مردم استان‌های سیستان و بلوچستان، یزد، کرمان و سایر مناطق برای حضور در این مراسم دعوت می‌کنیم و بدون شک با حضور پرشور مردمی، مراسم باشکوه را شاهد خواهیم بود.

خادم‌الرضا و هشتمین رئیس جمهوری اسلامی ایران عصر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ در مسیر بازگشت از مراسم افتتاح سد «قیز قلعه‌سی» به سمت تبریز، در منطقه ورزقان استان آذربایجان شرقی دچار سانحه هوایی شد و با همراهان خود همزمان با شب ولادت امام رئوف علی ابن موسی الرضا(ع) به مقام رفیع شهادت نائل آمد.

حجت الاسلام و المسلمین سید محمدعلی آل هاشم نماینده ولی‌ فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی، سردار سید مهدی موسوی فرمانده یگان حفاظت رئیس‌ جمهور، تعدادی از محافظین و کادر پروازی بالگرد نیز در این سانحه هوایی به شهادت رسیدند.

آیت الله سید ابراهیم رئیس‌الساداتی ۶۴ ساله هشتمین رئیس‌ جمهور ایران و نماینده مردم خراسان جنوبی در مجلس خبرگان رهبری بود.

وی متولد ۲۳ آذر ۱۳۳۹ شهر مقدس مشهد است که مسئولیت‌هایی از جمله ریاست قوه قضاییه و معاونت اول این قوه، دادستانی کل کشور، عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام، تولیت آستان قدس رضوی و نایب رئیسی مجلس خبرگان رهبری را در کارنامه داشت.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور