معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: دادن امید و شادی به جامعه و مردم، بالاترین سرمایه اجتماعی کشور محسوب می‌شود و نوروز فرصت مناسبی برای افزایش نشاط اجتماعی است.

علیرضا عباس‌زاده روز پنجشنبه در همایش شهرداران استان خراسان جنوبی در بیرجند اظهار داشت: مردم در مناسبت‌های ۶ ماه اخیر نشان دادند که محکم و با اراده پای ارزش‌های انقلاب و نظام ایستاده‌اند لذا نوروز فرصتی برای قدردانی از این حماسه‌های مردمی است که همه دستگاه‌های اجرایی برای تسهیل خدمات سفر باید پای کار باشند.

وی افزود: علیرغم همه تلاش‌های جهانی برای اینکه امسال جشن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برگزار نشود اما به همت مردم و خواست الهی در هجمه کاملا نابرابر و جنگ فوق‌العاده خاص ترکیبی ۶ ماه سخت را پشت سر گذاشتیم.

معاون استاندار خراسان جنوبی گفت: ۱۳ آبان امسال نمونه نداشت و با کوچکترین فهم باید دشمنان می‌فهمیدند که ۲۲ بهمن هم چگونه خواهد بود لذا حماسه‌ای رقم خورد که در ۴۴ سال گذشته بی‌سابقه است و حتی تصور چنین حضوری را نداشتیم.

وی عنوان کرد: فشارهای روانی بر مردم تحمیل شده اما با همت همگانی این دوران طی شد و ۲۲ بهمن آبی بر آتش معاندان بود.

عباس‌زاده گفت: اکنون در آستانه نوروز وظیفه سنگینی بر دوش دستگاه‌های اجرایی و مدیران است زیرا مردم شایسته خدمت بی‌منت هستند و مصداق خدمت به این مردم و ملت تاریخ‌ساز که پای نظام خود ایستاده‌اند ویژه‌تر دیدن ستاد سفرهای نوروزی است.

وی افزود: حتی افرادی که زاویه دارند، پای اصل انقلاب و نظام ایستاده‌اند لذا هیچ تبعیضی در ارایه خدمت نباید قایل شویم تا انعکاسی از انسجام ملی به دنیا نشان داده شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: به بهانه آغاز سال نو مردم جشن‌های ملی را پیش‌بینی می‌کنند که باید شرایط لازم آماده شود تا به بهترین وجه مردم احساس شادی و آرامش کنند.

وی تاکید کرد: اگر با همه توان ظرفیت‌ها را تجمیع کنیم می‌توان آمار تصادفات و تلفات جاده‌ای را هم در نوروز پیش رو کاهش داد.

عباس‌زاده گفت: متاسفانه آمار مرگ و میر ناشی از تصادفات جاده‌ای در استان به نسبت کشور بالاتر است و جزو پنج استان اول قرار گرفته‌ایم که وضعیت جاده‌ها و اقلیم هم در بروز تصادفات موثر است.

وی عنوان کرد: اگرچه مردم هم باید اصول ایمنی و رانندگی را رعایت کنند ولی از هر ظرفیتی باید استفاده کنیم تا آمار تصادفات کاهش پیدا کند و براساس آمارهای ارایه شده تلفات تصادفات درون شهری به ویژه در مرکز استان نگران‌کننده بوده که نیازمند اقدامات ویژه است.

معاون استاندار خراسان جنوبی بر ارایه خدمات شاخص در نوروز ۱۴۰۲ تاکید کرد و گفت: مردم باید به آرامش نسبی در فصل سفر برسند و فراهم کردن شرایط لازم از وظایف مسئولان در بخش‌های مختلف است.

وی افزود: ایجاد شور و هیجان در شهرهایی که محل عبور مسافران است، اهمیت دارد لذا تغییر سیما و منظر شهری مورد تاکید است و باید خدمات شهری افزایش یابد.

عباس‌زاده از تشکیل ستاد خدمات سفر و ۱۲ کمیته مربوطه در استان خبر داد و گفت: شهرداری‌ها در این میان نقش مهمی دارند چون شهرها کانون جمعیتی هر منطقه است.

وی افزود: هدف اقامت مسافران عمدتا شهرهاست لذا ۳۱ شهر خراسان جنوبی باید برنامه‌های ویژه نوروزی برای پذیرش مسافران را ارایه دهند تا با همکاری و هم‌افزایی از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم و سفرهای خوبی برای مردم رقم بخورد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: نوروز متعلق به همه مردم بوده و جزو فرهنگ عمومی کشور است لذا هم شهرها، هم روستاها در برنامه‌های نوروز دخیل هستند.

وی گفت: شهرداران و اعضای شوراهای شهر با خلاقیت طرح‌هایی را ارایه دهند تا رویدادهای نو و جذاب رقم بخورد و مورد رضایت مردم قرار گیرد.

عباس‌زاده افزود: برخی کارها نیازمند اعتبارات کلان نیست بلکه خلاقیت، استفاده از فکر نو و تجربیات دیگر شهرها می‌تواند منجر به اقدامات جدید شود.