مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی گفت: دومین جشنواره ملی عکس و فیلم کویر و زندگی با هدف شناساندن ابعاد مختلف زندگی در مناطق کویری، فرهنگ و آداب و رسوم و بیان زیبایی‌های زندگی انسان در این گستره‌ی جغرافیایی برگزار شد.

ناصر نبی زاده در مراسم اختتامیه دومین جشنواره ملی عکس و فیلم کویر و زندگی ، عنوان کرد: بخش عظیمی از کشور عزیزمان را کویری با ریشه های عمیق فرهنگی و دارای چشم اندازهای طبیعی است.

وی با بیان این که تعداد زیادی از مردمان ایران عزیز در کویر زندگی می کنند، ادامه داد: از همین رو با هدف شناساندن ابعاد مختلف زندگی در مناطق کویری همچون مواهب خدادادی، فرهنگ و آداب و رسوم، و بیان زیبایی‌های زندگی انسان در این گستره‌ی جغرافیایی، جشنواره عکس و فیلم کویر و زندگی برگزار شد.

به گفته وی با پیگیری های انجام شده، امسال دومین دوره از جشنواره عکس و فیلم کویر و زندگی به صورت ملی با محورهای چشم‌اندازهای زیبای طبیعت کویر، انسان، زندگی و کویر، آداب و رسوم، جشن و مراسم آیینی در نواحی کویری، محیط زیست و حیات وحش، تعامل انسان و طبیعت کویر طی قرن‌ها و هر اثری که بیانگر فرهنگ، روح زندگی و زیبایی و شکوه کویر برنامه ریزی شد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی به دریافت یک هزار و ۷۸۰ عکس از ۲۴۶ عکاس و ۵۷ فیلم مستند از ۵۰ فیلم‌سازدر این جشنواره اشاره کرد و گفت: داوری بخش فیلم را احمد اَلستی،مرتضی رزاق کریمی و مهرداد اسکویی و داوری بخش عکس را علی قلمسیاه، مسعود زنده روح کرمانی و سعید محمودی ازناوه برعهده داشتند.

نبی زاده در پایان خاطرنشان کرد: چشم انداز ما برای دوره های آتی، برگزاری این جشنواره به صورت بین المللی است.

شایان ذکر است اسامی برگزیدگان دومین جشنواره ملی عکس و فیلم مستند «کویر و زندگی»به شرح ذیل می باشد؛

بخش فیلم مستند:

بهترین فیلم

از میان فیلم های: آدور، آسَک و تالاب کَجی، فیلم آدور ساخته آقای محمدصادق اسماعیلی از کرمان عنوان بهترین فیلم را کسب کرد. (لوح تقدیر، تندیس جشنواره و مبلغ ۸۰ میلیون ریال )

‏بهترین کارگردانی

از میان ۵ فیلم: آدور، آسَک،تالاب کجی، سیدجواد و عاشقانه ای برای یک دوست، ضمن تقدیر از آقای محمد رضا دهستانی برای فیلم سید جواد، آقای مهدی زمانپور کیاسری، کارگردان فیلم آسَک از مازندران، به عنوان بهترین کارگردان معرفی شد.( لوح تقدیر، تندیس جشنواره و جایزه ۷۰ میلیون ریال)

بهترین تصویربرداری

از میان فیلم های: آدور، آسَک، ده سلم، کاکل و نازگل، ضمن تقدیر از آقای احسان عمیدیان، تصویربردار فیلم ده سلم، آقای هادی ثابت برای فیلم کاکل از خراسان جنوبی،عنوان بهترین تصویربرداری را از آن خود نمود. (لوح تقدیر، تندیس جشنواره و مبلغ ۶۰ میلیون ریال)

بهترین طرح و پژوهش

از میان فیلم های تالاب کَجی، ده سَلم و سیدجواد، آقای محمد عبداللهی، نویسنده و پژوهشگر فیلم تالاب کَجی، از استان خراسان جنوبی عنوان بهترین طرح و پژوهش را کسب کرد. (لوح تقدیر، تندیس جشنواره و مبلغ ۵۰ میلیون ریال)

بخش عکس:

مقام اول :

هادی دهقان پور از استان خراسان رضوی ( لوح تقدیر، تندیس جشنواره و مبلغ ۴۰ میلیون ریال)

مقام دوم :

امیر سوکی از تهران ( لوح تقدیر و مبلغ ۳۰  میلیون ریال)

مقام سوم :

امین رحمانی از استان قزوین ( لوح تقدیر و مبلغ ۲۰ میلیون ریال )

شایسته تقدیر:

همچنین هیات محترم داوران از میان ۵۰ اثر نهایی جشنواره ، ۳ اثر را بدون رتبه بندی به شرح ذیل شایسته تقدیر دانست:

ابراهیم علی پور از استان کردستان (لوح تقدیر و مبلغ ۱۰ میلیون ریال)

مریم رضایی از استان فارس (لوح تقدیر و مبلغ ۱۰ میلیون ریال)

امیرحسین کمالی از استان اصفهان (لوح تقدیر و مبلغ ۱۰ میلیون ریال)