#در_خانه_میمانیم

#شکست_کرونا_مردم_همدلی

#کرونا_را_شکست_میدهیم

#رعایت_بهداشت_فردی

 

 استاندار خراسان جنوبی گفت: با توجه به کاهش حساسیت مردم در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و چالش‌های ناشی از شیوع بیماری کرونا مهمترین اولویت در شرایط فعلی، افزایش نظارت‌ها بر روند اجرای پروتکل‌هاست.

محمدصادق معتمدیان روز یکشنبه در نشست ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا افزود: تشدید نظارت‌ها از موضوعات اصلی مورد بحث در جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا بود.

وی با اشاره به چهار لایه نظارتی پیش‌بینی شده برای شرایط فعلی تصریح کرد: گزارش‌های مردمی از موارد مثبت و منفی رعایت ضوابط بهداشتی در واحدهای صنفی یکی از راهکارهای پیش‌بینی شده در این زمینه است.

استاندار خراسان جنوبی گفت: مردم می‌توانند موارد تخلف را از طریق سامانه‌های ۱۹۰ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ۱۲۴ سازمان صنعت، معدن و تجارت گزارش کنند.

وی تاکید کرد: نظارت‌های بعدی توسط بازرسان بهداشتی، صنعت، معدن و تجارت، تعزیرات حکومتی و دیگر نهادهای نظارتی صورت می‌گیرد.

وی سپس به نظارت تخصصی وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: در حوزه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز نظارت‌ها توسط دفاتر خدمات سلامت و همچنین کارشناسان و بازرسان حرفه‌ای بهداشت محیط انجام می‌شود.

معتمدیان افزود: در شرایط فعلی مهمترین چالش‌ها، عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی و استفاده نکردن از ماسک در مراکز تجمع است که آلودگی‌ها بیشتر است و در شیوع بیماری مؤثر بوده است.

وی متذکر شد: از دیگر نکات مطرح شده در جلسه ستاد ملی کرونا، موضوع مستأجرین بود و بنا به مصوبات گذشته مقرر شده بود  قراردادهای اجاره ۲ ماه تمدید شود و براساس مصوبه امروز ستاد، در قراردادهایی که جدید منعقد می‌شود اضافه اجاره‌بها نسبت به سال قبل در تهران ۲۵ درصد، کلانشهرها ۲۰ درصد و در بقیه شهرها تا ۲۰ درصد بیشتر نمی‌تواند لحاظ شود.

استاندار خراسان جنوبی گفت: این مصوبه تا زمانی لازم‌الاجراست که این حالت اضطرار وجود دارد و به محض اعلام وزارت بهداشت و خروج از این شرایط، مصوبه حداکثر تا سه ماه قابلیت اجرایی خواهد داشت.

سامانه‌های دریافت شکایات مردمی فعال‌تر شوند

وی به مهمترین مصوبه ستاد استانی مدیریت کرونا هم اشاره کرد و گفت: براساس گزارشات رسیده درخصوص شیوع بیماری و عدم رعایت ضوابط بهداشتی در برخی اماکن تجمعی، مجموعه بازرسی و حوزه بهداشت مکلفند سامانه‌های ۱۲۴ و ۱۹۰ که وظیفه دریافت شکایت‌های مردمی را دارند، فعال‌تر کنند.

معتمدیان افزود: اپراتورهای این سامانه‌ها باید در همه شرایط پاسخگو باشند و تیم‌های کنترل و بازرسی هم آمادگی لازم برای اقدام را داشته باشند تا به محض دریافت شکایت وارد عمل شوند.

وی به تکلیف فرمانداران در این زمینه اشاره کرد و فعال‌تر کردن تیم‌های نظارتی در همه مناطق را خواستار شد.

استاندار خراسان جنوبی از آخرین گزارش‌های دانشگاه علوم پزشکی گفت و با اشاره به اینکه در شرایط فعلی فقط ۲ شهرستان درمیان و سرایان در استان وضعیت کم‌خطر دارند تصریح کرد: شهرستان‌های بیرجند و طبس از مناطق بسیار پرخطر و با وضعیت قرمز گزارش شده‌اند.

وی ادامه داد: افزایش آمار بیماران تنفسی و موارد کرونا مثبت می‌طلبد که نظارت‌ها افزایش یابد و این موضوع با هم‌افزایی دستگاه‌ها کنترل شود.

معتمدیان از دستورالعمل جدید ستاد ملی مقابله با کرونا و الزامی شدن استفاده از ماسک در برخی مکان‌ها خبر داد و گفت: دستورالعمل استفاده از ماسک در محل‌های تجمع و اماکن عمومی از ۱۵ تیر لازم‌الاجرا است.

وی بیان کرد: مدت زمان تعریف شده برای این ضابطه در مرحله اول، پایان تیرماه است و برای مراحل بعدی و تمدید آن بنا به شرایط در جلسات آتی تصمیم‌گیری خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی بنا به مصوبه ستاد استانی مدیریت کرونا، تالارها در شهرستان‌های استان که وضعیت قرمز و نارنجی دارند، مجاز به فعالیت نیستند.