معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی گفت: هم‌افزایی و تعامل دستگاه‌های اجرایی استان با حوزه هنری برای برگزاری برنامه‌های گرامیداشت هفته هنر انقلاب اسلامی با نگاه تحولی ضروری است.

 سید محمدرضا طالبی  در جلسه برنامه‌ریزی و هماهنگی بزرگداشت هفته هنر انقلاب اسلامی افزود: افتخار بزرگی که حوزه هنری کشور مفتخر به آن شده و باید آن را گرامی بداریم اینکه از سوی مقام معظم رهبری این حوزه به عنوان مرکز هنر انقلاب معرفی شد.

وی گفت: برگ زرینی برای حوزه هنری انقلاب اسلامی است که مقام معظم رهبری در حوزه کاری و اختیارات خود عنوان کرده و روز شهادت سید مرتضی آوینی را به عنوان روز هنر انقلاب معرفی کردند.

معاون استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: دبیرخانه هفته هنر انقلاب در حوزه هنری استان قرار دارد و هر سال مقارن با این هفته برنامه‌های مختلفی در استان پیش‌بینی و اجرا می‌شود.

وی افزود: حوزه هنری استان اعتبار زیادی ندارد و دفاتر شهرستانی آن نیز محدود است اما وظایف و مسئولیت‌های وسیعی دارد که باید در مناسبت‌های مختلف دستگاه‌های اجرایی همکاری و همراهی لازم را با این نهاد داشته باشند.

طالبی گفت: در حوزه‌های مختلف انقلاب آثار و هنرمندان فاخری داریم که در راس آن شهدا، جانبازان و ایثارگران قرار دارند، کسانی که با نثار جان خود بالاترین افتخارات را برای کشور به ارمغان آورده‌اند که هر چقدر به این موضوع پرداخته شود، کم است.

وی بیان کرد: مصوبات این جلسه مکتوب و به ادارات متولی ابلاغ می‌شود همچنین بعد از پایان هفته هنر انقلاب، عملکرد دستگاه‌های اجرایی به صورت گزراشی و تصویری باید به حوزه هنری استان و در شهرستان‌ها برای فرمانداری و سپس استانداری ارسال شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی تاکید کرد: انتظار داریم تمامی دستگاه‌ها با انگیزه بالا و شوق ویژه در خصوص این موضوع اساسی، اصولی و پایه‌ای انقلاب اسلامی همکاری لازم را با حوزه هنری استان داشته باشند.

وی بر ضرورت تبیین ابعاد مختلف شخصیتی و نظری شهید آوینی تاکید کرد و گفت: نسل جوان به ویژه دانشجویان باید با آثار برتر هنر انقلاب آشنا شوند.

طالبی افزود: با برپایی نمایشگاه‌ها، اکران فیلم، اجرای نمایش، نصب پوستر، اجرای تئاتر، شعرخوانی، داستان‌خوانی و سایر فعالیت ها در این هفته می‌توان این ظرفیت را برای قشر دانشجو فراهم کرد.

وی گفت: همچنین استفاده از ظرفیت و توان اساتید دانشگاهی و دانشجویان، برگزاری نشست‌های نظری پیرامون هنر انقلاب و مسابقات کتابخوانی در دستور کار دانشگاه‌های استان قرار گیرد.

معاون استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: در سالروز شهادت سید مرتضی آوینی زنگ هنر انقلاب در مدارس به صدا درآید و مختصری از زندگینامه این شهید به طرق مختلف در اختیار دانش‌آموزان قرار گیرد.

وی با بیان اینکه رسانه ها برنامه‌های هفته هنر انقلاب را بیشتر مورد توجه قرار دهند افزود: لازم است هنرمندان انقلابی جوان و پیشکسوت استان در این هفته تجلیل شوند.

فضاسازی شهری و نامگذاری خیابان یا میدانی به نام شهید آوینی در شهرستان‌ها، دعوت از هنرمندان برتر در صدا و سیما و انعکاس اخبار ویژه به این مناسبت، تشکیل شورای هنرمندان جوان در رشته‌های مختلف هنری در حوزه ورزش و جوانان، تولید آثار هنری با موضوع سبک زندگی و ازدواج جوانان با محور فرزندآوری، معرفی شهدای هنرمند ورزشکار، تشکیل تیم ورزشی از هنرمندان، تجلیل از هنرمندان، اکران فیلم‌های جشنواره عمار، اجرای گروه‌های سرود و تئاتر، موسیقی مقامی از جمله مواردی بود که در این نشست پیشنهاد داده شد.

بازدید رایگان از موزه‌ها و اعمال تخفیف برای استفاده و بازدید از امکان گردشگری ویژه هنرمندان انقلابی، برگزاری مسابقات کتابخوانی با محوریت شهید آوینی، معرفی کتاب برتر هنر انقلاب، شناسایی مولفان و هنرمندان انقلابی کارگر، حمایت از آثار تولیدی هنرمندان و برگزاری کارگاه‌های آشنایی با هنر انقلاب از دیگر پیشنهادات بود.

دهمین دوره هفته هنر انقلاب اسلامی (گرامیداشت یاد و خاطره شهید سید مرتضی آوینی) از ۲۰ تا ۲۷ فروردین‌ با مجموعه‌ای از برنامه‌های فرهنگی و هنری در سراسر استان برگزار می‌شود.

نوشته و خبر نگار : مهدیه حسن پور دبیر سرویس فرهنگی و هنری و ا.حسن پور