استاندار خراسان جنوبی گفت: براساس تفاهم‌نامه منعقد شده با هلدینگ سرمایه‌گذاری، نخستین پژوهشگاه زغال‌سنگ کشور در شهرستان طبس راه‌اندازی می‌شود.

“حمید ملانوری” روز دوشنبه در سیزدهمین نشست ستاد توسعه خاوران که همراه با امضای تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری در استانداری برگزار شد، افزود: این پژوهشگاه در زمینه انجام کارهای علمی پژوهشی و استفاده از ظرفیت نیروی انسانی خلاق استان، نقش بسزایی خواهد داشت.

وی بیان کرد: معدن یکی از بزرگترین ظرفیت‌های استان و به عنوان محوری‌ترین موضوع سرمایه‌گذاری خراسان جنوبی مطرح می‌شود.

استاندار خراسان جنوبی گفت: از بدو ورود به موضوع سرمایه‌گذاری بر ظرفیت‌های استان، به حوزه معدن توجه ویژه‌ای شده و همه هدف این است که با تسهیل در روند کار، سرمایه‌گذاری در این بخش را تسریع کنیم.

وی با بیان اینکه همواره تاکید بر ورود سرمایه‌گذاران دارای اهلیت و صلاحیت بوده است گفت: تمایل نداریم ذخایر استان را در اختیار سرمایه‌گذارانی قرار دهیم که کار را در نیمه راه رها کرده و سرمایه‌گذاری‌شان نتیجه مطلوبی برای استان به همراه نداشته باشد.

ملانوری تصریح کرد: براساس گزارش اداره کل صنعت، معدن و تجارت در حال حاضر ۲۳۰ معدن دارای پروانه در استان داریم که به واسطه کم‌کاری سرمایه‌گذاران، غیرفعال است.

وی افزود: ما به دنبال رفع مشکل از مسیر این معادن غیرفعال و برگرداندن آنها به چرخه فعالیت هستیم اما تمایل نداریم با کسانی وارد فعالیت شویم که تجربه‌های گذشته را تکرار کنند، ما را معطل بگذارند و استان از حضورشان بهره‌ای نبرد.

استاندار خراسان جنوبی جلوگیری از خام‌فروشی را یکی دیگر از اهداف ستاد توسعه خاوران در راستای واگذاری معادن استان به سرمایه‌گذاران عنوان کرد و گفت: خارج شدن مواد معدنی به صورت خام و فرآوری نشده، لطمه و خسارت بزرگی به استان و کشور وارد می‌کند.

وی تاکید کرد: فرآوری مواد معدنی و ایجاد صنایع پایین‌دستی و بالادستی در جوار معدن، فرصت و بهانه‌ای برای رشد صنعت در استان خراسان جنوبی است.

ملانوری با اشاره به موضوع ساماندهی مراکز آموزش عالی در سطح کشور افزود: در همین زمینه مقدمات کار برای ادغام دانشگاه صنعتی بیرجند در دانشگاه بیرجند فراهم شد اما با پیگیری‌هایی که صورت گرفت، توانستیم از تحقق آن جلوگیری کنیم.

وی بیان کرد: یکی از مهمترین دلایل مخالفت ما با این بخشنامه، وجود معادن استان است که نقش موثری در ایجاد واحدهای صنعتی، اشتغال، درآمدزایی و توسعه دارند و به تبع تحصیل و مهارت‌آموزی می‌تواند این روند را تسریع کند.

استاندار خراسان جنوبی یادآور شد: دانشگاه صنعتی باید برای ایجاد رشته‌های مرتبط با ظرفیت‌های استان پیگیری لازم را انجام دهد.

وی به موضوع گردشگری اشاره و اضافه کرد: بنا به مصوبه ستاد توسعه خاوران، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مکلف است اطلس گردشگری استان را تدوین کند.

ملانوری حین توضیحات مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درخصوص فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان در زمینه گردشگری گفت: میراث فرهنگی باید این فرصت‌ها را با تمامی جزئیات به صورت نقطه به نقطه ارائه دهد تا سرمایه‌گذاران بتوانند با استفاده از این اطلس، از اقدامات انجام شده در راستای تامین زیرساخت‌ها مطلع شوند و برای حوزه فعالیتی خود، بهتر برنامه‌ریزی داشته باشند.

وی درباره توضیحات مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان در زمینه میزان پیشرفت تفاهم‌نامه شرکت شهرک‌های صنعتی کشور، ضمن تاکید بر تسریع روند اجرای کار، از اقدامات صورت گرفته در راستای جذب و هزینه‌کرد ۱۶ میلیارد تومان اعتبار در تامین زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی خراسان جنوبی تشکر کرد.

همزمان با برگزاری سیزدهمین نشست ستاد توسعه خاوران، تفاهم‌نامه‌ای به مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان با شرکت کیمیای زنجان گستران از شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ سرمایه‌گذاری زرین به منظور سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری از معادن و صنایع معدنی استان مبادله شد.

بنا به تفاهم استاندار خراسان جنوبی با مدیرعامل شرکت کیمیای زنجان گستران مقرر شد که این شرکت در ادامه سرمایه‌گذاری‌ها و فعالیت‌های خود در زمینه معدن و صنایع معدنی، نخستین پژوهشگاه زغال‌سنگ کشور را در شهرستان طبس راه‌اندازی کند.

بورسیه کردن و جذب تمامی دانشجویان و دانش‌آموختگان مرتبط با رشته‌های مدنظر این مجموعه در حوزه‌های فعالیتی، در صورت رسیدن به مرحله فرآوری سرب و روی از دیگر مواردی است که این شرکت در قالب مسئولیت اجتماعی متقبل شده است.

استاندار خراسان جنوبی همچنین به این شرکت پیشنهاد داد با سرمایه‌گذاری در زمینه بهره‌برداری از یک یا چند فرصت گردشگری استان، حوزه فعالیتی خود را توسعه دهد و به رونق گردشگری در خراسان جنوبی کمک کند.

حوزه زغالدار طبس غنی‌ترین و بزرگترین ناحیه زغالی ایران محسوب می‌شود و این شهرستان ۷۶ درصد ذخایر زغال‌سنگ کشور را در خود جای داده است.

ستاد توسعه خاوران با هدف به‌کارگیری همه ظرفیت‌های بخش دولتی و خصوصی در فضایی هم‌افزا برای دستیابی به توسعه پایدار، همه‌جانبه و متوازن خراسان جنوبی، ۱۷ دی ۹۹ با حضور استاندار، نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسوولان استانی در محل استانداری به طور رسمی راه‌اندازی و از سند توسعه خاوران هم رونمایی شد.

ستاد توسعه خاوران از ابتدای امسال فعالیت جدی و اجرایی خود را آغاز کرد و صدور مجوز بی‌نام سرمایه‌گذاری اولین بار در کشور از دستاوردهای این ستاد بوده است.

از ابتدای راه‌اندازی ستاد توسعه خاوران تاکنون در استان خراسان جنوبی بیش از چهار هزار میلیارد تومان تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری با بخش خصوصی امضا شده و تمامی طرح‌ها به مرحله اجرا درآمده است.