#خبر_و_هنر

#خراسان_جنوبی

#khabar_va_honar

#southern_Khorasan

#Birjand

#khabarvahonar

#خبر_و_هنر #خبروهنر

#خبر_هنر #خبر #اخبار #هنر #فرهنگ

#بیرجند #قاین #طبس #فردوس #سرایان #نهبندان #خوسف #بشرویه #زیرکوه #درمیان #سربیشه

مدیر صندوق بازنشستگی کشوری خراسان‌ جنوبی گفت: معیشت، سلامت و کرامت سه دغدغه مهم بازنشستگان در استان است که رفع آنها همکاری همه دستگاه‌های اجرایی را می‌طلبد.

 ایرنا محمد باقری‎‌نژاد روز یکشنبه در هفدهمین همایش بزرگداشت روز خانواده و تکریم بازنشستگان که با حضور استاندار خراسان جنوبی برگزار شد، افزود: در حوزه معیشت تا حدی که قانونگذار اجازه داده، صندوق در حد توان خود کم نگذاشته است.

وی گفت: امیدواریم با بودجه‎‌ای که قرار است اختصاص یابد، قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان که در حال پیگیری است به نتیجه و سرانجام برسد.

مدیر صندوق بازنشستگی کشوری خراسان‌ جنوبی با اشاره به دغدغه سلامت بازنشستگان بیان کرد: از استاندار درخواست داریم به دستگاه‌های اجرایی تکلیف شود قبل از اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری ماده ۸۵ مبنی‌ بر بیمه تکمیلی خدمات درمانی همزمان بازنشسته و شاغل هم انجام شود.

وی افزود: وقتی شاغل و بازنشسته در کنار هم بیمه شوند خطرپذیری بین آنان تقسیم و بازنشسته از خدمات بیشتری برخوردار می‌شود.

باقری‌نژاد گفت: از اداره کل آموزش و پرورش استان به عنوان بزرگترین دستگاه اجرایی درخواست داریم به این موضوع مهم توجه کنند.

وی تصریح کرد: در حوزه دغدغه کرامت بازنشستگان نیز درخواست است در دستگاه‌های اجرایی حداقل مکانی به عنوان اتاق فکر بازنشستگان مدنظر قرار گیرد تا از اندیشه و تجربیات این قشر استفاده شود.

مدیر صندوق بازنشستگی کشوری خراسان‌ جنوبی افزود: در چند ماه اخیر ۴۲۲ فقره وام ازدواج ۲۵ میلیون تومانی بدون تشریفات بانکی به فرزندان بازنشستگان کشوری در این استان پرداخت شد.

وی گفت: اقدامات خوبی در چند ماه اخیر انجام شده که از جمله می‌توان به پرداخت ۲ هزار فقره وام ضروری به بازنشستگان استان اشاره کرد.

باقری‌نژاد با بیان اینکه موضوع درمان بازنشستگان جزو اهم پیگیری‌های دولت سیزدهم است اظهار داشت: مسئولان ارشد سازمان بازنشستگی کشوری، سازمان برنامه و بودجه و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به دنبال راهکار مناسب برای تعیین تکلیف این موضوع و برخورداری بازنشستگان از بیمه تکمیلی در خور شأن و شایسته آنان هستند.

وی با بیان اینکه مشارکت مردمی جزو اولویت‌های دولت است افزود: امروز بر این باور هستیم که حضور بازنشستگان موجب امید، آرامش و نشاط در جامعه می‌شود.

مدیر صندوق بازنشستگی کشوری خراسان‌ جنوبی گفت: امنیت و افتخاراتی که نصیب جمهوری اسلامی شده بدون شک مرهون خدمات و زحمات بازنشستگان است و این موضوع از دید مسئولان به‌ویژه استاندار پنهان نمانده و مطالبات بازنشستگان رصد خواهد شد.

وی با اشاره به وجود ۱۸ هزار ‌نفر بازنشسته در استان افزود: از این میزان ۷۰ درصد مربوط به آموزش و پرورش و ۱۲ درصد مربوط به دانشگاه علوم پزشکی هستند.

باقری‌نژاد گفت: همچنین اساتید دانشگاه، قضات، وزرا، نمایندگان مجلس، استانداران، مدیران کل، کارمندان، معلمان و در مجموع از اقشار مختلف استان عضو صندوق بازنشستگی کشوری هستند.

وی میانگین حقوق دریافتی بازنشستگان استان را هشت میلیون و ۱۰۰ هزار تومان اعلام کرد و افزود: از مجموع بازنشستگان ۷۰ درصد آقا و ۳۰ درصد خانم همچنین ۳۵ درصد دارای مدرک لیسانس و بالاتر هستند.

باقری‌نژاد گفت: صندوق بازنشستگی کشوری در خراسان جنوبی با کانون‎‌های بازنشستگی که نمایندگان این جامعه هستند در ‌پیگیری مطالبات، برقراری ارتباط با مسئولان‌ کشوری و انعکاس دغدغه بازنشسته‌ها، بسیار همراه است که به همت کانون‌ها در خیلی از اقدامات موفق شدیم و حقوقی که اکنون پرداخت می‌کنیم نسبت به ۲ سال قبل افزایش ۱۰۰ درصدی داشته است.

ویبیان کرد: بیمه‌های تکمیلی درمان به عنوان یکی از دغدغه‌های بازنشستگان امروز یکی از خدمات صندوق بازنشستگی کشوری است که البته به دلیل افزایش تعرفه‌های پزشکی، جوابگوی‌ نیازها نیست.

۲۵ ذی‌الحجه سال ۱۳۸۵ با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان روز خانواده و تکریم بازنشستگان معرفی شد.

در این آیین ۶ نفر از بازنشستگان دستگاه‌های اجرایی و ۲۱ نفر از برگزیدگان جشنواره‌های ورزشی تجلیل شدند.