معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی گفت: با توجه به اینکه خراسان جنوبی ۴۸ درصد صادرات کشور به افغانستان از لحاظ وزنی را به خود اختصاص داده، این استان باید به معین صادراتی افغانستان تبدیل و معرفی شود.

مشیرالحق عابدی، امروز چهارشنبه ۲۶ خرداد در نشست کارگروه توسعه تجارت استان که با حضور مدیرکل هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت ایران برگزار شد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۳۷ درصد سهم صادراتی کل کشور به افغانستان از لحاظ ارزش و ۴۸ درصد به لحاظ وزنی مربوط به استان خراسان جنوبی است.

وی ادامه داد: اگر گمرک ماهیرود در یک کفه ترازو و مرز میلک و دوغارون در کفه دیگر قرار بگیرد از لحاظ وزنی با یکدیگر برابرند لذا اینکه خراسان جنوبی به عنوان معین صادراتی افغانستان تعیین شود، انتظار زیادی نیست.

معاون استاندار اظهار کرد: این موضوع بارها در سال‌های گذشته نیز مطرح شده اما بنا به دلایلی تاکنون به نتیجه نرسیده است.

عابدی تصریح کرد: آنچه برای ما مهم است با توجه به شیوه‌نامه صادراتی سال ۹۹ و استناد به بند «ب» تبصره یک، امید است در ارتباط با پیشبرد طرح توسعه زیرساخت‌های محصولات کشاورزی استان که توسط اتاق بازرگانی پیشنهاد شد، اقدام کنیم.

وی با بیان اینکه طرح توسعه زیرساخت‌های صادرات محصولات کشاورزی بدون شک مخصوص یک محصول نخواهد بود ، متذکر شد: نباید بازار محصولات استان را از دست بدهیم بنابراین اگر محصول بی‌کیفیت صادر شود، کشورهای دیگر جای محصولات ما را خواهند گرفت، لذا محصول با کیفیت می‌تواند بازارهای جهانی را کشف کند.

معاون استاندار،از افغانستان به عنوان بازار هدف صادراتی استان یاد کرد و گفت: صادرات محصولات با کیفیت در تکرار صادرات، بسیار تأثیرگذار است و نقش بسزایی در تداوم صادرات دارد.

وی گفت: اگر بخواهیم اولویت بدهیم و بسته الزامات توسعه صادراتی در استان داشته باشیم ابتدا باید مباحث مرتبط با استانداردسازی رعایت شود و این استانداردسازی در صورتی مورد اجرا قرار خواهد گرفت که آزمایشگاه های مجهز و ویژه برای این منظور داشته باشیم.

عابدی با بیان اینکه تجهیز و تکمیل زیرساخت‌ها از اولویت‌های مهم برای توسعه صادرات است افزود: انتظار ما این است که با توجه به ظرفیت صادراتی خراسان جنوبی نگاه ویژه‌ای به استان داشته باشید.

به گفته وی؛ خراسان جنوبی در برنامه ششم توسعه اقدامات شایسته‌ای در مباحث صادراتی انجام داده و با توجه به اعتباری که داشته، توانسته است به بهترین‌ها در حوزه زیرساخت‌های صادراتی دست یابد اما هنوز به حد اکمل نرسیده‌ایم و نیاز به حمایت سازمان توسعه تجارت ایران داریم.

معاون استاندار با اشاره به پروژه احداث راه ترانزیتی ماهیرود به مرکز فراه افغانستان گفت: در این زمینه استان قاطعانه ورود کرده و ۵۰۰ هزار یورو نیز دریافت کرد، لذا ادامه این روند دریافت، مدنظر استان است و نیاز به پیگیری دارد.

عابدی افزود: درخصوص تکمیل راه سربیشه به ماهیرود، اداره کل راه و شهرسازی استان، براساس اعتبارات موجود، اقدامات خوبی انجام داده و اگر شرایط به همین منوال پیش برود، رضایت ۱۰۰ درصدی خواهیم داشت.

وی بر لزوم تأمین و استقرار دستگاه ایکس ری در مرز ماهیرود تأکید کرد و گفت: نصب و راه‌اندازی این دستگاه کار بزرگی است که بعد از سال‌ها کلید خورد و به زودی نصب خواهد شد.

معاون استاندار خواستار تمدید کارت‌های بازرگانی در استان شد و افزود: در برخی استان‌ها تمدید کارت‌های بازرگانی در سال ۱۴۰۰ انجام شد، اما این قاعده شامل استان ما نبود که در همین زمینه درخواستی به رئیس سازمان توسعه تجارت ایران ارسال شده و انتظار داریم استان نیز در شمولیت قرار بگیرد.

عابدی ادامه داد: سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، برنامه‌ریزی لازم را برای محقق شدن شعار سال دارد و بنابر اعلام این سازمان، بسیاری از موارد به توسعه صادرات غیرنفتی برمی‌گردد.

وی خواستار افزایش اختیارات استان شد و گفت: انتظار داریم اقدامات سازمان توسعه تجارت ایران نمود بیشتری در استان داشته باشد و پیشنهادات و مصوبات کارگروه توسعه تجارت استان در کمترین زمان به نتیجه برسد.